Հայաստանի քաղաքացիների 64 %-ը համաձայն է անդամակցել ԵՏՄ-ին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի հարցված քաղաքացիների 64 % կողմ է երկրի անդամակցությանն Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ):
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս տվյալները ներկայացված են Եվրասիական զարգացման բանկի ամենամյա «Ինտեգրացիոն ծանրաչափ» հետազոտության մեջ: Մեկ տարվա ընթացքում ԵՏՄ անդամակցության կողմնակիցների թիվը Հայաստանում կրճատվել է 3 տոկոսով:
Աջակցության անհամեմատ ավելի մեծ նվազում է գրանցվել Ղրղըզստանում, որը մտադիր է անդամակցել ԵՏՄ-ին Հայաստանից հետո: Հասարակական աջակցությունը մեկ տարում 67%-ից նվազել է մինչեւ 50%, իսկ բացասական վերաբերմունքի մակարդակը կրկնապատկվել է: «Սա մտահոգիչ է», - ասված է հետազոտության մեջ:
Մեկ տարի առաջ Ադրբեջանի հարցված քաղաքացիների 37 % էր կողմ երկրի անդամակցության Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ), իսկ այժմ նրանց թիվը կազմում է ընդամենը 22 %: Բացասական վերաբերմունքի մակարդակը 53 %-ից աճել է մինչեւ 64 %:

64 % граждан Армении поддерживают вступление страны в Евразийский союз
Ереван /Медиамакс/. 64 % опрошенных граждан Армении поддерживают вступление страны в Евразийский экономический союз.
Как сообщает Медиамакс, эти данные приводятся в ежегодном исследовании Евразийского банка развития «Интеграционный барометр». В нем отмечается, что за год уровень поддержки вступления в Евразийский союз сократился в Армении на 3 процента.
В Кыргызстане, который намерен присоединиться к Евразийскому союзу вслед за Арменией, уровень общественной поддержки вступления за год снизился с 67% до 50%, а уровень отрицательного отношения удвоился. «Это является тревожным сигналом», - говорится в исследовании.
Год назад в Азербайджане вступление в Евразийский экономический союз поддерживали 37 % опрошенных граждан, а сегодня их число сократилось до 22 %. Негативное отношение к Евразийскому союзу в Азербайджане возросло с 53% до 64%.