Կայացել է Առեւտրի ֆինանսավորման ակադեմիայի 8-րդ սեմինարը
Երեւան/Մեդիամքս/. Երեւանում այսօր կայացել է Առեւտրի ֆինանսավորման ակադեմիայի թվով 8-րդ սեմինարը, որը կազմակերպել էր Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստան բանկը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության եւ Հայաստանի զարգացման գործակալության աջակցությամբ:
«Մեր առաջնային նպատակն է հայաստանյան ներմուծող եւ արտահանող կազմակերպություններին տրամադրել այնպիսի գիտելիքներ, որոնք հնարավոր չէ ստանալ այլ տեղից, ծանոթացնել բանկային ոլորտի այն գործիքներին, որոնք ուղղված են ներմուծողների եւ արտահանողների շահերի պաշտպանությանը»,- Մեդիամաքս-ի թղթակցին ասել է Էյչ-Էս-Բի-Ս» Հայաստան բանկի առեւտրի ֆինանսավորման բաժնի կառավարիչ Արթուր Պետրոսյանը:
Սեմինարի ընթացքում խոսվել է ներմուծող եւ արտահանող կազմակերպություններին անհրաժեշտ ֆինանսական գործիքների, առեւտրի ֆինանսավորման ծառայությունների, փաստաթղթային ակրեդիտիվի, արտարժութային ֆորվարդների, չինական յուանով առեւտրի սպասարկման եւ վճարահաշվարկների, բանկային երաշխիքների մասին:
Հրավիրված բանախոս, «Մուրան» ՍՊԸ ֆինանսական տնօրեն Տիգրան Սիմոնյանը ներկայացրել է կանխավճարային համակարգից փաստաթղթային ակրեդիտիվի անցնելու իր ընկերության փորձն ու առավելությունները:

Состоялся 8-й семинар Академии финансирования торговли
Ереван/Медиамакс/. Сегодня в Ереване состоялся 8-й по счету семинар Академии финансирования торговли, который организовал Эйч-Эс-Би-Си Банк Армения при содействии министерства экономики Армении и Армянского агентства развития.
“Нашей важнейшей целью является предоставление таких знаний импортирующим и экспортирующим армянским компаниям, которые невозможно получить в другом месте, ознакомить с теми инструментами банковской сферы, которые направлены на защиту интересов импортеров и экспортеров”,- заявил корреспонденту Медиамакс глава отдела финансирования торговли Эйч-Эс-Би-Си Банка Армения Артур Петросян.
В ходе семинара обсуждались вопросы предоставления необходимых финансовых инструментов импортирующим и экспортирующим организациям, услуг финансирования торговли, документарного аккредитива, валютных форвардов, обслуживания торговли в китайских юанях, платежей и банковских гарантий.
Приглашенный спикер, финансовый директор ОАО “Муран” Тигран Симонян представил опыт и преимущества его компании в переходе от предоплатной системы к документарному аккредитиву.