Moody’s-ը Յունիբանկի երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշի հեռանկարը «Կայուն»-ից բարձրացրել է «Դրական
Moody’s Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Յունիբանկի երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշը B1 մակարդակում, ինչպես նաեւ Բանկի b2 Baseline Credit Assessment (BCA) եւ Adjusted BCA գնահատականները:
Միաժամանակ գործակալությունը Յունիբանկի երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշի հեռանկարը «Կայուն»-ից բարձրացրել է «Դրական»։
Վարկանիշի «Դրական» հեռանկարն արտացոլում է Հայաստանում գործառնական միջավայրի բարելավումը, ինչը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ բանկի BCA գնահատականի եւ վարկանիշների վրա։ Յունիբանկի b2 BCA եւ Adjusted BCA գնահատականների վերահաստատումը պայմանավորված է բանկի ակտիվների բարձր որակով, կայուն շահութաբերությամբ եւ ֆինանսավորման առավել անկայուն աղբյուրներից սահմանափակ կախվածությամբ։
Moody’s-ի գնահատմամբ՝ Հայաստանի երկարաժամկետ աճի ներուժն ամրապնդվել է՝ պայմանավորված կայուն կապիտալ ներդրումներով, որոնք նպաստում են արտադրողականության աճին եւ բարձրացնում տնտեսության դիմակայունությունը արտաքին ցնցումների նկատմամբ։

30.07.2026 | 10:50 Главная страница / Новости /
Агентство Moody’s Ratings подтвердило долгосрочные депозитные рейтинги Юнибанка на уровне B1, а также базовую оценку кредитоспособности (BCA) на уровне b2 и скорректированную BCA (Adjusted BCA). Одновременно агентство повысило прогноз по долгосрочным депозитным рейтингам Банка со «Стабильного» до «Позитивного».
Позитивный прогноз по долгосрочным депозитным рейтингам отражает улучшение операционной среды в Армении, что может оказать положительное влияние на базовую оценку кредитоспособности (BCA) Банка и его рейтинги. Подтверждение b2 BCA и Adjusted BCA обусловлено высоким качеством активов Юнибанка, устойчивой прибыльностью и ограниченной зависимостью от менее стабильных источников фондирования.
Moody’s также отметило, что долгосрочный потенциал роста экономики Армении укрепился благодаря устойчивым капитальным инвестициям, которые обеспечивают рост производительности и повышают устойчивость экономики к внешним шокам.