ՀէՑ-ում պետք է անցկացվի հատուկ նշանակության աուդիտ
Օրերս հայտարարվեց, որ «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ» ընկերության դուստր ձեռնարկության` «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի գործունեության վերաբերյալ, միջկառավարական հանձնաժողովի հովանու ներքո, նախատեսվում է աուդիտ իրականացնել:
ՀԷՑ-ում աուդիտի իրականացման գաղափարի, մեխանիզմի, հնարավոր ժամկետների եւ հետագա զարգացումների մասին Մեդիամաքսը զրուցել է «Գրանթ Թորնթոն» աուդիտորական ընկերության եւ «Պարադիգմա Արմենիա» խորհրդատվական եւ հետազոտական ընկերության ղեկավարների հետ:
«Գրանթ Թորնթոն» աուդիտորական ընկերության տնօրեն-բաժնետեր Գագիկ Գյուլբուդաղյանը Մեդիամաքսի հետ զրույցում նշել է, որ էլեկտրաէներգիայի սակագնի ավելացման հիմնավորվածության ստուգման գաղափարն ուշացած, բայց ողջունելի է:
«Երբ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն ՀՀ կառավարությանն ու Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին սակագնի բարձրացման վերաբերյալ հայտ ներկայացրեց, պետք է կատարվեր  էլեկտրաէներգիայի սակագնի ավելացման հիմնավորվածության ստուգում, որից հետո միայն հանձնաժողովը կայացներ իր որոշումը»,- ասում է Գագիկ Գյուլբուդաղյանը եւ հավելում. «Մենք կարծում ենք, որ այս պարագայում պետք է իրականացվի հատուկ նշանակության աուդիտ, այն է՝ ընկերության ֆինանսական հաշվետվությունների առանձին տարրերի, հաշիվների կամ հոդվածների աուդիտ՝ համաձայն Աուդիտի միջազգային ստանդարտների: Բացի այդ, խորհրդատուների կողմից հարկավոր է նաեւ իրականացնել որոշ լրացուցիչ ուսումնասիրություններ»:
Գագիկ Գյուլբուդաղյանը
Լուսանկարը՝ անձնական արխիվից
Մեր զրուցակիցը նշում է, որ մինչ այս՝ 2015-ին,  իրականացվել է ՀԷՑ-ի 2014 թ. տարեկան ֆինանսական հաշվետվությունների աուդիտ, որի համար ընկերությունը ստացել է ձեւափոխված (վերապահումով դրական) աուդիտորական եզրակացություն, սակայն նկատում է.
«Հասկանալու համար այն խնդիրներն ու դրանց լուծումը, որոնք ծագել են այս ոլորտում, անհրաժեշտ է իրականացնել ինչպես վերոնշյալ հատուկ նշանակության աուդիտը, այնպես էլ այլ ուսումնասիրություններ, դրանց համար կազմել ճշգրիտ եւ մանրամասն տեխնիկական առաջադրանք: Ամբողջական ֆինանսական հաշվետվությունների աուդիտը չի կարող տալ այդ հարցերի պատասխանները»:
Գագիկ Գյուլբուդաղյանի փոխանցմամբ, ներգրավված մասնագետների խումբը պետք է կատարի հետեւյալ քայլերը՝
- ընկերության (այս դեպքում՝ ՀԷՑ-ի-Մեդիամաքս) ֆինանսական հաշվետվությունների առանձին տարրերի, հաշիվների կամ հոդվածների աուդիտ, որն իր մեջ կարող է ներառել, օրինակ, ընկերության ծառայությունների ինքնարժեքի եւ այլ ծախսերի աուդիտ;
- վերջին տարիներին, սակագների բարձրացման հետ կապված, ընկերության  կողմից՝ իր բիզնես պլանում ներդրումների վերաբերյալ հանձն առած պարտավորությունների ու դրանց իրագործման աստիճանի վերաբերյալ ուսումնասիրություն;
- ՀԷՑ-ի ներկայացրած նոր ծրագրի ուսումնասիրություն եւ փորձաքննություն՝ դրա իրականացման իրատեսական լինելու մասին:
«Այս երեք քայլերից հետո հնարավոր է հստակ պատկերացնել սակագնի առաջարկված ավելացման հիմնավորված լինելը»,-ասում է մեր զրուցակիցն ու հավելում, որ, այնուամենայնիվ, կան մի շարք բաց հարցեր այն մասին, թե ո՞վ է պատվիրելու աուդիտն ու ուսումնասիրությունները, ի՞նչ կազմակերպություն է ընտրվելու ծառայությունների մատուցման համար, ի՞նչ խնդիրներ են դրվելու իրականացնողի առջեւ:
«Աուդիտորական/խորհրդատվական ընկերության առաջ պետք է դրվի հստակ տեխնիկական առաջադրանք, որը կներառի վերոնշյալ երեք կետերը: Նման աշխատանք իրականացնելու համար կպահանջվի նվազագույնը 4-5 ամիս: Այսօր խոսակցություններ են շրջանառվում այն մասին, որ ՀԷՑ-ը պետք է վաճառվի, ազգայնացվի կամ պայմանագրով տրվի մեկ այլ կազմակերպության: Եթե այս ճանապարհով են գնալու, ապա առաջանում է այլ ուղղությամբ առաջնորդվելու անհրաժեշտություն: Նախ` պետք է պարզել  ընտրած ճանապարհը, հետո որոշել  աուդիտի շրջանակներն ու խորությունը, որպեսզի  հետագայում կրկնակի աշխատանք չպահանջվի»,-ասում է Գագիկ Գյուլբուդաղյանը:
Հարցին, թե ի՞նչ է ակնկալվում հատուկ նշանակության աուդիտի արդյունքում ՝ մեր զրուցակիցը պատասխանում է հետեւյալը.
«Հատուկ նշանակության աուդիտի արդյունքում տրվում է եզրակացություն, որը կարող է բացահայտել, թե որքանո՞վ է ծառայությունների ինքնարժեքը ներառում ճիշտ ծախսային տարրեր, կամ արդյո՞ք բոլոր կատարված ծախսերն են նպատակային եւ այլն»:
Մեր զրուցակիցը նշում է, որ եթե այս աշխատանքներն իրականացվեն արտասահմանյան կազմակերպության կողմից, ապա այն հնարավոր է միայն տեղացի մասնագետների ներգրավմամբ եւ նկատում՝ «կատարվող աշխատանքը պետք է լինի թափանցիկ, հանրությունը պարբերաբար պետք է իրազեկվի գործընթացի մասին»:
«Այս պարագայում շատ կարեւոր է գրագետ տեխնիկական առաջադրանք պատրաստելը. հստակեցված տեխնիկական առաջադրանքից է կախված այս նախաձեռնության հաջողությունը»,-եզրափակում է Գագիկ Գյուլբուդաղյանը:
«Պարադիգմա  Արմենիա» խորհրդատվական եւ հետազոտական ընկերության հիմնադիր-փորձագետ Ահարոն Չիլինգարյանը եւս կարծում է, որ ՀԷՑ-ում պետք է իրականացվի հատուկ նպատակային աուդիտ, որը պետք է ունենա հստակ ձեւավորված տեխնիկական առաջադրանք:
Ահարոն Չիլինգարյանը
«Կողմերի համար պետք է պարզ լինի աուդիտի կառուցվածքն ու խորությունը: Նրանք պետք է իմանան, թե ի՞նչ է արդյունքում նախատեսվում՝ տեղեկանք, հաշվետվություն, թե՞ աուդիտորական եզրակացություն: Կարծես ավելի շատ խոսվում է ընկերության անարդյունավետ կառավարման մասին: Եթե կառավարման արդյունավետության գնահատական է պետք, ապա դա աուդիտի կանոններից տարբերվում է եւ ունի այլ չափանիշներ. կառավարման արդյունավետության գնահատումն իրականացվում է այլ համակարգով»,- ասում է Ահարոն Չիլինգարյանն ու կարեւորում հստակ ձեւավորված տեխնիկական առաջադրանքի առկայությունը:
Մեր զրուցակիցը դժվարանում է խոսել աուդիտի իրականացման ժամկետի մասին՝ նշելով, որ դա կախված է տեխնիկական առաջադրանքի բարդության աստիճանից: Ահարոն Չիլինգարյանը վաղ է համարում նաեւ աուդիտի արդյունքներից հետո սպասվելիք զարգացումների մասին խոսելը՝ առաջնային համարելով աուդիտի իրականացման համար հստակ հարցադրումներ ունենալը:

В ЭСА следует провести аудит особого назначения
На днях было объявлено о намерении провести под контролем армяно-российской межправительственной комиссии аудит в ЗАО «Электрические сети Армении» -
дочерней компании ИНТЕР РАО ЕЭС.
О механизмах и возможных сроках аудита Медиамакс побеседовал с руководителями аудиторской компании Grant Thornton и консультационно-исследовательской компании Paradigma Armenia.
Директор-акционер аудиторской компании Grant Thornton Гагик Гюльбудагян в беседе с Медиамакс отметил, что хоть решение о проверке обоснованности тарифа на электроэнергию несколько запоздало, его можно приветствовать.
«Когда ЗАО «Электросети Армении» подало заявку об увеличении тарифа в правительство и Комиссию по регулированию общественных услуг, следовало провести проверку факта обоснованности повышения тарифа, и только потом комиссия должна была принимать решение», - сказал Гагик Гюльбудагян.
«Мы считаем, что в данной ситуации должен быть проведен аудит особого назначения, то есть, аудит отдельных элементов, счетов или статей финансовых отчетностей компании в соответствии с международными аудиторскими стандартами. Кроме того, консультанты должны провести некоторые дополнительные исследования», - добавил он.
Гагик Гюльбудагян
Фото: из личного архива
Наш собеседник отметил, что в 2015 году был проведен аудит годовой финансовой отчетности ЭСА за 2014 год, согласно которому компания получила измененное (положительное с оговоркой) аудиторское заключение.
«Чтобы понять возникшие в этой сфере проблемы и пути их решения, нужно провести как указанный аудит особого назначения, так и другие исследования, для которых необходимо составить точное и подробное техническое задание. Аудит финансовых отчетностей не сможет дать ответы на эти вопросы», - заметил Гагик Гюльбудагян.
По словам Гагика Гюльбудагяна, группа привлеченных специалистов должна выполнить следующие действия:
- аудит отдельных элементов, статей или счетов финансовых отчетностей компании (ЭСА - Медиамакс), что может подразумевать, например, аудит себестоимости услуг компании и других расходов;
- установление степени осуществления обязательств по инвестициям, включенным в бизнес-план компании, которыми обуславливалось повышение тарифов в прошлом;
- изучение и экспертиза нового плана ЭСА с точки зрения реалистичности его выполнения.
«После этих трех шагов можно будет составить четкое представление об обоснованности предложенного повышения тарифа», - сказал наш собеседник и добавил, что, тем не менее, остается ряд открытых вопросов, в частности, кто станет заказчиком аудита и исследования, какая компания будет выбрана для осуществления услуг и какие задачи будут перед ней поставлены.
«Перед аудиторской/консалтинговой компанией нужно поставить четкое техническое задание, которое включало бы в себя три указанных выше пункта. Для проведения такой работы потребуется по крайней мере 4-5 месяцев. Сегодня идут разговоры о необходимости продать ЭСА, национализировать или передать другой компании по договору. Если будет выбран этот путь, то нужно будет идти другим путем - определить рамки и глубину аудита, чтобы в будущем не проводить двойную работу», - сказал Гагик Гюльбудагян.
На вопрос, какого результата следует ожидать от аудита особого назначения, наш собеседник ответил:
«В результате аудита особого назначения дается заключение, которое может выявить, насколько правильные расходные элементы включены в себестоимость услуг, все ли указанные расходы были целевыми, и так далее».
Наш собеседник подчеркнул, что если работа будет доверена зарубежной компании, то ее осуществление будет возможно только с вовлечением местных специалистов, поскольку «процесс должен быть прозрачным для общества».
«Повторюсь: очень важно грамотно сформулировать техническое задание: успех начинания во многом будет зависеть от его конкретности», - заключил Гагик Гюльбудагян.
Учредитель-эксперт консалтинговой и исследовательской компании Paradigma Armenia Агарон Чилингарян также считает, что в ЭСА необходимо провести специальный целевой аудит с четко сформированным техническим заданием.
Агарон Чилингарян
«Сторонам должна быть понятна структура и глубина аудита. Они должны знать, что предусмотрено получить в результате: справку, отчет или аудиторское заключение? Сейчас больше обсуждается вопрос неэффективности управление компанией. Если нужна оценка эффективности управления, то это будет несколько отличаться от правил аудита и определяться другими критериями. Оценка эффективности управления проводится по иной системе», - сказал Агарон Чилингарян, также подчеркнув важность четко сформулированного технического задания.
Наш собеседник затруднился назвать сроки проведения аудита, отметив, что это зависит от сложности техзадания. Агарон Чилингарян считает, что пока рано говорить о том, что будет происходить после получения результатов аудита, назвав первоочередным установление четких задач.