Սբերբանկն իր էկոհամակարգի ընդլայնման շրջանակում որոշում է կայացրել Յանդեքսին վաճառել 45% մասնաբաժինը Yandex.Market B.V. ընկերությունում: Գործարքի գումարը կազմում է 42 մլրդ ռուբլի: Սբերբանկի ընդհանուր շահույթը գործարքից կկազմի 20 մլրդ ռուբլի, հաղորդում է բանկի մամուլի կենտրոնը: Դրանից բացի, Սբերբանկն ամբողջությամբ գնում է Յանդեքսից իր մասնաբաժինը (25% + 1 руб.) Яндекс.Деньги ընկերությունում՝ մինչեւ տարվա վերջ իրականացնելով ռեբրենդինգ: Գործարքի գումարը կազմում է 2,4 մլրդ ռուբլի: Դրանից հետո Սբերբանկին կպատկանի Яндекс.Деньги ընկերության 100%-ը: Վերջինիս բոլոր ծառայությունները կշարունակեն աշխատել սովորական ռեժիմում: 10.08.2017 | 10:18 Սբերբանկն ու «Յանդեքս»-ը համատեղ ընկերություն կհիմնեն «Սբերբանկի եւ Յանդեքսի էկոհամակարգերի միջեւ մրցակցությունը սկսել էր աճել, մենք փոխընդունելի ելք էինք փնտրում այս իրավիճակից, եւ Յանդեքսի ղեկավարության հետ մեզ հաջողվեց գտնել հավասարակշռված ու փոխշահավետ լուծում: Առեւտրային պայմանագրերի շրջանակում մենք մտադիր են շարունակել տարբեր ուղղություններով գործընկերային հարաբերությունները Յանդեքսի հետ»,- նշել է Սբերբանկի Վարչության նախագահի առաջին տեղակալ Լեւ Խասիսը: Tweet Դիտում՝ 4452

Сбербанк и Яндекс «разводятся»
Сбербанк в рамках развития экосистемы принял решение о продаже Яндексу 45% в компании Yandex.Market B.V. Сумма сделки составляет 42 млрд руб. Совокупная прибыль Сбербанка от сделки составит около 20 млрд руб, cообщает пресс-центр банка.
Кроме того, Сбербанк полностью выкупает у Яндекса его долю (25% + 1 руб.) в компании Яндекс.Деньги и проведет ее ребрендинг до конца текущего года. Сумма сделки составит 2,4 млрд руб.  После сделки Сбербанку будет принадлежать 100% Яндекс.Денег. Все сервисы Яндекс.Денег продолжат работать в обычном режиме.
«Конкуренция между экосистемами Сбербанка и Яндекса стала нарастать, мы искали взаимоприемлемый выход из этой ситуации, и нам совместно с менеджментом Яндекса удалось найти взвешенное и взаимовыгодное решение. Мы планируем остаться партнерами с Яндексом в рамках коммерческих соглашений по многим направлениям»,- отметил первый заместитель председателя Правления Сбербанка Лев Хасис.