Կոտայքի մարզում փոքր ՀԷԿ-երի կասկադ կկառուցվի
Երեւան/Մեդիամաքս/.ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում որոշում է ընդունվել «Հով-Խաչ» ընկերության կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագրով 300 մլն դրամը գերազանցող արժեքով սարքավորումների ԱԱՀ վճարման ժամկետը հետաձգել մինչեւ 2014թ. սեպտեմբերի 1-ը։
Ինչպես տեղեկացնում է Մեդիամաքս-ը, ընկերությունը կառուցել եւ 2010թ. շահագործման է հանձնել «Յոթնաղբյուր-Գառնի» ինքնահոս ջրատարը, որը խմելու եւ ոռոգման ջուր է մատակարարում Կոտայքի մարզի մի շարք գյուղերին։
Այժմ տվյալ ընկերությունը նախատեսում է ջրատար խողովակի երկայնքով կառուցել ամբողջությամբ ավտոմատացված համակարգով կառավարվող 5 փոքր հիդրոէլեկտրակայան։ ՓՀԷԿ-ի կասկադի շահագործումը նախատեսված է 2012թ. 3-րդ եռամսյակում։
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի դիտարկմամբ, ծրագրով արդեն իսկ բավական լուրջ եւ արդյունավետ ներդրումներ են իրականացվել ոռոգման համակարգում։

В Котайкском марзе будет построен каскад малых ГЭС
Ереван /Медиамакс/.В ходе сегодняшнего заседания правительства Армении было принято решение продлить до 1 сентября 2014 года для инвестиционной программы компании “Ов-Хач” сроки выплаты НДС на импортируемое оборудование, цена которого превышает 300 млн. драмов.
Как сообщает Медиамакс, компания построила и в 2010 году сдала в эксплуатацию водопровод «Инкнаос-Гарни», который обеспечивает питьевой и оросительной водой ряд сел Котайкского марза.
Сейчас компания планирует построить вдоль водопровода 5 маленьких ГЭС с полностью автоматизированный системой. Эксплуатация каскада планируется на 3-й квартал 2013 года.
По наблюдению премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна, компания уже выполнила довольно серьезные и эффективные инвестиции в систему орошения.