Աստանայում կքննարկվի ԵՏՄ համաձայնագրին Հայաստանի միանալու հարցը
Մայիսի 29-ին Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում կկայանա Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստը, որի ընթացքում Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի նախագահները նախատեսում են  ստորագրել Եվրասիական տնտեսական միություն (ԵՏՄ) ստեղծելու մասին համաձայնագիրը, որը ուժի մեջ կմտնի 2015 թ. հունվարի 1-ից:
Ինչպես հաղորդում է ՌԴ նախագահի մամուլի ծառայությունը, ըստ համաձայնագրի, երեք պետությունները պարտավորվում են երաշխավորել ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի եւ աշխատուժի ազատ տեղաշարժ, ինչպես նաեւ իրականացնել համաձայնեցված քաղաքականություն տնտեսության առաջնային ոլորտներում, որոնցից են էներգետիկան, արդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, տրանսպորտը:
Բանակցությունների ընթացքում նախատեսվում է նաեւ քննարկվել Մաքսային միության գործունեության եւ միասնական տնտեսական տարածքի ընդլայնման հետ կապված հարցեր, այդ թվում Հայաստանի` եվրասիական տնտեսական միության համաձայնագրին միանալու հարցը:

В Астане будет рассмотрен вопрос присоединения Армении к Договору о ЕАЭС
29 мая в Астане состоится очередное заседание Высшего Евразийского экономического совета, в ходе которого лидеры России, Белоруссии и Казахстана планируют подписать Договор о Евразийском экономическом союзе  (ЕАЭС), который вступит в силу с 1 января 2015 года.
Как сообщает пресс-служба Кремля, создание союза выводит страны-участницы на более высокий уровень интеграции. Три государства берут обязательства гарантировать свободное перемещение товаров, услуг, капиталов и рабочей силы, осуществлять согласованную политику в ключевых отраслях экономики: в энергетике, промышленности, сельском хозяйстве, транспорте.
В ходе переговоров предполагается обсудить практические аспекты функционирования Таможенного союза и Единого экономического пространства. Будут рассмотрены вопросы дальнейшего расширения состава участников евразийской экономической интеграции, в том числе присоединение Армении к Договору о Евразийском экономическом союзе.