Covid-19-ը կհանգեցնի բանկային բիզնեսի խորը վերակազմավորման
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում IESE բիզնես դպրոցի տնտեսագիտության եւ ֆինանսների պրոֆեսոր Խավիեր Վիվեսի հոդվածը, որը գրվել է Project Syndicate-ի համար:
Covid-19 ճգնաժամը ցույց տվեց, որ բանկերը ոչ թե փոփոխություններին խոչընդոտող խնդրի, այլ դրա լուծման մասն են։ Մինչ այժմ նրանք ցուցադրում են կայունություն՝ հիմնականում պայմանավորված 2007-2009թթ. համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից հետո կապիտալի եւ իրացվելիության նկատմամբ իրականացված խստացումներով:
Կառավարությունները բանկերին ժամանակավոր մորատորիում էին հայտարարել՝ կարգավորման եւ վերահսկման ավելի խիստ ստանդարտներ կիրառելու համար: Արդյունքում, բանկերը հնարավորություն ստացան փոխհատուցել ֆինանսական ճգնաժամի ընթացքում իրենց հեղինակությանը հասցրած վնասը:
Այնուամենայնիվ, նրանք նույնպես կանգնում են խնդիրների առջեւ, քանի որ ներկայիս ճգնաժամը կհանգեցնի ժամկետանց վարկերի ծավալների կտրուկ աճի: Համավարակը կուժեղացնի բանկերի շահութաբերության վրա նախկինում առաջացած իջեցնող ճնշումը՝ պայմանավորված, մասնավորապես, ցածր տոկոսադրույքներով եւ թվային հեղափոխությամբ:
Այժմ թվայնացման գործընթացն ավելի կարագանա, քանի որ ինչպես բանկերը, այնպես էլ նրանց հաճախորդները հասկացել են, որ կարող են աշխատել հեռահար՝ անվտանգ եւ արդյունավետ եղանակով: Դրանից առաջացած տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրումների աճը կհանգեցնի բազմաթիվ բանկերի չափից առավել ընդարձակ մասնաճյուղային ցանցերի փակման, ընդ որում շատ ավելի արագ, քան սպասվում էր (հատկապես՝ Եվրոպայում): Այսպիսով, ոլորտի խորը վերակազմավորումն անխուսափելի կդառնա:
Միջին չափի բանկերը կտուժեն, քանի որ նրանց համար դժվար կլինի նվազեցնել ծախսերը եւ այս նոր միջավայրում անհրաժեշտ ներդրումներ կատարել ՏՏ տեխնոլոգիաների ոլորտում։ Կոնսոլիդացիան կարող է լուծում դառնալ դժվարություններ ունեցող բանկերի համար, սակայն որոշ իրավասություններում, հնարավոր է, միջազգային միաձուլումների ճանապարհին քաղաքական խոչընդոտներ առաջանան, քանի որ կառավարություններն ամրապնդում են պրոտեկցիոնիստական մոտեցումներն ազգային բանկային համակարգերի նկատմամբ: Օրինակ, Եվրոպայում (բացառությամբ Մեծ Բրիտանիայի), որտեղ բանկային ազգայնականությունը շատ ուժեղ է, ավելի հավանական է թվում բանկային հատվածի ներքին համախմբումը։
Դրանից բացի, բանկերը կարող են բախվել մրցակցության նոր սրացմանը՝ ստվերային բանկերի եւ թվային շուկայի նոր խաղացողների կողմից, որոնք մարտահրավեր էին նետում ավանդական բանկային բիզնես մոդելներին դեռ համավարակից առաջ: ԱՄՆ-ում ֆինտեխ ընկերություններն ակտիվորեն յուրացնում են հիփոթեքային ու անձնական վարկավորման շուկան: Իսկ զարգացող երկրներում ամենամեծ թվային հարթակները, ինչպիսին է Alipay-ը Չինաստանում, գերիշխող դիրք են գրավել շուկայի որոշ հատվածներում, օրինակ՝ վճարային համակարգերում:
Covid-19-ի դեմ պայքարի համար սահմանված կարանտինի հետեւանքով սրընթաց անցումը թվային տեխնոլոգիաներին թույլ է տալիս եզրակացնել, որ բանկային հատվածում փոփոխությունների տեմպը կարող է բոլորին անակնկալ մատուցել: Նման արագացումն, իր հերթին, կարող է ակտիվացնել տարբեր տեսակի թվային արժույթների ներդրումը՝ այդ թվում կենտրոնական բանկերի կողմից:
Կարճաժամկետ հեռանկարում թվայնացումը կբարձրացնի մրցակցային ճնշումը եւ կսահմանափակի գործող բանկերի շահութաբերությունը՝ ֆինանսական ծառայությունների շուկայում մուտքի եւ ելքի խոչընդոտների հետագա թուլացման պատճառով: Այնուամենայնիվ, դրա երկարաժամկետ ազդեցությունը մշուշոտ է. այն կախված կլինի շուկայի կառուցվածքից, որն արդյունքում կձեւավորվի։
Ահա հնարավոր տարբերակներից մեկը. մի քանի գերիշխող հարթակներ (ներկայիս թվային հսկաներից ոմանք, գումարած փոխակերպված մի քանի գործող խաղացողներ) վերահսկելու են հասանելիությունը դեպի հաճախորդների մասնատված բազա, որն առկա է տարբեր ֆինանսական էկոհամակարգերում: Այս դեպքում հաճախորդները գրանցելու են իրենց հարցումները հարթակներից մեկում, իսկ ֆինանսական ծառայությունների մատակարարները մրցակցելու են դրանք բավարարելու համար: Հարթակների միջեւ մրցակցության եւ հաճախորդների սպասարկման մակարդակը կախված կլինեն մեկ էկոհամակարգից մյուսը տեղափոխվելու արժեքից. որքան այն բարձր է, այնքան պակաս մրցունակ կլինի շուկան։
Բանկային կարգավորիչներն արդեն հարմարվել են հետհամավարակային աշխարհին՝ մեղմելով կապիտալի նկատմամբ նոր պահանջների ներդրման ժամանակացույցը: Բայց թվային հեղափոխությունը կպահանջի, որ նրանք հավասարակշռեն մրցակցությունը եւ նորարարությունները խթանելու անհրաժեշտությունը՝ ֆինանսական կայունությունը պաշտպանելու անհրաժեշտությամբ:
Դրա համար կարգավորիչները պարտավոր են երաշխավորել խաղի հավասար կանոններ եւ համաձայնեցնել կարգավորումն ու հակամենաշնորհային քաղաքականությունը տվյալների հետ կապված միջոցների հետ: Նրանք ստիպված կլինեն առաջ շարժվել բարդ փոխզիջումների ճանապարհով։
Այսօր բանկերը լավ հնարավորություն ունեն բարելավել իրենց հեղինակությունը՝ կառուցողական դեր խաղալով ընթացիկ տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները մեղմելու գործում: Այնուամենայնիվ, Covid-19-ը արագացնում է թվայնացումը եւ վերակառուցումը բանկային ոլորտում, ուստի բանկերի ապագան շուտով կարող է պակաս հստակ դառնալ:

Covid-19 приведет к глубокой реструктуризации банковского бизнеса
Предалагаем вашему вниманию статью профессора экономики и финансов в бизнес-школе IESE Хавьера Вивеса, написанную для Project Syndicate.
Кризис Covid-19 показал, что банки являются не частью проблемы, мешающей переменам, а частью решения. Пока что они демонстрируют устойчивость, в основном благодаря ужесточению требований к капиталу и ликвидности, проведённому после мирового финансового кризиса 2007-2009 годов.
Правительства предоставили банкам временный мораторий на выполнение более жёстких стандартов регулирования и надзора. В результате, у банков появилась возможность компенсировать тот репутационный ущерб, от которого они пострадали во время финансового кризиса.
Впрочем, у них тоже возникают проблемы, в том числе и потому, что нынешний кризис приведёт к резкому увеличению объёмов просроченных кредитов. Пандемия усилит возникшее ранее понижающее давление на прибыльность банков, вызванное, в частности, низкими процентными ставками и цифровой революцией.
Теперь дигитализация будет осуществляться быстрее, потому что как банки, так и их клиенты поняли, что могут работать удалённо безопасным и эффективным образом. Вызванное этим увеличение инвестиций в информационные технологии сделает ненужными излишне обширные филиальные сети многих банков, причём намного быстрее, чем они этого ожидали (особенно в Европе). Тем самым, неизбежной станет глубокая реструктуризация сектора.
Банки среднего размера пострадают, потому что им будет трудно добиваться снижения затрат и осуществлять необходимые в этой новой среде инвестиции в IT-технологии. Выходом для испытывающих трудности банков могла бы стать консолидация, однако в некоторых юрисдикциях, скорее всего, возникнут политические препятствия на пути международных слияний, потому что правительства усиливают протекционистские подходы к национальным банковским системам. Например, в Европе, где банковский национализм очень силён (за исключением Великобритании), внутренняя консолидация банковского сектора выглядит более вероятной.
Кроме того, банки могут столкнуться с новым обострением конкуренции со стороны теневых банков и новых цифровых игроков рынка, которые начали бросать вызов традиционным банковским бизнес-моделям ещё до пандемии. В США финтех- компании активно осваивают рынок ипотечного и личного кредитования. А в развивающихся странах крупнейшие цифровые платформы, подобные Alipay в Китае, стали доминировать в некоторых сегментах рынка, например, в системах платежей.
Быстрый переход на цифровые технологии из-за карантина, введённого для борьбы с Covid-19, позволяет сделать вывод, что темпы перемен в банковском секторе для всех могут стать сюрпризом. Такое ускорение, в свою очередь, может активизировать введение различных видов цифровых валют, в том числе центральными банками.
В краткосрочной перспективе дигитализация повысит конкурентное давление и ограничит прибыльность существующих банков из-за дальнейшего снижения барьеров на вход и выход на рынке финансовых услуг. Однако её долгосрочное влияние выглядит менее определённо; оно будет зависеть от структуры рынка, которая в итоге сложится.
Вот один из возможных вариантов: горстка доминирующих платформ (некоторые из нынешних цифровых гигантов плюс несколько действующих игроков, переживших трансформацию) будут контролировать доступ к фрагментированной базе клиентов, существующей в разных финансовых экосистемах. В этом случае клиенты будут регистрировать свои запросы на одной из платформ, а провайдеры финансовых услуг будут конкурировать за то, чтобы их удовлетворить. Уровень конкуренции между платформами и уровень клиентского сервиса будут зависеть от стоимости перехода из одной экосистемы в другую: чем выше он будет, тем менее конкурентным будет рынок.
Банковские регуляторы уже адаптировались к постпандемическому миру, смягчив график введения новых требований к капиталу. Но цифровая революция потребует, чтобы они сбалансировали необходимость содействовать конкуренции и инновациям с необходимостью защищать финансовую стабильность.
Для этого регуляторы обязаны гарантировать равные правила игры и координировать регулирование и антимонопольную политику с мерами, касающимися данных. Им придётся двигаться вперёд путём сложных компромиссов.
Сегодня у банков есть хороший шанс улучшить свой имидж, сыграв конструктивную роль в смягчении последствий нынешнего экономического кризиса. Однако Covid-19 ускоряет дигитализацию и реструктуризацию в банковском секторе, поэтому будущее банков вскоре может стать менее определённым.