Գագիկ Խաչատրյանը` ՊԵԿ-ը ֆիննախին միացնելու մասին
ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանն այսօր ասել է, որ աշխարհի 35 երկրներում կա նման փորձ, երբ հարկային եւ մաքսային ծառայությունները միացվել են ֆինանսների նախարարությանը:
Անդրադառնալով քննադատություններին, թե քաղաքականությունը մշակող եւ կատարող մարմինների միացումը կոռուպցիոն ռիսկեր է պարունակում` Գագիկ Խաչատրյանն ասել է. «Քննադատողներին խորհուրդ եմ տալիս մի քիչ համբերել, եւ կտեսնեն` շահեցին երկու կառույցների միացումից, թե ոչ»:
Նախարարն անդրադարձել է նաեւ խոշոր հարկատուներին պարտադիր արտաքին աուդիտից ազատելու հարցին եւ նկատել, որ պարտադրված ցանկացած թեմա հաճելի չէ բիզնեսի համար:
«Հարկային տեսանկյունից տարիների փորձը ցույց տվեց, որ մեզ դա ոչինչ չի տալիս. ինչու՞ պարտադրենք: Բիզնեսին թույլ տանք ինքը որոշի` միաժամանակ ֆինանսական եւ ժամանակի տեսանկյունից թեթեւացնելով նրա բեռը»,- ասել է Գագիկ Խաչատրյանը` նշելով, որ առանց այդ էլ մեր երկրում շատ խնդիրներ կան:

Гагик Хачатрян о присоединении Комитета по государственным доходам к минфину
Министр финансов Армении Гагик Хачатрян сказал сегодня, что в 35 странах мира есть подобная практика, когда налоговая и таможенная службы объединялись с министерством финансов.
Комментируя  мнения о том, что объединение органов, которые разрабатывают и реализуют политику, содержит в себе много коррупционных рисков, Гагик Хачатрян сказал: «Советую критикам немного подождать, и всем станет ясно, выиграли мы от объединения двух структур, или нет».
Министр коснулся также вопроса об освобождении крупных налогоплательщиков от обязательного внешнего аудита, заметив, что никакая навязанная тема не приятна для бизнеса.
«Многолетний опыт показал, что с налоговой точки зрения это нам ничего не дает: зачем обязывать? Дадим бизнесу возможность самостоятельно принимать решения, облегчив одновременно его бремя в плане времени и финансов»,- сказал Гагик Хачатрян, отметив, что и без того в нашей стране существует много проблем.