2026 թվականի ապրիլի 6-ին Երեւանում տեղի է ունեցել Մեդիամաքս մեդիա ընկերության Banks.am պորտալի եւ Boyden Armenia ընկերության համատեղ կազմակերպած եւ բիզնես առաջնորդության ապագային նվիրված Fast-Forward 2026 կոնֆերանսը: Fast-Forward-ի նպատակն է ստեղծել նպաստավոր միջավայր, որտեղ բիզնեսի ներկայացուցիչները կարող են քննարկել զգայուն հարցեր: Կոնֆերանսի գործընկերներն էին Wilco կապիտալի կառավարման ընկերությունը, Սիլ Ինշուրանս ապահովագրական ընկերությունը, «Ալֆա-Ֆարմ» ընկերությունը եւ Յորքի համալսարանի եվրոպական կամպուսը:«Անկախ տնօրեններ. իրական օգո՞ւտ, թե՞ տուրք նորաձեւությանը». այսպես էր վերնագրված Fast-Forward 2026 կոնֆերանսի առաջին պանելային քննարկումը, որը վարում էր Boyden ընկերության գործընկեր, հայաստանյան եւ վրաստանյան գրասենյակների ղեկավար Սեւադա Բաղդյանը: «Ամերիաբանկ»-ում անկախ տնօրենները 50%-ից ավելի ենՏիգրան Դավթյան, «Ամերիաբանկ»-ի անկախ տնօրեն Մինչեւ վերջերս ընկերություններում խորհուրդների առկայությունն իսկապես երբեմն ընկալվում էր որպես «տուրք նորաձեւությանը»։ Սակայն, հատկապես Հայաստանի բանկային համակարգում տեղի ունեցած վերափոխումները ցույց տվեցին, որ անկախ տնօրենների ներգրավումը ոչ թե ձեւական քայլ է, այլ՝ արդյունավետ կառավարման կարեւոր բաղադրիչ։ Տիգրան Դավթյանը Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս Անկախ տնօրենները հաճախ ավելի արդյունավետ են, քան բաժնետերերի ներկայացուցիչները։ Վերջիններիս ընտրության ժամանակ բաժնետերը սովորաբար առաջնորդվում է անձնական վստահությամբ, ինչը միշտ չէ, որ համընկնում է մասնագիտական բարձր որակների հետ։Կորպորատիվ կառավարման լավագույն միջազգային փորձը հուշում է, որ ընկերության կառավարման մարմնի առնվազն 50%-ը պետք է կազմեն անկախ խորհրդի անդամները։ Սա կարեւոր է, քանի որ նրանք պրոֆեսիոնալներ են եւ կարողանում են իրենց բազմակողմ փորձառությունը ներդնել ընկերության զարգացման մեջ։Վերջին տարիներին նկատելի է, որ հայկական բանկային համակարգը աստիճանաբար ընդունում է այս մարտահրավերը։ Օրինակ՝ «Ամերիաբանկ»-ում անկախ տնօրեններն արդեն 50%-ից ավելի են: Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս Կարեւոր է նաեւ, որ այդ տնօրեններն ունենան տարբեր ոլորտներից եկող, դիվերսիֆիկացված փորձառություն, ինչը նպաստում է առավել հավասարակշռված եւ որակյալ որոշումների կայացմանը։«Իրական խորհուրդը կարող է ձեւավորվել, երբ բաժնետերը գիտակցի՝ ընկերությունն ինստիտուտ է, ոչ թե իր «ես»-ի արտացոլում»Ելենա Խաչվանքյան, «ԱյԴի Բանկ»-ի Խորհրդի անկախ անդամՖորմալ խորհրդից իրական, աշխատող խորհուրդ անցում կատարելու համար նախ պետք է հստակ հասկանալ՝ ի՞նչ է անկախությունը։ Կարծում եմ՝ անկախությունը շահերի բախման կառավարման «օդն» է, առանց որի արդյունավետ կառավարումն անհնար է։ Ելենա Խաչվանքյանը Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս Բնական է, որ խոշոր բաժնետերերը ցանկանում են խորհրդում տեսնել իրենց ներկայացուցիչներին, սակայն այս դեպքում վտանգ կա, որ խորհուրդը կվերածվի ֆորմալ մարմնի՝ արդեն իսկ կայացված որոշումները պարզապես հաստատող միավորի։ Անկախ խորհրդի անդամը, նախ եւ առաջ, ենթադրում է պրոֆեսիոնալիզմ։ Եթե նրան ընտրել եւ հրավիրել են խորհրդի կազմ, նշանակում է՝ նա ունակ է նոր արժեք բերել։Այս համատեքստում կարեւոր է ընդգծել, որ նա անկախ է գործադիր տնօրենից, ընկերությունից եւ բաժնետերերից։ Իր գիտելիքների եւ փորձառության հիման վրա կարողանում է ձեւավորել սեփական դատողությունները, խիզախում է բարձրաձայնել հարցեր, որոնցից մյուսները հաճախ խուսափում են։ Սա, իր հերթին, նպաստում է առավել հավասարակշռված որոշումների կայացմանը։ Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս Այս դեպքում խորհուրդը կարող է արդյունավետ բալանսավորել թե՛ համապատասխանության եւ ռիսկերի կառավարման հարցերը, թե՛ ռազմավարական զարգացման ուղղությունները։ Բնական է, որ բաժնետերն ունի ընկերության զարգացման իր տեսլականը, սակայն հնարավոր է՝ նա ամբողջությամբ տեղյակ չէ որոշ ոլորտներում առկա ռիսկերին կամ հնարավորություններին։ Պրոֆեսիոնալ խորհուրդը, ունենալով համապատասխան գիտելիք եւ փորձ, կարող է հարստացնել այդ ռազմավարությունը։ 07.04.2026 | 10:50 Fast-Forward կոնֆերանս. նոր միջավայր բիզնեսի զգայուն հարցերը քննարկելու համար Վերջին տարիներին Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման ոլորտում էական փոփոխություններ են տեղի ունեցել։ Օրենսդրական մակարդակում ընդունվել է Կորպորատիվ կառավարման կանոնագիրք, ինչպես նաեւ՝ կան Կենտրոնական բանկի քաղաքականության փոփոխություններ, որոնք ֆինանսական ոլորտը խթանում են դեպի ավելի արդյունավետ խորհուրդների ձեւավորում։ Սրան զուգահեռ նկատվում է նաեւ բաժնետերերի մտածելակերպի փոփոխություն։Այսօր Հայաստանը կարգավորումից դեպի իրական կիրառում փուլում է։ Երբ բաժնետերերը սկսեն գիտակցել, որ իրենց ընկերությունը պետք է դառնա ինստիտուտ, այլ ոչ թե իրենց «ես»-ի արտացոլումը, այդ ժամանակ էլ կձեւավորվեն իրականում աշխատող խորհուրդներ։«Խորհուրդը բնորոշելու առավել լավ բառ, քան «խորհուրդն է» դժվար է գտնել» Արմինե Մելքոնյան, «Սիլ Ինշուրանս» ընկերության գործադիր տնօրեն, «Սիլ Կապիտալ» ընկերության Խորհրդի անդամՊետք է ընդգծեմ Կենտրոնական բանկի մեծ դերը ֆինանսական կազմակերպություններում եռաստիճան կառավարման հիերարխիայի ձեւավորման հարցում։ Քննարկման սկզբում Սեւադա Բաղդյանը վիճակագրություն ներկայացրեց, որը վկայում է, որ Հայաստանի 200 խոշոր հարկատու ընկերությունների դեպքում այդ եռաստիճան հիերարխիայի մասին խոսք չկա. բազմաթիվ բաժնետերեր չեն զիջել նույնիսկ գործադիր տնօրենի պաշտոնը։ Արմինե Մելքոնյանը Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս Անկախ խորհրդի կարեւորությունն առավել մեծ է այն ընկերություններում, որտեղ բաժնետերը՝ վերջնական շահառուն, մեկ անձ չէ, այլ՝ մի քանիսը, որոնց միջեւ կարող է շահերի բախում առաջանալ։ Եթե անդրադառնանք միջազգային փորձին, կտեսնենք բազմաթիվ օրինակներ, երբ նման կազմակերպություններում մի քանի բաժնետեր ունենալու եւ անկախ խորհրդի բացակայության պայմաններում բիզնեսի գործունեությունը պարզապես ընդհատվել է։Անկախ խորհուրդը հանդես է գալիս որպես հավասարակշռող օղակ, որը շահերի սուր բախման պարագայում դառնում է երկարաժամկետ բիզնեսի ապահովման կարեւոր գործիք։ Ըստ էության, խորհուրդը նկարագրելու համար ավելի հարմար բառ, քան «խորհուրդ»-ն է, դժվար է գտնել։ Այն կոլեգիալ մարմին է, եւ դրա որեւէ անդամ չի կարող մյուսներից անկախ որոշում կայացնել։ Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս Շատ կարեւոր է նաեւ խորհրդի կազմում թե կանանց, թե տղամարդկանց ներկայացվածությունը։ Վերջին տարիներին բիզնեսի կառավարման մոդելը դարձել է առավել մարդակենտրոն, հետեւաբար, կանանց մոտ առավել հաճախ արտահայտվող հուզական ինտելեկտի ու էմպատիայի առկայությունը խորհուրդներում մեծ նշանակություն ունի։ «Ես հավատում եմ էվոլյուցիային»Միքայել Մացակյան, «Ալֆա-Ֆարմ» ընկերության գլխավոր տնօրենԳործընկերներս նշեցին, որ բաժնետերերը հաճախ չեն զիջում գործադիր տնօրենի պաշտոնը։ Բայց մեր՝ դեղատնային ոլորտում, բաժնետերերը սովորաբար չեն զիջում ոչ միայն տնօրենի, այլեւ մնացած գրեթե բոլոր պաշտոնները։Պետք է հասկանալ նաեւ օբյեկտիվ իրականությունը. բիզնեսներից շատերը ձեւավորվել են դեռեւս 1990-ականներին, երբ հստակ սահմանազատում չկար։ Հիմնադիրը կարող էր միաժամանակ ե՛ւ բանվոր, ե՛ւ բանակցող, ե՛ւ կոմերցիոն տնօրեն, ե՛ւ զանգերին պատասխանող լինել։ Այս առումով ես հավատում եմ էվոլյուցիային. ժամանակ է պետք, որպեսզի վերափոխումների գործընթացը հաջողությամբ պսակվի։ Միքայել Մացակյանը Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս Մեր ընկերությունում խորհուրդը ձեւավորվել է 2008 թվականին, երբ «Ալֆա-Ֆարմի» բաժնետեր դարձավ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) եւ պարտադիր պայմաններից մեկը կորպորատիվ կառավարման համակարգի ներդրումն էր։ Այդ ժամանակ բաժնետերերի մեծ մասը մտածում էր՝ «գումար է պետք, եւ եթե այն ստանալու համար պետք է ստեղծել խորհուրդ, կստեղծենք»։Այսօր ունենք բոլորովին այլ պատկեր. խորհրդում տեղի ունեցող քննարկումներն առավել կենտրոնացած են ընկերության ապագայի, զարգացման ռազմավարական ուղղությունների վրա։ Բաժնետերերը սկսել են հասկանալ եւ գնահատել դա։ Արա Աբրահամյանը Լուսանկարը՝ Մեդիամաքս Այստեղ նաեւ մշակութային հարց կա. հայերը չեն սիրում բանավիճել, իսկ հակադարձ կարծիքները հաճախ ընկալվում են որպես անձնական վիրավորանք, այն դեպքում, երբ դա պարզապես նույն հարցի վերաբերյալ այլ տեսակետ է։ «Ալֆա-Ֆարմ»-ում կարողացել ենք հասնել մի կետի, որում խորհուրդը դարձել է առողջ բանավեճի վայր, եւ հենց այդ քննարկումներից են ծնվում ընկերության համար արժեքավոր գաղափարները։Կարդացեք նաեւ. Fast-Forward կոնֆերանս. նոր միջավայր բիզնեսի զգայուն հարցերը քննարկելու համարՅանա ՇախրամանյանԼուսանկարները՝ Դավիթ Ղահրամանյանի Tweet Դիտում՝ 10047

6 апреля 2026 года в Ереване прошла конференция Fast-Forward 2026 организованная порталом Banks.am медиа-компании Медиамакс и компанией Boyden Armenia. Партнерами конференции выступили компания по управлению капиталом Wilco Wealth management, «Сил Иншуранс», «Альфа-Фарм» и Европейский кампус Университета Йорка.«Независимые директора: реальная польза или дань моде?» - так называлась первая панельная дискуссия конференции Fast-Forward 2026, модератором которой выступил партнер компании Boyden, руководитель офисов в Армении и Грузии Севада Багдян.«В «Америабанке» доля независимых директоров превышает 50%Тигран Давтян, независимый директор «Америабанка»«До недавнего времени наличие советов директоров в компаниях действительно порой воспринималось как «дань моде». Однако трансформации, произошедшие, в частности, в банковской системе Армении, показали: привлечение независимых директоров - это не формальный шаг, а важнейший компонент эффективного управления. Тигран Давтян Фото: Медиамакс Независимые директора зачастую оказываются более эффективными, чем представители акционеров. При выборе последних акционер обычно руководствуется личным доверием, что не всегда совпадает с высокими профессиональными качествами.Лучшая международная практика корпоративного управления подсказывает, что как минимум 50% органа управления компании должны составлять независимые члены совета. Это важно, поскольку они являются профессионалами и способны привнести свой разносторонний опыт в развитие компании.В последние годы банковская система Армении постепенно принимает этот вызов. Например, в «Америабанке» доля независимых директоров уже превышает 50%. Фото: Медиамакс Важно также, чтобы эти директора обладали диверсифицированным опытом из разных областей - это способствует принятию более сбалансированных и качественных решений».«Реальный совет может сформироваться только тогда, когда акционер осознает: компания - это институт, а не отражение его собственного «я»Елена Хачванкян, независимый член Совета IDBank«Для перехода от формального совета к реальному, работающему органу управления, прежде всего необходимо четко понимать: что такое независимость? Я считаю, что независимость - это тот самый «воздух», необходимый для управления конфликтами интересов, без которого эффективное управление попросту невозможно. Елена Хачванкян Фото: Медиамакс Естественно, что крупные акционеры хотят видеть в совете своих представителей, однако в этом случае возникает риск, что совет превратится в формальный орган - структуру, которая просто одобряет уже принятые решения. Независимый член совета - это, прежде всего, гарантия профессионализма. Если его выбрали и пригласили в совет, значит, он способен привнести новую ценность.В этом контексте важно подчеркнуть, что он независим от исполнительного директора, от самой компании и от акционеров. Основываясь на своих знаниях и опыте, он способен формировать собственные суждения и находит в себе смелость поднимать вопросы, которых другие зачастую избегают. Это, в свою очередь, способствует принятию более взвешенных и сбалансированных решений. Фото: Медиамакс В таком случае совет может эффективно уравновешивать как вопросы соответствия и управления рисками, так и направлений стратегического развития. Естественно, у акционера есть свое видение развития компании, однако он может не в полной мере осознавать риски или возможности в определенных сферах. Профессиональный совет, обладая соответствующими знаниями и опытом, способен обогатить эту стратегию. 07.04.2026 | 10:50 Fast-Forward 2026: Новая площадка для обсуждения чувствительных вопросов За последние годы в сфере корпоративного управления в Армении произошли существенные изменения. На законодательном уровне принят Кодекс корпоративного управления, внедрены изменения в политике Центрального банка, которые стимулируют финансовый сектор к формированию более эффективных советов директоров. Параллельно с этим наблюдается и трансформация мышления самих акционеров.Сегодня Армения находится на этапе перехода от формального регулирования к реальному применению. Когда акционеры осознают, что их компания должна стать институтом, а не отражением их собственного «я», тогда и сформируются по-настоящему действенные советы».«В последние годы модель стала более человекоцентричной»Армине Мелконян, исполнительный директор компании «Сил Иншуранс», член Совета компании «Сил Капитал»«Должна подчеркнуть огромную роль Центрального банка в вопросе формирования трехступенчатой иерархии управления в финансовых организациях.В начале дискуссии Севада Багдян представил статистику, свидетельствующую о том, что в случае с 200 крупнейшими налогоплательщиками Армении о такой трехступенчатой иерархии говорить не приходится: многие акционеры не уступили даже пост исполнительного директора. Армине Мелконян Фото: Медиамакс Важность независимого совета возрастает в компаниях, где акционером - конечным бенефициаром - является не одно лицо, а несколько. В таких случаях между ними может возникнуть конфликт интересов.Если обратиться к международному опыту, можно найти множество примеров, когда в подобных организациях при наличии нескольких акционеров и отсутствии независимого совета деятельность бизнеса попросту прекращалась.Независимый совет выступает в роли балансирующего звена, которое в условиях острого конфликта интересов становится важнейшим инструментом обеспечения долголетия бизнеса. По сути, трудно найти более подходящее слово для описания этого органа, чем «совет». Это коллегиальный орган, и ни один из его членов не может принимать решения в одностороннем порядке, независимо от остальных. Фото: Медиамакс Также крайне важно представительство в составе совета как женщин, так и мужчин. В последние годы модель управления бизнесом стала более человекоцентричной, поэтому наличие эмоционального интеллекта и эмпатии, которые зачастую более выражены у женщин, имеет большое значение для работы советов».«Я верю в эволюцию»Микаел Мацакян, генеральный директор компании «Альфа-Фарм»«Коллеги отметили, что акционеры часто не уступают пост исполнительного директора. Но в нашей, аптечной сфере, акционеры обычно не уступают не только кресло директора, но и почти все остальные должности.Нужно понимать и объективную реальность: многие бизнесы формировались еще в 1990-х годах, когда четкого разграничения функций не существовало. Основатель мог быть одновременно и рабочим, и переговорщиком, и коммерческим директором, и оператором на звонках. В этом плане я верю в эволюцию: нужно время, чтобы процесс трансформации увенчался успехом. Микаел Мацакян Фото: Медиамакс В нашей компании совет был сформирован в 2008 году, когда акционером «Альфа-Фарм» стал Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР), и одним из обязательных условий было внедрение системы корпоративного управления. В то время большинство акционеров рассуждало так: «Нам нужны деньги, и если для их получения необходимо создать совет, значит, мы его создадим».Сегодня мы видим совершенно иную картину: дискуссии в совете стали более сфокусированными на будущем компании и стратегических направлениях развития. Акционеры начали понимать и ценить это. Ара Абрамян Фото: Медиамакс Здесь есть и культурный аспект: армяне не любят дискутировать, а противоположное мнение часто воспринимается как личное оскорбление, в то время как это лишь иная точка зрения. В «Альфа-Фарм» нам удалось достичь того, когда совет стал местом для здоровых дискуссий, и именно в этих обсуждениях рождаются ценные для компании идеи».Читайте также: Fast-Forward: Новая площадка для обсуждения чувствительных вопросов Яна ШахраманянФото: Давид Каграманян Tweet Просмотры 10449