«Տինկոֆ»-ը մշակել է Ռուսաստանում առաջին թվային բանկոմատը
«Տինկոֆ»-ը մշակել եւ տեղադրել է Մոսկվայում առաջին ամբողջովին թվային բանկոմատը, որը կրում է «Կեշա» անվանումը:
«Այս մոդելն իրենից ներկայացնում է բանկային տեխնիկայի զարգացման նոր փուլ եւ այսօրվա դրությամբ հանդիսանում է ամենանորարարականը ռուսաստանյան շուկայում»,- նշված է հաղորդագրությունում:
«Կեշա»-ի հիմնական առանձնահատկությունն է ռուսաստանյան շուկայի համար էկրանի ռեկորդային չափը՝ 32 դյույմ, 4K տարլուծումով: Բանկոմատը չունի ստեղնաշար՝ PIN կոդի մուտքագրման համար բանկոմատում օգտագործվում է սենսորային էկրանով Pin-on-Glass տեխնոլոգիան:
Այն նաեւ առաջին բանկոմատն է ռուսաստանյան շուկայում, որը չի տպում թղթային կտրոններ. անհրաժեշտության դեպքում հաճախորդը կարող է ստանալ կտրոնը սմարթֆոնի միջոցով:
«Տինկոֆ»-ի թվային բանկոմատն ունի հաճախորդներին ծանոթ բոլոր գործառույթները. անհպում քարտերով, հեռախոսով, QR կոդով կանխիկի մուտքագրում եւ ստացում: Բանկոմատը կարող է նաեւ գործարքներ իրականացնել հաճախորդների կենսաչափական տվյալների հիման վրա:
«Շուկայում եղած մոդելները մեզ չէին բավարարում իրենց բնութագրերով, մենք ուզում էինք հաճախորդներին տալ լավագույն որակը, այդ իսկ պատճառով որոշեցինք մշակել մեր բանկոմատը՝ ամենաարագը, տեխնոլոգիականը եւ հարմարավետը: Մենք արդեն տեղադրել ենք մեկ մոդել Մոսկվայում, շուտով դրանք կհայտնվեն նաեւ Ռուսաստանի այլ քաղաքներում»,- ասել է «Տինկոֆ»-ի վճարային համակարգերի տնօրեն, վարչության նախագահի տեղակալ Անատոլի Մակեշինը:
Ներկա դրությամբ «Տինկոֆ»-ի բանկոմատային ցանցը ներառում է 1 000 սարքավորում ամբողջ Ռուսաստանում, մինչեւ 2020թ. առաջին եռամսյակի ավարտն այն կհամալրվի եւս 500-ով:

«Тинькофф» разработал первый в России полностью цифровой банкомат
«Эта модель представляет собой новый этап в развитии банковской техники и на сегодняшний день является самой инновационной на российском рынке»,- отмечается в сообщении.
Главная особенность «Кеши» - рекордный для российского рынка размер экрана в 32 дюйма с разрешением 4К. У банкомата  нет клавиатуры - для ввода PIN-кода в банкомате используется технология Pin-on-Glass с сенсорным экраном.
Также это первый банкомат на российском рынке, который не печатает бумажные чеки: при необходимости клиент может получить чек на смартфон.
Цифровой банкомат «Тинькофф» поддерживает все привычные клиентам сервисы: внесение и снятие наличных с использованием бесконтактных карт, телефонов, QR-кодов. Банкомат также может проводить операции на основе биометрических данных клиентов.
«Существующие на рынке модели нас не удовлетворяли по своим характеристикам, мы хотели дать клиентам лучшее качество, поэтому мы решили разработать свой банкомат - самый быстрый, технологичный и удобный. Мы установили уже одну модель в Москве, а скоро они появятся и в других городах России»,- отметил директор платежных систем, заместитель председателя правления «Тинькофф» Анатолий Макешин.
Банкоматная сеть «Тинькофф» на сегодняшний день насчитывает более 1 000 устройств по всей России, до конца первого квартала 2020 года она пополнится еще 500 аппаратами.