Yandex Pay․ նոր վճարային գործիքին սպասելիս
«Յանդեքս»-ը պատրաստվում է գործարկել Yandex Pay անկանխիկ վճարումների ծառայությունը․ տեղեկատվությունն այս մասին հայտնվել է ընկերության ծառայության օգտագործման պայմանների մեջ, հաղորդում է RBC-ն:
Պայմաններում նշվում է, որ Yandex Pay-ը հասանելի կլինի «Յանդեքս»-ի ինտերնետային էջերում: Ծառայությանը հնարավոր կլինի կցել օգտատերերի բանկային քարտը եւ օգտագործել այն անկանխիկ վճարումների համար:
«Յանդեքս»-ի մամուլի ծառայությունը չի պատասխանել RBC-ի հարցին` կապված Yandex Pay-ի գործարկման ծրագրերի հետ: «Մենք անընդհատ զարգացնում եւ կատարելագործում ենք մեր հնարավորությունները՝ «Յանդեքս»-ի նախագծերում առցանց վճարման համար: Ցանկանում ենք, որ դրանք լինեն հարմարավետ եւ անվտանգ: Դրա համար մենք զարգացնում ենք նոր տեխնոլոգիաներ եւ ծառայություններ, որոնց մասին կպատմենք ավելի ուշ»,- նշել են ընկերության մամուլի ծառայությունում:
Ընկերությունում նաեւ հիշեցրել են, որ օգտատերերն արդեն իսկ հնարավորություն ունեն կցել բանկային քարտն իրենց օգտահաշվին եւ վճարել գնումների դիմաց ընկերության տարբեր սերվիսներում:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ անցած տարվա հունիսին «Սբերբանկ»-ը հայտարարել էր, որ ամբողջությամբ գնում է «Յանդեքս»-ից իր մասնաբաժինը (25% + 1 ռուբլի) «Яндекс.Деньги» ընկերությունում: Գործարքի գումարը կազմում էր 2,4 մլրդ ռուբլի: Դրանից հետո «Սբերբանկ»-ին կպատկանի «Яндекс.Деньги» ընկերության 100%-ը:
««Սբերբանկ»-ի եւ «Յանդեքս»-ի էկոհամակարգերի միջեւ մրցակցությունը սկսել էր աճել, մենք փոխընդունելի ելք էինք փնտրում այս իրավիճակից, եւ «Յանդեքս»-ի ղեկավարության հետ մեզ հաջողվեց գտնել հավասարակշռված ու փոխշահավետ լուծում: Առեւտրային պայմանագրերի շրջանակում մենք մտադիր են շարունակել տարբեր ուղղություններով գործընկերային հարաբերությունները «Յանդեքս»-ի հետ»,- այն ժամանակ նշել էր «Սբերբանկ»-ի Վարչության նախագահի առաջին տեղակալ Լեւ Խասիսը:
Այնուհետեւ հայտնի դարձավ, որ TCS Group-ը («Տինկոֆ Բանկ»-ի գլխամասային կառույցը) բանակցություններ է վարում «Յանդեքս»-ի հետ իր ակտիվների վաճառքի շուրջ։ Համաձայն ձեռքբերված նախնական համաձայնության՝ «Յանդեքս»-ը յուրաքանչյուր բաժնետոմսի համար պետք է վճարեր $27,64, ինչն արդյունքում կկազմեր $5,48 մլրդ։ Սակայն ավելի ուշ հաղորդվեց, որ գործարքը չի կայանա՝ «Տինկոֆ Բանկ»-ն ի վերջո ինքնուրույն զարգանալու որոշում էր կայացրել:
Իսկ անցած տարվա նոյեմբերին «Յանդեքս» ընկերությունների խմբի կառավարիչ տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը պատմել էր, որ «Յանդեքս»-ը նախատեսում է մուտք գործել ֆինանսական շուկա: Ընկերությունն արդեն կողմնորոշվում է մուտք գործելու սխեմայի շուրջ, որից հետո մեկ տարի անց կներկայացնի իր «պայմանական» վարկային քարտը:
«Արդյոք մենք դա կանենք գործընկերության սկզբունքով, թե դա ոչ օրգանակ աճ կլինի՝ այլ խաղացողների գնման կամ միաձուլման միջոցով, կամ, միգուցե, կսկսենք ամեն ինչ զրոյից: Կարծում եմ, մոտ ամիսների կամ անգամ շաբաթների ընթացքում մենք կունենանք այդ ռազմավարության պատկերացումը եւ առաջ կշարժվենք տվյալ ուղղությամբ»,- նշել էր Տիգրան Խուդավերդյանը:

Yandex Pay։ в ожидании нового платежного инструмента
«Яндекс» готовится запустить собственный сервис безналичной оплаты Yandex Pay: данные об этом появились в условиях использования сервиса компании, сообщает RBC.
В условиях указано, что Yandex Pay будет доступен на веб-страницах «Яндекса». К сервису можно будет привязать свои банковские карты и пользоваться им для безналичной оплаты.
В пресс-службе «Яндекса» не ответили на вопрос РБК о планах запустить Yandex Pay. «Мы постоянно развиваем и совершенствуем возможности для онлайн-оплаты на сервисах «Яндекса». Мы хотим, чтобы они были удобными и безопасными. Для этого мы разрабатываем новые технологии и сервисы, о которых расскажем позднее»,- сообщили в пресс-службе компании.
В компании также напомнили, что у пользователей уже есть возможность привязать банковскую карту к своему аккаунту и оплачивать покупки на разных сервисах компании.
Banks.am напоминает, что в июне прошлого года «Сбербанк» объявил, что полностью выкупает у «Яндекса» его долю (25% + 1 руб.) в компании «Яндекс.Деньги». Сумма сделки составила 2,4 млрд рублей. После сделки Сбербанку будет принадлежать 100% «Яндекс.Денег».
«Конкуренция между экосистемами «Сбербанка» и «Яндекса» стала нарастать, мы искали взаимоприемлемый выход из этой ситуации, и нам совместно с менеджментом «Яндекса» удалось найти взвешенное и взаимовыгодное решение. Мы планируем остаться партнерами с «Яндексом» в рамках коммерческих соглашений по многим направлениям»,- отмечал тогда первый заместитель председателя Правления «Сбербанка» Лев Хасис.
После этого стало известно, что TCS Group (головная структура «Тинькофф Банка») ведет переговоры о своей продаже «Яндексу». В соответствии с предварительно достигнутым соглашением, «Яндекс» должен был заплатить за каждую акцию по $27,64, что в сумме составило бы около $5,48 млрд. Однако позднее выяснилось, что сделка между «Тинькофф Банком» и «Яндексом» не состоится - банк будет развиваться самостоятельно.
А в ноябре прошлого года управляющий директор группы компаний «Яндекса» Тигран Худавердян рассказал, что «Яндекс» планирует выйти на финансовый рынок. Компания уже определяется со схемой выхода, после чего покажет «условную» кредитную карту через год.
«Будем ли мы это делать в партнерстве, будет ли это неорганический рост с помощью, возможно, покупки или объединения с другими игроками или, может быть, все начнем с нуля. Я думаю, что буквально в ближайшие месяцы или даже недели у нас будет понимание этой стратегии и мы будем продвигаться в этом направлении»,- отмечал Тигран Худавердян.