Հայաստանի Գլխավոր դատախազությունը եւ Կենտրոնական Բանկը կստորագրեն արձանագրություն, որը թույլ կտա առավել արդյունավետ պայքարել փողերի լվացման դեմ
27.06.2006 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 27 հունիսի, /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է իրականացնել փողերի լվացման դեմ պայքարի միջազգային նորմերը, այսօր Երեւանում հայտարարել է փողերի լվացման դեմ ՄԱԿ-ի միասնական ծրագրի (UNODC-GPML) խորհրդական Սայմոն Հոդարդը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այսօր “Հայաստանի պետական մարմիններում փողերի լվացման դեմ պայքարի հարցերի լուսաբանում” սեմինարում իր ելույթի ժամանակ Սայմոն Հոդարդը բարձր է գնահատել Հայաստանի Կենտրոնական բանկի, Գլխավոր դատախազության եւ այլ գերատեսչությունների գործունեությունը:
Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը նշել է, որ փողերի լվացման դեմ պայքարը պահանջում է բարձր մասնագիտական գիտելիքներ եւ տեղեկատվական շտեմարանի առկայություն: իշեհիշեցրել է, որ 2001 թվականին Հայաստանը միացել է փողերի լվացման դեմ պայքարի միջազգային կոնվենցիային: Աղվան Հովսեփյանը հայտնել է, որ Գլխավոր դատախազությունը եւ Կենտրոնական բանկը պատրաստվում են ստորագրել արձանագրություն փոխըմբռնման մասին, որը թույլ կտա առավել արդյունավետ պայքարել փողերի լվացման դեմ:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ միջազգային հանրությունը փորձում է ստեղծել փողերի լվացման դեմ պայքարի միասնական դաշտ, եւ Հայաստանը, որն արագ տեմպերով ինտեգրվում է միջազգային ֆինանսական համակարգին, պարտավոր է սերտորեն համագործակցել միջազգային կազմակերպությունների հետ:
“Փողերի լվացման դեմ արդյունավետ պայքարի համար անհրաժեշտ է բարձրացնել համապատասխան գերատեսչությունների աշխատակիցների գիտելիքների մակարդակը”,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Սեմինարը կազմակերպել էին Հայաստանի Կենտրոնական բանկը, ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակը եւ փողերի լվացման դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի ծրագիրը:

Генпрокуратра и Центральный банк Армении подпишут протокол, который позволит более эффективно бороться c отмыванием денег
27.06.2006 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 27 июня. /Медиамакс/. Правительство Армении готово выполнять международные нормы по борьбе с отмыванием денег, заявил сегодня в Ереване советник единой программы ООН по борьбе с отмыванием денег (UNODC-GPML) Саймон Годдард.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая сегодня на семинаре «Освещение вопросов борьбы с отмыванием денег в государственных органах Армении», Саймон Годдард дал высокую оценку деятельности Центрального банка, Генеральной прокуратуры Армении и других ведомств.
Генеральный прокурор Армении Агван Овсепян отметил, что борьба с отмыванием денег требует высокопрофессиональных знаний и наличия информационной базы. Он напомнил, что в 2001 году Армения присоединилась к международной конвенции по борьбе с отмыванием денег. Агван Овсепян сообщил, что Генпрокуратра и Центральный банк готовятся подписать протокол о взаимопонимании, который позволит более эффективно бороться c отмыванием денег.
Председатель Центрального Банка Армении Тигран Саркисян подчеркнул, что международное сообщество старается создать единое поле для борьбы с отмыванием денег, и Армения, которая быстрыми темпами интегрируется в международную финансовую систему, обязана тесно сотрудничать с международными организациями.
«Для эффективной борьбы с отмыванием денег необходимо повышать уровень знаний и навыков в соответствующих ведомствах», - сказал Тигран Саркисян.
Семинар был организован Центральным банком Армении совместно с ереванским офисом ОБСЕ и программой ООН по борьбе с отмыванием денег.