ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ը պատրաստվում է դառնալ արտասահմանում ցուցակված հայաստանյան առաջին ընկերությունը
ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի զուտ շահույթը 2010թ. աճել է նախորդ տարվա համեմատ 44,8%-ով եւ կազմել 1 մլրդ 279 մլն դրամ:
Շահույթի շուրջ 20%-ը /248,491 մլն/ բանկն իր պատմության մեջ առաջին անգամ կվճարի որպես շահաբաժիններ, իսկ 70 մլն-ը կուղղի պահուստային հիմնադրամի համալրմանը: Մնացած գումարը կմնա բանկի տրամադրության ներքո: Մեկ բաժնետոմսի անվանական արժեքի նկատմամբ շահաբաժնի չափը կկազմի 4.17%:
Ինչպես տեղեկացնում է Մեդիամաքս-ը, հանդես գալով ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի բաժնետերերի այսօր Երեւանում կայացած տարեկան ժողովում, բանկի գլխավոր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանն ասել է, որ բանկը 2010-ին զգալի աճ է արձանագրել հիմնական բոլոր ցուցանիշներով:
Բանկի ակտիվները 2010թ. աճել են 44.8%-ով եւ կազմել 62.9 մլրդ դրամ, պարտավորություններն աճել են 48.3%-ով եւ կազմել 52.7 մլրդ դրամ, ընդհանուր կապիտալը՝ 29.1%-ով (10.26 մլրդ դրամ): Բանկի  հաճախորդների թիվը 2010-ի ընթացքում ավելացել է 41.4%-ով եւ տարվա վերջի դրությամբ կազմել 93 523:  Բանկի ակտիվների եւ կապիտալի եկամտաբերությունը (ROA եւ ROE), Աշոտ Օսիպյանի տեղեկացմամբ, 2010թ. կազմել է, համապատասխանաբար, 19.2% եւ 2.3%:
Աշոտ Օսիպյանը տեղեկացրել է, որ բանկը նախատեսում է մոտ ժամանակներս անցկացնել բաժնետոմսերի նոր թողարկումներ Հայաստանում եւ Մերձբալթիկայում, “որտեղ բանկի տնօրենի տեղակալն անցկացրել է ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի ներկայացում (road show)”: Աշոտ Օսիպյանը տեղեկացրել է նաեւ, որ բանկը դիտարկում է նաեւ Լոնդոնի այլընտրանքային հարթակներից մեկում ցուցակվելու հնարավորությունը: Ըստ բանկի գլխավոր տնօրենի, ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ը մտադիր է հասցնել իր ազատ շրջանառվող բաժնետոմսերը (free float) մինչեւ կապիտալի 10%-ը:

АРАРАТБАНК готовится стать первой армянской компанией, прошедшей листинг за рубежом
Чистая прибыль АРАРАТБАНК-а в 2010г. увеличилась по сравнению с предыдущим годом на 44.8% и составила 1 млрд. 279 млн. драмов.
Около 20% прибыли (248,491 млн.) банк впервые в своей истории выплатит в качестве дивидендов, а 70 млн. будут направлено на пополнение резервного фонда. Остальная сумма останется в распоряжении банка. Размер дивидента в расчете на номинальную стоимость одной акции составит 4.17% (208.5 драмов на акцию).
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на годовом собрании акционеров АРАРАТБАНК-а, генеральный директор банка Ашот Осипян сказал, что банк в 2010г. зафиксировал значительный рост по всем основным показателям.
Активы банка в 2010г. увеличились на 44.8% и составили 62.9 млрд. драмов, обязательства выросли на 48.3% и составили 52.7 млрд. драмов, общий капитал вырос на 29.1% (10.26 млрд. драмов). Количество клиентов банка в 2010г. увеличилось на 41.4% и составило к концу года 93 523. Рентабельность активов и капитала банка (ROA и ROE) в 2010г. составили соответственно 19.2% и 2.3%.
Ашот Осипян сообщил, что банк планирует в ближайшее время провести новые эмиссии акций в Армении и Прибалтике, “где заместитель гендиректора банка уже провел презентацию АРАРАТБАНК-а (road show)”. Ашот Осипян сообщил также, что рассматривает возможность листинга на одной из альтернативных биржевых платформ Лондона. По его словам, банк планирует довести долю свободно обращающихся акций (free float) до 10% от капитала.
Ашот Осипян сообщил также, что одной из целей банка является также учреждение дочерней лизинговой компании.