ԿԲ-ն ուժը կորցրած է ճանաչել «Լիդեռ» համակարգին մասնակցության վերաբերյալ տրված թույլտվությունները
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը որոշում է ընդունել ուժը կորցրած ճանաչել «Լիդեռ» արտասահմանյան վճարահաշվարկային համակարգին մասնակցության վերաբերյալ ԿԲ կողմից տրված թույլտվությունները:
«ԿԲ կողմից պարզվել է, որ «Լիդեռ» ոչ բանկ վարկային կազմակերպություն ՓԲԸ` 2008 թ. սկսած պարբերաբար դադարեցրել է ՀՀ տարածքում գործող մասնակից բանկերի տարածքային որոշ ստորաբաժանումների սպասարկումը», - այսօր Մեդիամաքս-ին հայտնեցին ԿԲ մամուլի ծառայությունում:
Նման համակարգում հայաստանյան մասնակիցների մասնակցությունը վտանգում է ֆինանսական համակարգի կայունությունը եւ (կամ) իրացվելիությունը եւ (կամ) վճարունակությունը, նշեցին ԿԲ-ում:

ЦБ Армении признал потерявшими силу разрешения о членстве в системе денежных переводов «Лидер»
Ереван/Медиамакс/. Совет Центрального банка (ЦБ) Армении признал потерявшими силу разрешения о членстве в иностранной платежно-рассчетной системе «Лидер».
«ЦБ выяснил, что начиная с 2008 года, небанковская кредитная организация ЗАО «Лидер»  периодически прекращала обслуживание некоторых региональных подразделений банков -членов системы, задействованых на территории Армении», - сообщили сегодня Медиамакс в пресс-службе ЦБ.
«Участие армянских участников в подобной системе угрожает стабильности финансовой системы и (или) ликвидности и (или) платежеспособности», - отметили в ЦБ.