ՀՀ-ում նկատվում է JTI ապրանքանիշի ծխախոտի վաճառքի ամենաբարձր աճը Հարավային Կովկասում
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այդ մասին Ժնեւում (Շվեյցարիա) JTI-ի կենտրոնական գրասենյակ հայաստանյան եւ վրացական լրագրողների կատարած մամլո շրջագայության ընթացքում հայտնել է JTI Export Markets-ի կորպորատիվ հարցերի եւ հաղորդակցությունների գծով տնօրեն Ալեքսանդր Ավազաշվիլին:
Հայաստանում JTI ապրանքանիշի ծխախոտի (հայաստանյան շուկայում JTI-ի առավել հայտնի ապրանքանիշերն են Winston-ը, Camel-ը, Monte Carlo-ն եւ Sobranie-ն) վաճառքի աճի ցուցանիշը ամենաբարձրն է նախորդ տարի Հարավային Կովկասի երկրներում արձանագրված ցուցանիշներից (Վրաստանում աճը կազմել է 44%, Ադրբեջանում` 51%):
Հայաստանում JTI-ը զբաղեցնում է ծխախոտային ապրանքատեսակների շուկայի 10,3%-ը: AC Nielsen-ի տվյալներով, Հայաստանում ծխախոտի տարեկան սպառումը կազմում է 4,4 մլրդ հատ: Վրաստանում եւ Ադրբեջանում JTI ապրանքանիշերի շուկան կազմում է, համապատասխանաբար, 23,2% եւ 10,6%:
Ալեքսանդր Ավազաշվիլին նշել է, որ 2010թ. ամենահաջողն էր JTI-ի համար Հարավային Կովկասի երկրներում վաճառքի տեսանկյունից, որտեղ այն երրորդ խոշորագույն ծխախոտային ընկերությունն է վաճառքի ծավալով:
Խոսելով տեղական շուկայի առանձնահատկությունների մասին` Ալեքսանդր Ավազաշվիլին նշել է, որ Հայաստանում JTI-ն արձանագրել է գերբարակ ծխախոտի վաճառքի ամենաբարձր աճը ԱՊՀ-ում. Հայաստանում գնվող ծխախոտի 55%-ը գերբարակ սիգարետներն են: ԱՊՀ-ում այդ ցուցանիշով երկրորդ տեղում է Ադրբեջանը, որտեղ գերբարակ է գնվող ծխախոտի 43%-ը:
Japan Tobacco Inc.-ը (JT) աշխարհում մեծությամբ երրորդ ծխախոտային ընկերությունն է, գլխավոր գրասենյակը տեղակայված է Տոկիոյում: Euromonitor-ի տվյալներով, համաշխարհային շուկայում կորպորացիայի մասնաբաժինը կազմում է 10,5%: JT International-ը (JTI) «Japan Tobacco Inc.»-ի միջազգային ստորաբաժանումն է, որը ձեւավորվել է ճապոնական ընկերության կողմից R.J. Reynolds International ամերիկյան կոնցեռնի միջազգային ծխախոտային բիզնեսի ձեռք բերման արդյունքում: JTI-ի կենտրոնական գրասենյակը գտնվում է Ժնեւում:
Japan Tobacco ընկերության բաժնետոմսերի շուրջ 50%-ը պատկանում է Ճապոնիայի ֆինանսների նախարարությանը: Կորպորացիան ունի 8 համաշխարհային ճանաչում ունեցող ապրանքանիշ` Winston, Camel, Mild Seven, B&H, Silk Cut, LD, Glamour եւ Sobranie:
JTI-ի ապրանքանիշերի առաքումը Հայաստան եւ Վրաստան ամբողջությամբ իրականացվում է Ուկրաինայի եւ Ռուսաստանի գործարաններից: JTI-ի արտադրանքն առաջին անգամ Հայաստանին մատակարարվել է 2000թ. օգոստոսին (Magna Classic, Camel и Winston): Հայաստանյան շուկայում ընկերության արտադրանքի ներկրողն ու դիստրիբյուտորը «Արսօյլ» ՓԲԸ-ն է:

В Армении наблюдается самый высокий на Южном Кавказе рост продаж марок сигарет JTI
Ереван/Медиамакс/. Рост продаж продукции Japan Tobacco International (JTI) в Армении в 2010 году составил 54%.
Как сообщает Медиамакс, об этом в ходе пресс-тура армянских и грузинских журналистов в головной офис JTI в Женеве (Швейцария) сообщил директор по корпоративным вопросам и коммуникациям JTI Export Markets Александр Авазашвили.
Показатель роста продаж марок сигарет JTI в Армении (наиболее известные марки JTI на армянском рынке - Winston, Camel, Monte Carlo и Sobranie) является наиболее высоким из аналогичных прошлогодних показателей стран Южного Кавказа (рост продаж в Грузии составил 44%, в Азербайджане – 51%).
В Армении JTI занимает 10,3% рынка сигаретной продукции. По данным AC Nielsen, eжегодное потребление сигарет в Армении составляет 4,4 млрд штук. В Грузии и Азербайджане доля рынка марок JTI составляет, соответственно, 23,2% и 10,6%.
Александр Авазашвили отметил, что 2010 год был самым успешным для JTI с точки зрения продаж в странах Южного Кавказа, где она является третьей крупнейшей табачной компанией по объему продаж.
Говоря об особенностях местного рынка, Александр Авазашвили отметил, что в Армении JTI наблюдает самый высокий в СНГ показатель продаж супертонких сигарет: 55% покупаемых в Армении сигарет – супертонкие сигареты. На втором месте в СНГ по данному показателю Азербайджан, где супертонкими являются 43% покупаемых сигарет.
Japan Tobacco Inc. (JT) -  третья по величине в мире табачная компания со штаб-квартирой в Токио. По данным Euromonitor, доля корпорации на мировом рынке составляет 10,5%. JT International (JTI) - международное подразделение «Japan Tobacco Inc.», образованное в результате приобретения японской компанией международного табачного бизнеса американского концерна R.J. Reynolds International. Главный офис JTI находится в Женеве.
Около 50 % акций компании Japan Tobacco принадлежит министерству финансов Японии. У корпорации 8 глобальных флагманких марок: Winston, Camel, Mild Seven, B&H, Silk Cut, LD, Glamour и Sobranie.
Поставки в Армению и Грузию марок JTI полностью осуществляются с фабрик в Украине и России. Первые поставки производства JTI в Армению состоялись в августе 2000 года (Magna Classic, Camel и Winston). Импортером и дистрибьютором продукции компании на армянском рынке является ЗАО «Арсойл».