«Իրավահաջորդությունը հայկական բիզնեսում». բաց ու անկեղծ քննարկում
2026 թվականի ապրիլի 6-ին Երեւանում տեղի է ունեցել Մեդիամաքս մեդիա ընկերության Banks.am պորտալի եւ Boyden Armenia ընկերության համատեղ կազմակերպած եւ բիզնես առաջնորդության ապագային նվիրված Fast-Forward 2026 կոնֆերանսը: Fast-Forward-ի նպատակն է ստեղծել նպաստավոր միջավայր, որտեղ բիզնեսի ներկայացուցիչները կարող են քննարկել զգայուն հարցեր:
Կոնֆերանսի գործընկերներն էին Wilco կապիտալի կառավարման ընկերությունը, Սիլ Ինշուրանս ապահովագրական ընկերությունը, «Ալֆա-Ֆարմ» ընկերությունը եւ Յորքի համալսարանի եվրոպական կամպուսը:
«Իրավահաջորդությունը հայկական բիզնեսում. ցանկալին եւ իրականը». սա Fast-Forward 2026 կոնֆերանսի երկրորդ պանելային քննարկման թեման էր, որը վարում էր Մեդիամաքս մեդիա ընկերության տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Բիզնեսը «թողնելը» դժվար է
Էդգար Ավետիսյան, PROFAL ընկերության գլխավոր տնօրեն
PROFAL ընկերությունը հիմնադրել են հայրս ու նրա գործընկերները։ Վերջին շրջանում ընկերությունը ղեկավարում եմ ես՝ որպես տնօրեն, եւ մյուս հիմնադիրների զավակները եւս մասնակցում են կառավարմանը։
Բիզնեսի կառավարումը հաջորդ սերնդին փոխանցելը բարդ գործընթաց է, այն նուրբ կողմեր ունի: Հիմնադիրները հաճախ կարծում են, որ հենց իրենք են լավագույնս տիրապետում ընկերության գործերին, քանի որ ամեն ինչ սկսել են զրոյից, «քարը քարի վրա դրել»։ Մեր բիզնեսի օրինակով էլ կարող եմ ասել, որ նրանք մինչ օրս տիրապետում են յուրաքանչյուր մանրուքի, թեեւ արդեն ներգրավված չեն օպերացիոն կառավարման մեջ։
Բիզնեսը «թողնելը» դժվար է։ Եթե 10-15 տարի նախապատրաստական աշխատանք չի արվում, որպեսզի այն փոխանցվի հաջորդ սերնդին, «հանկարծակի» փոխանցումը կարող է վտանգավոր լինել։ Ամեն ինչ կարող է պատահել. եթե բիզնեսը կախված է մեկ մարդուց, իսկ իրավահաջորդը չի կարող մեկ օրում ստանձնել կառավարման պատասխանատվությունը, բիզնեսը կարող է փլուզվել։
Էդգար Ավետիսյանը
Մեր ընկերության հիմնադիրները միշտ երազել են բիզնեսն իրենց երեխաներին փոխանցելու մասին եւ դրա մասին բազմիցս խոսել են։ Բայց երբ եկավ այդ պահը, միեւնույն է, բարդ էր։ Մենք երիտասարդ էինք՝ 25-28 տարեկան, երբ սկսեցինք ակտիվորեն ներգրավվել ընկերության կառավարման մեջ։ Տարբեր սերունդների մտածելակերպի տարբերությունները զգալի էին, եւ բախումները՝ հաճախակի։
Կարեւոր է հասկանալ կարեւոր մի բան. ոչ միայն հիմնադիրները պետք է պատրաստ լինել փոխանցել, այլեւ ժառանգները պետք է պետք պատրաստ եւ ունակ լինեն վերցնել։ Եթե չես կարողանում ծնողներիդ համոզել, որ պատրաստ ես այդ պատասխանատվությանը, երբեք այն չես ստանա։
Սանասար Բեգլարյան, «Ֆլեշ» ընկերության գլխավոր տնօրեն
Մեր դեպքում փոխանցումը սկսվեց ճգնաժամից։ Մեր ընկերություններից մեկում կոմերցիոն տնօրեն էի, եւ «Ֆլեշում», որը մեր ամենամեծ կամ «մայր» ընկերությունն է, ստեղծվեց ճգնաժամային իրավիճակ, որը եւ իմ տեղափոխության պատճառ դարձավ։
Վերջերս մի հետաքրքիր միտք կարդացի. «ընկերություններին պետք են երիտասարդ ու խելացի կադրեր, որոնք պետք է ունենան խիզախություն եւ, եթե հաջողվի, գլխիվայր շուռ տան ամեն ինչ, ինչպես նաեւ պետք են փորձառու, տարեց մարդիկ, որպեսզի թույլ չտան շուռ տալ այն, ինչ շուռ տալ պետք չէ»։
Սանասար Բեգլարյանը
Կարող է տարօրինակ հնչել, բայց բիզնեսի ստեղծման հիմնական պատճառը հիմնադիրն է, բայց դրա դանդաղման եւ կործանման պատճառը նույնպես կարող է դառնալ հիմնադիրը, եթե ճիշտ պահին չի հասկանում, որ հասել է իր մաքսիմումին եւ պետք է որոշում կայացնի փոփոխության մասին։ Դրանից է ծնվում նաեւ կորպորատիվ կառավարման անհրաժեշտությունը։
«Կապիտալի, փողի, ժառանգության մասին խոսելը հաճախ տաբու է»
Դավիթ Գասպարյան, Wilco ընկերության հաճախորդների հետ աշխատանքի գծով գլխավոր մենեջեր
Մենք գտնվում ենք հետխորհրդային շրջանում, որտեղ կապիտալը, կարելի է ասել, ընդամենը 30 տարի է, ինչ ձեւավորվել է։ Այժմ ամենաակտիվ փուլում ենք, երբ 50-70 տարեկան մարդիկ, որոնք ստեղծել են այդ կապիտալը ու սովորել դրա հետ աշխատել, պետք է սովորեն նաեւ իրավահաջորդության հետ աշխատել։ Այս մասին պետք է հնարավորինս շուտ մտածել եւ համակարգված աշխատանք տանել։ Անկախ նրանից՝ ժառանգորդը կլինի ընտանիքից, թե մենեջմենթից, գործընթացը պետք է շուտ սկսել։
Դավիթ Գասպարյանը
Պրոցեսի ամենահեշտ կողմը իրավականն է, ամենաբարդը՝ հոգեբանականը։ Մեր մենթալիտետում երկխոսության պակաս կա, կապիտալի, փողի, ժառանգության մասին խոսելը հաճախ տաբու է, եւ քիչ ընտանիքներում են ազատ քննարկում այդ թեմաները։
Մենք ունենք առնվազն 6 ընտանիք, որոնց հետ աշխատելիս հիմնադիրը պարտադիր ներգրավում է ժառանգորդին, որպեսզի կապիտալի կառավարման որոշումներ կայացման ժամանակ իր գաղափարները ներկայացնելու հնարավորություն ունենա։ Նման շփման ընթացքում նաեւ ավելի հեշտ է բարձրացնել իրավահաջորդության հարցերը։
Շատ հաճախ հիմնադիրը չի պատկերացնում, որ իր բիզնեսը կարող է ոչ միայն գոյատեւել, այլեւ զարգանալ իր նվազ մասնակցությամբ, իսկ ժառանգորդը վախենում է ստանձնել պատասխանատվությունը, որովհետեւ չգիտի, որ ունի սխալվելու նույն հնարավորությունը, ինչ ունեցել է հիմնադիրը։
«Օրենսդրությունը չի ապահովում կապիտալի շարունակականությունը»
Վարուժան Ավետիքյան, «Էվոկաբանկ»-ի Խորհրդի նախագահ, Andersen in Armenia իրավաբանական ընկերության կառավարող գործընկեր
Իրավահաջորդության ու ժառանգականության հարցերը նաեւ պետությանն են վերաբերում։ Շարունակականությունն է, որ ապահովում է հարստություն, եւ կապիտալի կուտակումն ու սերնդեսերունդ փոխանցումն է ստեղծում մնայուն ազգային հարստություն։ Թեեւ ընկերությունները մասնավոր են, դրանք նաեւ ազգային հարստություն են։
Վարուժան Ավետիքյանը
Ժառանգական օրենսդրությունը ժառանգվել է Խորհրդային Միությունից։ Վերջին 30 տարիներին Հայաստանում ձեւավորվել է մասնավոր կապիտալ՝ բիզնեսներ ու ակտիվներ, որոնք շարունակ աճում են, մինչդեռ գործող օրենսդրությունը չի ապահովում դրանց եւ դրանցից եկող դրամական հոսքերի շարունակականությունը։ Արդյունքում բիզնեսները կարող են բախվել լուրջ խնդիրների։
Մենք հիմնականում խոսում ենք ընտանեկան ժառանգության մասին, բայց կա նաեւ ոչ ազգակցական փոխանցում՝ հիմնադրամների, համայնքների, համալսարանների եւ այլ կառույցների։ Այս հարցերը գործնականում լուծված չեն։ 90-ականներին ստեղծված բիզնեսների համար սա հրատապ խնդիր է, արդեն կան մարդիկ, որոնք առնչվում են դրան, եւ լուծումները բարդ են կամ հետաձգվում են։ Եթե լուծումներ չտրվեն, առաջիկա 20 տարիներին կուտակված կապիտալի մի զգալի մասը կարող ենք պարզապես քամուն տալ։
«Բիզնեսը չպետք է պտտվի մեկ անձի շուրջ»
Հիմնադիրները պետք է հասկանան, որ երբ բիզնեսը պտտվում է իրենց շուրջ, որոշակի կետից հետո անհրաժեշտ է փոխել կառավարման մոդելը, որովհետեւ նույն մոդելով շարունակելը մեծ մասամբ դատապարտված է ձախողման։
Ինքս էլ չեմ ուզում, որ բիզնեսը պտտվի իմ կամ մյուս գործընկերների շուրջ։ Նպատակն է արդեն այսօր սկսել աշխատանքներ տանել, որպեսզի 10 տարվա ընթացքում ընկերությունը տեղափոխենք կառավարման այլ մակարդակ։ Պետության դերն էլ այստեղ կարեւոր է, որովհետեւ չունենք հստակ մոդելներ եւ կարգավորումներ։
Սերունդների փոխանցման ժամանակ հաճախ մտածում են՝ մեր մեծերն արել են սա, լավ են արել, բայց հիմա նոր իրականություն է, եւ պետք է փոփոխություն անել, որպեսզի ավելի հաջողակ դառնանք։ Այդ փոփոխությունները կատարելիս կարեւոր է երեք հարցի պատասխանել՝ ի՞նչ արժեքներ պետք է պահպանել եւ փոխանցել նոր սերնդին, ո՞րն է այն պատմությունը, որը պետք է շարունակական լինի, եւ ի՞նչ կոնտեքստում է գործում բիզնեսը։ 90-ականների Հայաստանը լրիվ այլ կոնտեքստ ուներ, քան 2000-ականներին կամ այսօր։ Եվ հենց այս տարբերությունն են, երբեմն, անտեսում թե հիմնադիրները, թե իրավահաջորդները։
Դավիթ Գասպարյանն ու Վարուժան Ավետիքյանը
Դավիթ Գասպարյան, Wilco ընկերության Հաճախորդների հետ աշխատանքի գծով գլխավոր մենեջեր
Սերունդների միջեւ պետք է փոխանցվի ոչ թե փորձը, այլ՝ կրիտիկական մտածելակերպը։ Ավագները հաջորդ սերնդին պետք է փոխանցեն որոշումներ կայացնելու եւ գործընկեր ընտրելու իրենց համակարգը։ Հետխորհրդային տարածաշրջանում հիմնադիրների եւ գործընկերների միջեւ շատ պայմանավորվածություններ ոչ ֆորմալ բնույթ են կրում։ Կարեւոր է, որ այդ հարաբերությունների եւ պայմանավորվածությունների փոխանցումն էլ լինի հնարավորինս «փափուկ», եւ ժառանգորդը դեռ վաղ տարիքից ծանոթանա գործընկերներին ու ներգրավվի ընթացող բանակցություններին։
Ճգնաժամը իսկապես միայն մարտահրավեր չէ։ Հաճախ հենց ճգնաժամային իրավիճակներն են ընկերությանը մղում զարգացման։
Նոր սերունդը գալով որոշ իմաստով պետք է «ճգնաժամի ենթարկի» համակարգը: Բայց կարեւոր հարցն՝ արդյո՞ք այն ունի բավարար կոմպետենտություն փոփոխություն անելու համար։ Նոր սերունդը պետք է նաեւ հասկանա, որ իրավահաջորդությունը նախեւառաջ պատասխանատվություն ստանձնել է։

07.04.2026 | 12:27 Главная страница / Новости / Статьи /
6 апреля 2026 года в Ереване прошла конференция Fast-Forward 2026 организованная порталом Banks.am медиа-компании Медиамакс и компанией Boyden Armenia.
Партнерами конференции выступили компания по управлению капиталом Wilco Wealth management, «Сил Иншуранс», «Альфа-Фарм» и Европейский кампус Университета Йорка.
«Преемственность в армянском бизнесе: желаемое и действительное» - такой была тема второй панельной дискуссии конференции Fast-Forward 2026, которую модерировал директор медиа-компании Медиамакс Ара Тадевосян.
«Оставить» бизнес - задача не из легких
Эдгар Аветисян, генеральный директор компании PROFAL
Компания PROFAL была основана моим отцом и его партнерами. В последние годы директором компании являюсь я. В управлении участвуют также дети других учредителей.
Передача управления бизнесом следующему поколению - сложный процесс, имеющий тонкие грани. Основатели зачастую полагают, что именно они лучше всех владеют делами компании, поскольку начинали всё «с нуля». На примере нашего бизнеса могу сказать, что они и по сей день в курсе каждой детали, хотя уже не вовлечены в операционное управление.
«Оставить» бизнес сложно. Если в течение 10-15 лет не ведется подготовительной работы для его передачи следующему поколению, то «внезапная» смена может быть опасной. Случиться может всякое: если бизнес завязан на одном человеке, а преемник не в состоянии сразу взять на себя управление, бизнес может рухнуть.
Эдгар Аветисян
Основатели нашей компании всегда мечтали о передаче бизнеса своим потомкам и неоднократно об этом говорили. Но когда этот момент настал, всё равно были сложности. Мы были молоды - нам было по 25–28 лет. Различия в мышлении разных поколений были значительными, а столкновения - частыми.
Важно понимать: не только основатели должны быть готовы передать дело, но и наследники должны быть готовы и способны его принять. Если ты не можешь убедить родителей в том, что готов к этой ответственности, то никогда её не получишь.
Санасар Бегларян, генеральный директор компании «Флеш»
В нашем случае процесс передачи начался с кризиса. Я был коммерческим директором в одной из наших компаний, когда в нашей «материнской» компании «Флеш» возникла кризисная ситуация, которая и послужила причиной моего перехода.
Недавно прочитал интересную мысль: «компаниям нужны молодые и умные кадры, обладающие смелостью, чтобы, если потребуется, перевернуть всё с ног на голову, а также опытные люди, чтобы не дать перевернуть то, что переворачивать не следует».
Санасар Бегларян
Это может прозвучать странно, но если основной причиной создания бизнеса является учредитель, то причиной его замедления или краха также может стать учредитель, если он в нужный момент не осознает, что достиг своего максимума и должен принять решение о переменах. Именно так рождается необходимость корпоративного управления.
«Разговоры о капитале, деньгах и наследстве часто являются табуированными»
Давид Гаспарян, генеральный менеджер Wilco по работе с клиентами
Мы живем в постсоветском периоде, где капитал, можно сказать, сформировался всего лишь за последние 30 лет. Сейчас мы находимся на самом активном этапе, когда люди в возрасте 50-70 лет, создавшие этот капитал и научившиеся с ним работать, должны учиться работать и с вопросами преемственности. Об этом нужно задумываться как можно раньше и вести системную работу. Независимо от того, будет ли преемник из семьи или из среды менеджмента, процесс нужно начинать заблаговременно.
Давид Гаспарян
Самая легкая сторона процесса - юридическая, самая сложная - психологическая. В нашем менталитете наблюдается дефицит диалога: разговоры о капитале, деньгах и наследстве часто являются табуированными, и лишь в немногих семьях эти темы обсуждаются открыто.
У нас есть как минимум 6 семей, в работе с которыми учредитель в обязательном порядке вовлекает наследника, чтобы тот имел возможность представлять свои идеи при принятии решений по управлению капиталом. В ходе такого общения также гораздо проще поднимать вопросы преемственности.
Очень часто учредитель не представляет, что бизнес может развиваться при его минимальном участии, а наследник боится брать на себя ответственность, потому что не осознает что у него есть такое же право на ошибку, какое было у основателя.
«Законодательство не обеспечивает преемственность капитала»
Варужан Аветикян, председатель Совета «Эвокабанка», управляющий партнер юридической фирмы Andersen in Armenia
Вопросы преемственности и наследственности касаются и государства. Именно непрерывность обеспечивает благосостояние, а накопление капитала и его передача из поколения в поколение создают непреходящее национальное богатство. Хотя компании являются частными, они представляют собой национальное достояние.
Варужан Аветисян
Законодательство о наследстве досталось нам от Советского Союза. За последние 30 лет в Армении сформировался частный капитал - бизнесы и активы, которые постоянно растут, в то время как действующее законодательство не обеспечивает непрерывность их функционирования и генерируемых ими денежных потоков. В результате бизнес может столкнуться с серьезными проблемами.
Мы в основном говорим о семейном наследовании, но существует и неродственная передача - фондам, общинам, университетам и другим структурам. Эти вопросы на практике не решены. Для бизнесов, созданных в 90-х годах, это первоочередная проблема, и уже есть люди, которые сталкиваются с этим. Существующие решения либо сложны, либо откладываются. Если решения не будут найдены, в ближайшие 20 лет мы можем просто пустить по ветру значительную часть накопленного капитала.
«Бизнес не должен вращаться вокруг одного человека»
Учредители должны понимать: когда бизнес вращается вокруг них, в определенный момент необходимо менять модель управления, потому что продолжение работы в той же модели в большинстве случаев обречено на провал.
Я и сам не хочу, чтобы бизнес вращался вокруг меня или остальных партнёров. Наша цель - уже сегодня начать работу над тем, чтобы в течение 10 лет вывести компанию на качественно иной уровень управления. Роль государства здесь также важна, поскольку у нас отсутствуют чёткие модели и механизмы регулирования.
При передаче дел от поколения к поколению часто думают: «старшие сделали это, и сделали хорошо, но сейчас - новая реальность, и чтобы стать еще успешнее, нужны перемены». Осуществляя эти изменения, важно ответить на три вопроса. Какие ценности необходимо сохранить и передать новому поколению? Какая история должна получить продолжение? В каком контексте функционирует бизнес? Армения 90-х имела совершенно иной контекст, нежели в 2000-х или сегодня. И именно это различие порой игнорируют как основатели, так и их преемники.
Давид Гаспарян и Варужан Аветикян
Между поколениями должен передаваться не просто опыт, а критическое мышление. Старшие должны передать следующему поколению свою систему принятия решений и выбора партнеров. В постсоветском регионе многие договоренности между учредителями и партнерами носят неформальный характер. Важно, чтобы передача этих отношений и договоренностей была максимально «мягкой», а преемник вовремя знакомился с партнерами и вовлекался в текущие переговоры.
Кризис - это действительно не только вызов. Зачастую именно кризисные ситуации толкают компанию к развитию.
Новое поколение, приходя в бизнес, в каком-то смысле должно «подвергнуть систему кризису». Но важный вопрос заключается в том, обладает ли оно достаточной компетентностью для проведения изменений? Новое поколение также должно осознавать, что преемственность - это прежде всего ответственность.