Անշարժ գույքը Երեւանում էժանացել է ավելի քան 9%-ով
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի բազմաբնակարան շենքերի բնակարանների շուկայական միջին գները 1 քառ.մ. հաշվարկով 2011թ. հունիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ նվազել են 9.26%-ով` կազմելով 256 800 դրամ ($686):
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, վկայակոչելով անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի տվյալները, 2010թ. հունիսի հետ համեմատ բնակարանների գների նվազում արձանագրվել է մայրաքաղաքի բոլոր համայնքներում՝ բացառությամբ Նուբարաշենի, որտեղ ավանդաբար անշարժ գույքի գները ամենաէժանն են Երեւանում (148 700 դրամ 1 քառ.մ. հաշվարկով, աճը՝ 0.6%):
Կենտրոն համայնքում բնակարանների գները հունիսին նվազել են 7.76%-ով (37 100 դրամով)՝ 1 ք.մ. հաշվարկով կազմելով 441 000 դրամ:
2011թ. հունիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի հետ համեմատ Երեւանում 6,43%-ով նվազել են նաեւ բնակելի տների գները՝ 1 ք.մ. հաշվարկով կազմելով 273 400 դրամ:
2011թ. հունիսին հանրապետությունում անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացվել են 16954 գործարքներ, որոնց 25.1%-ն օտարման գործարքներ են:

Недвижимость в Ереване подешевела на более чем 9%
Ереван/Медиамакс/. Среднерыночные цены жилья в многоквартирных домах Еревана в июне 2011 года снизились по сравнению к тем же периодом прошлого года на 9,26%, составив 256 800 драмов ($686) за 1 кв.м.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на данные Госкомитета кадастра недвижимости, снижение цен на квартиры по сравнению с июнем 2010г. наблюдалось во всех столичных общинах за исключением Нубарашена, где традиционно самые низкие в Ереване цены на жилье (148 700 драмов в расчете на 1 кв.м, рост – 0,6%).
В центральной общине Кентрон цены на квартиры в июне снизились на 7,76% (37 100 драмов), составив 441 000 драмов за квадратный метр.
В июне 2011г. по сравнению с аналогичным прошлогодним периодом в Ереване на 6,43% снизились цены также на частные дома, составив 273 400 драмов за кв.м.
В июне 2011г. в республике было заключено 16 954 сделок с недвижимостью, 25,1% из которых - сделки по продаже.