Klarna-ն $1 մլրդ է ներգրավել եւ վերադարձրել Եվրոպայի ամենաթանկ ֆինտեխ ստարտափի համբավը
Շվեդական Klarna ֆինտեխ ստարտափը $1 մլրդ է ներգրավել միջազգային ընդլայնման եւ պրոդուկտների զարգացման համար: Գործարքի արդյունքում ներդրողներն ընկերության արժեքը գնահատել են $31 մլրդ, ինչն իրեն վերադարձնում է Եվրոպայի ամենաթանկ ֆինտեխ ստարտափի համբավը, հաղորդում է Bloomchain.ru-ն:
Klarna-ն չի հայտնել հովանավորների անունները, սակայն մամուլի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ֆինանսավորման նոր փուլում ստարտափին աջակցել են նոր եւ գործող ներդրողները: Klarna-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Սեբաստիան Սեմյատկովսկին Bloomberg-ին ասել է, որ իր ընկերությունն ի սկզբանե ակնկալում էր ներգրավել $500 մլն, սակայն ներդրողների կողմից մեծ պահանջարկը կրկնապատկեց այս գումարը: Նա ընդգծել է, որ ֆինանսավորման չափը կարող էր հասնել $3 մլրդ-ի:
«Հնարավոր է, Klarna-ի նկատմամբ ներդրողների հետաքրքրությունը կապված է ֆոնդային բորսաներից մեկում ընկերության բաժնետոմսերի առաջիկա տեղաբաշխման մասին լուրերի հետ: Սեմյատկովսկին դեռեւս 2019-ին ասել էր, որ ստարտափը պատրաստ է մուտք գործել հանրային շուկա: Անցած շաբաթ Reuters-ին տված հարցազրույցում նա պարզաբանել է, որ Klarna-ն քննարկում է ուղղակի ցուցակման ընթացակարգը, բայց վերջնական որոշումը կկայացվի մարտին՝ նոր ֆինանսական տնօրեն նշանակելուց հետո: Սեմյատկովսկին նշել է, որ եթե ընկերությունն իսկապես որոշի հանրային դառնալ, ամենայն հավանականությամբ, դա տեղի կունենա 2022-ին»,- գրում է պարբերականը:
Սեմյատկովսկին ասել է, որ նոր ֆինանսավորումը կօգնի Klarna-ին մրցակցել վարկային քարտերի ոլորտի հետ: Գումարի մի մասը ստարտափը կծախսի տեխնոլոգիական ընկերություններ ձեռք բերելու վրա, միաժամանակ, Սեմյատկովսկին «այնքան էլ հետաքրքրված չէ» M&A գործարքներով, քանի որ նոր ծառայությունների ինտեգրումը դժվար կլինի: Klarna-ն նաեւ $10 մլն կնվիրաբերի կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարող կազմակերպություններին:

Klarna привлек $1 млрд и вернул звание самого дорогого финтех-стартапа Европы
Шведский финтех-единорог Klarna привлек $1 млрд на международную экспансию и развитие продуктов. По итогам сделки инвесторы оценили его стоимость в $31 млрд, что возвращает ему звание самого дорогого финтех-стартапа Европы, cообщает Bloomchain.ru.
Klarna не раскрывает имена спонсоров, однако в пресс-релизе сказано, что в новом раунде финансирования стартап поддержали новые и существующие инвесторы. Главный исполнительный директор Klarna Себастьян Семятковски рассказал Bloomberg, что изначально его компания рассчитывала привлечь $500 млн, однако повышенный спрос со стороны инвесторов позволил увеличить эту сумму в два раза. Он подчеркнул, что объем финансирования мог достигнуть $3 млрд.
«Возможно, интерес инвесторов к Klarna связан со слухами о грядущем размещении акций компании на одной из фондовых бирж. Семятковски еще в 2019 году заявил, что стартап готов к выходу на публичный рынок. На прошлой неделе во время интервью Reuters он пояснил, что Klarna рассматривает процедуру прямого листинга, однако окончательное решение будет принято в марте, после назначения Никласа Неглена на должность финансового директора. Семятковски отметил, что, если компания действительно решит стать публичной, скорее всего, это произойдет в 2022 году»,- пишет издание.
По словам Семятковского, новое финансирование поможет Klarna в конкурентной борьбе с индустрией кредитных карт. Часть денег стартап потратит на приобретение технологических компаний, при этом Семятковски «не слишком заинтересован» в M&A-сделках, поскольку новые услуги будет трудно интегрировать. Klarna также передаст $10 млн организациям, которые помогают бороться с изменением климата.