170 հազար հայ գաղթականներ Ռուսաստանում գտնվում են «ռիսկի խմբում»
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին այսօր հայտարարել է Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան աշխատակից Սվետլանա Ստեպանովան:
«Ռիսկի խումբն այն քաղաքացիներն են, ովքեր վաղուց կամ ոչ այնքան վաղուց մուտք են գործել Ռուսաստան, գերազանցել են կացության բոլոր ժամկետները, երկրից դուրս չեն եկել, չեն ստացել աշխատանքի թույլտվություն ու շարունակում են մնալ Ռուսաստանում: Նրանցից ոմանք պարզապես ապրում, ոմանք ել աշխատում են անօրինական: Նրանք գրանցված են մեր բազայում, եւ սահմանը հատելու դեպքում նրանց համար ավտոմատ կերպով կփակվի մուտքը Ռուսաստան»,- ասել է դեսպանատան աշխատակիցը:
Նրա խոսքերով, ներկայումս Ռուսաստանը փակել է մուտքը 31.5 հազար ՀՀ քաղաքացիների համար: «2013 թվականին Ռուսաստանը փակել էր մուտքը 23.4 հազար ՀՀ քաղաքացիների համար, եւս 8 հազարի համար այն փակվել է այս տարի»,- նշել է Սվետլանա Ստեպանովան:
Նրա խոսքերով, մուտքի փակումը կատարվում է երկու ժամկետով: Առաջին. մուտքը 3 տարով փակվում է այն քաղաքացիների համար, որոնք խախտել են ՌԴ-ում մնալու ռեժիմը, կատարել են երկու կամ ավել վարչական իրավախախտում Ռուսաստանում գտնվելու 3 տարվա ընթացքում:
«Մուտքի փակումն արտաքսում չէ: 3 տարի հետո մարդը կարող է վերադառնալ Ռուսաստան: Իսկ այն քաղաքացիների համար, ովքեր ենթարկվել են արտաքսման, մուտքը փակվում է 5 տարով»,- ընդգծել է դեսպանատան աշխատակիցը:
Նրա խոսքերով, մուտքի փակման մասին որոշումը կարող է դատական կարգով բողոքարկվել ՌԴ տարածքում:
Սվետլանա Ստեպանովայի ներկայացրած վիճակագրության համաձայն, 2013թ. ընթացքում Ռուսաստան է մտել շուրջ 670 հազար ՀՀ քաղաքացի: Դա 20%-ով գերազանցում է 2012թ. ցուցանիշը (540 հազար):
Նախորդ տարվա արդյունքներով, Ռուսաստանում աշխատանքային գործունեություն իրականացրած ՀՀ քաղաքացիների թիվը կազմել է շուրջ 130 հազար մարդ: Նրանք աշխատանքային գործունեություն են իրականացրել` ունենալով աշխատանքի թույլտվություն եւ արտոնագիր:

170 тысяч армянских мигрантов находятся в России в “группе риска”
Как сообщает Медиамакс, сегодня об этом заявила сотрудник посольства РФ в Армении Светлана Степанова.
“Группа риска - это граждане, которые давно или не так давно въехали в Россию, просрочили все сроки пребывания, не выехали из страны, не оформили разрешение на работу и остаются в России. Кто-то из них работает нелегально, кто-то просто живет. Они есть у нас в базе, и в случае пересечения границы им автоматически будет закрыт въезд в Россию”,- сказала сотрудник посольства.
По ее словам, в настоящее время Россия закрыла въезд для 31.5 тысяч армянских граждан. “В 2013 году Россия закрыла въезд для 23.4 тысяч граждан Армении, еще для 8 тысяч граждан - в этом году”,- отметила Светлана Степанова.
По ее словам, закрытие въезда осуществляется по двум срокам. Первый – въезд закрывается на 3 года для тех граждан, которые нарушили режим пребывания в РФ, совершили два или более административных правонарушения в течение 3 лет пребывания в России.
“Закрытие въезда - это не депортация. Пройдет 3 года, и человек сможет вернуться в Россию. Для тех же граждан, которые подверглись выдворению и депортации, въезд закрывается на 5 лет ”,- подчеркнула сотрудник посольства.
По ее словам, решение о закрытие въезда может быть опротестовано в судебном порядке на территории РФ.
Согласно статистке, представленной Светланой Степановой, за 2013 год в Россию въехало около 670 тысяч граждан Армении. Это на 20% больше по сравнению с показателями за 2012 год (540 тысяч).
По итогам прошлого года, количество граждан Армении, осуществляющих трудовую деятельность в России, составило почти 130 тысяч человек. Эти граждане осуществляли трудовую деятельность, имея разрешение на работу и патент.