2012թ. համար ՀՀ կառավարությունը ծրագրում է ՀՆԱ-ի 4,2 տոկոս աճ
Երեւան: Մեդիամաքս: 2012թ. համար ՀՀ կառավարությունը ծրագրում է ՀՆԱ-ի 4,2 տոկոս աճ՝ այս տարվա 4,6 տոկոսի դիմաց:
Այդ մասին այսօր ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` ՀՀ Ազգային ժողովի հանձնաժողովների համատեղ նիստում ներկայացնելով 2012 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի նախագիծը:
“Ծրագրելով ավելի ցածր տնտեսական աճի ցուցանիշ՝ առաջին հերթին հաշվի ենք առել արտաքին միջավայրում առկա  մարտահրավերն ու ռիսկերը, ինչպես նաեւ միջազգային կառույցների տված գնահատականները: Մասնավորապես, 2011-ի ընթացքում վատթարացել է համաշխարհային տնտեսության վիճակը”, - ասել է կառավարության ղեկավարը:
“Մեզ համար էական նշանակություն ունեն Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսական կանխատեսումները, որտեղ եւս հիմք է ընդունվել տնտեսական աճի 4 տոկոսանոց ցուցանիշը: Մեր կանխատեսումներն իրականացնելիս  հաշվի ենք առել հենց այս ընդհանուր միջավայրը: Միեւնույն ժամանակ, տնտեսական աճի ծրագրման ցուցանիշի նվազումներն ավելի իրատեսական են դարձնում մեր բյուջեի ցուցանիշները: Մենք պետք է ռեսուրսներ կուտակենք՝ 2012-ին հնարավոր նոր մարտահրավերներին դիմագրավելու համար”, - նշել է վարչապետը:

Правительство Армении в 2012г. ожидает рост экономики на 4.2%
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении ожидает в 2012 году рост экономики на 4.2% против 4.6% в 2011г.
Об этом сказал сегодня премьер-министр Армении Тигран Саргсян, представляя на совместном заседании парламентских комиссий проект госбюджета Армении.
«Планируя более низкий показатель роста, мы в первую очередь учитываем вызовы и риски, идущие извне, а также оценки международных организаций. В частности, в 2011г. ухудшилось положение мировой экономики»,- сказал глава правительства.
«Важное значения для нас имеют экономические прогнозы Российской Федерации, где также за основу был взят 4%-ный показатель роста. Делая наши прогнозы, мы брали за основу именно эту общую среду. Одновременно, снижение запланированного показателя экономического роста делает более реалистичными показатели нашего бюджета. Нам следует накопить ресурсы для противостояния возможным новым вызовам»,- отметил премьер.