Հայաստանի 21 առեւտրային բանկերից 19-ը 2005 թվականին 1 միլիոն եւ ավել դրամի եկամտահարկ են վճարել
Երեւան, 11 հուլիսի, /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/ Հայաստանի 21 առեւտրային բանկերից 19-ը 2005 թվականին 1 միլիոն եւ ավել դրամի եկամտահարկ են վճարել, նշվում է ՙԳոլոս Արմենիի՚ թերթի այսօրվա հրապարակման մեջ:
“Այս առումով ամենահամեստ ցուցանիշները` 2 միլիոն դրամից մի փոքր ավել, ցանկը եզրափակող երկու բանկերի մոտ են` “Հայսվիսբանկ”-ի եւ ”Հայկական զարգացման բանկ”- ի: Այնուհետեւ վերջից առաջ եկող բանկերն են` “Մելլաթ բանկը”, “ԲՏԱ-Ինվեստ բանկը”, “Կասկադ բանկը” եւ ’Հայինվեստբանկը”` 4.5-ից 13.7 միլիոն դրամ եկամտահարկի վճարման ցուցանիշներով:
Մյուս բոլոր առեւտրային բանկերի մոտ վճարված եկամտահարկի ցուցանիշը տաս եւ հարյուր անգամ բարձր է: Այսպես, ցանկը գլխավորում են “Արդշինինվսետբանկը” (գրեթե 720.9 միլիոն դրամ), ՙԿոնվերսբանկը՚ (գրեթե 689 միլիոն): Այնուհետեւ ընթանում են “ՎՏԲ-Հայաստան բանկը” (419 միլիոն դրամ), “Հայէկոնոմբանկը“ (347 միլիոնից ավել), “Գյուղացիական Փոխօգնության բանկը” (323.7 միլիոն), ”Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը” (313.5 միլիոն), “Ինեկոբանկը“ (295 միլիոնից ավել), “Անելիք բանկը” (գրեթե 172 միլիոն դրամ):

19 из 21 коммерческих банков Армении выплатили в 2005 году налог на прибыль в размере 1 млн и более драмов
11.07.2006 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 11 июля. /Медиамакс/. 19 из 21 коммерческих банков Армении выплатили в 2005 году налог на прибыль в размере 1 млн драмов и более, отмечается в сегодняшней публикации ереванской газеты «Голос Армении».
«Самые скромные в этом плане показатели - чуть больше 2-х млн.драмов – только у двух замыкающих список банков – «Армсвисбанка» и «Армянского банка развития». Далее с конца идут «Меллат-банк», «БТА-Инвест банк», «Каскад-банк» и «Арминвестбанк» с показателями выплаченного в госбюджет налога на прибыль в диапазоне от 4,5 млн до 13,7 млн драмов.
У всех остальных комбанков аналогичный показатель в десятки и сотни раз превышает установленный, так сказать, для вхождения в список минимальный порог выплат в 1 млн. драмов. Так, престижный перечень возглавляют «Ардшининвестбанк» (почти 720,9 млн драмов) с «Конверсбанком» (почти 689 млн). Далее следуют «ВТБ-Армения банк» (419 млн драмов), «Армэкономбанк» (свыше 347 млн), «Банк Крестьянской Взаимопомощи» (323,7 млн), «Эйч-Эс-Би-Си Банк Армения» (313,5 млн), «Инекобанк» (свыше 295 млн), «Банк Анелик» (почти 172 млн драмов) и т.д.