ՎՏԲ-Հայաստանը ֆինանսավորել է Մավաս Գրուպի ջերմոցների կառուցումը
ՎՏԲ-Հայաստան բանկը ֆինանսավորում է տրամադրել  է «Մավաս գրուպ» ՍՊԸ-ին էկոլոգիապես մաքուր բանջարեղենային կուլտուրաների համար ջերմոցների կառուցման նպատակով, հայտնել են բանկում:
Ընկերությունը գործունեություն է ծավալում տրանսպորտային ծառայությունների տրամադրման, սերտիֆիկատավորման, լաբորատոր հետազոտությունների, ջերմոցային տնտեսության, թարմ մրգերի սառեցման, ապրանքների արտահանման և ներմուծման, ինչպես նաև տնտեսական ապրանքների մեծածախ վաճառքի բնագավառում:
Արտադրանքի մեծ մասը իրացվելու է Հայաստանյան շուկայում:
«ՎՏԲ-Հայաստան բանկի  համար սա արդեն ջերմոցային տնտեսությունների ֆինանսավորման 2-րդ  փորձն է, և մենք հույս ենք հայտնում, որ հաշվի առնելով գյուղատնտեսության ոլորտում Հայաստանի ունեցած մեծ պոտենցիալը, նմանատիպ նախագծեր շատ կլինեն», - նշել է բանկի գլխավոր տնօրեն- տնօրինության նախագահ Յուրի Գուսեւը:
2010թ.-ից Մավաս գրուպը սկսել էիրականացնել ջերմոցային տնտեսության շինարարություն Կոտայքի մարզի Ձորաղբյուր գյուղում: Ծրագրի ներդրումները սկսվեցին հողատարծքների գնումից: 2011թ. հուլիսից 1,6 հա մակերեսով ջերմոցը տրվեց շահագործման, և դրան զուգահեռ ընթանում էին շինարարական աշխատանքներ ջերմոցի տարածքը մեծացնելու նպատակով: Ներկա դրությամբ ընկերությանը պատկանում է լիարժեք ջերմոցային տնտեսություն 4.2 հա ընդհանուր մակերեսով: Ջերմոցը կառուցված է Agrotech Didame հոլանդական ընկերության հետ համատեղ, որը մասնագիտացված է բարձր տեխնոլոգիական ջերմոցների պատրաստման ոլորտում:

ВТБ-Армения профинансировал строительство парникового хозяйства Мавас Груп
Банк ВТБ (Армения) предоставил финансирование OOO «МАВАС ГРУП» под строительство нового парникового хозяйства для выращивания экологически чистых овощных культур.
Компания  занята в сферах  предоставления транспортных услуг, сертификации, лабораторных экспертиз и производства парниковой продукции, заморозки свежих фруктов, импорта и экспорта, а также  оптовой продажи хозяйственных товаров.
Большая часть производимой продукции будет реализовываться на внутреннем рынке Армении.
«Для Банка ВТБ (Армения) это уже второй опыт финансирования сферы парниковых хозяйств и мы надеемся, что с учетом наличия в Армении значительного потенциала для развития сельского хозяйства, подобных проектов будет немало и впредь», - отметил генеральный директор - председатель директората банка Юрий Гусев.
С 2010г. Мавас Груп  приступила к реализации плана постройки парникового хозяйства в селе Дзорахпюр Котайкского марза. В июне 2011г. парник общей площадью 1,6 га был сдан в эксплуатацию и параллельно с этим компанией велись строительные  работы с целью дальнейшего расширения площади парников. На данный момент компания владеет  полноценным парниковым хозяйством общей площадью 4.2 га. Парник построен совместно с голландской фирмой Agrotech Didame, которая является специалистом в области организации высокотехнологичных тепличных хозяйств.