Կառավարությունը կկարգավորի առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գնագոյացման քաղաքականությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունը կկարգավորի առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գնագոյացման քաղաքականությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, կառավարությունը այսօրվա նիստում հաստատել է «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքի համապատասխան փոփոխությունները, որոնք ենթադրում են պետական միջամտություն գնագոյացման մեջ 90 օրվա ընթացքում:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել է, որ նոր կարգը լայն կիրառություն ունի միջազգային փորձում եւ օգտագործվում է առաջին անհրաժեշտության սննդամթերքի գները 30 օրվա ընթացքում 30 եւ ավել տոկոսով բարձրանալու դեպքում:
«Դա ժամանակավոր միջոցառում է, որը թույլ կտա ազատվել իրարանցումից եւ շուկան բերել բնականոն հունի: Այդ մեխանիզմը դրական ազդեցություն կունենա շուկայի մասնակիցների վրա, որոնք հետագայում կխուսափեն իրարանցում ստեղծելուց եւ չարաշահումներից` իմանալով, որ պետությունը կգործադրի կոշտ գործիք»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով, այդ որոշումը թույլ կտա համալրել կառավարության գործիքների շարքը բարձր գնաճի պայմաններում:
Նոր լրացումները նախատեսում են Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի կողմից առաջին անհրաժեշտության այն ապրանքների առավելագույն արժեքի հաշվարկում եւ սահմանում, որոնց գինը 30 օրվա ընթացքում աճել է 30 եւ ավել տոկոսով:

Правительство Армении будет регулировать политику ценообразования на продукты первой необходимости
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении будет регулировать политику ценообразования на продукты первой необходимости.
Как сообщает агентство Медиамакс, правительство одобрило сегодня на своем заседании соответствующие поправки в закон «О торговле и услугах», предполагающие  государственное вмешательство в ценообразование в течение 90 дней.
Премьер-министр Армении Тигран Саргсян заявил, что новый порядок имеет широкое применение в международной практике и используется в случае повышение цен на продовольственные товары первой необходимости на 30 процентов и более в течение 30 дней.
«Этот временная мера, которая позволит избавится от ажиотажа и привести рынок в нормальное русло. Этот механизм будет иметь положительное воздействие на участников рынка, которые в дальнейшем будут воздерживаться от создания ажиотажа и спекуляций, зная, что государство применит жесткий инструмент», - сказал Тигран Саргсян.
По его словам, данное решение позволит пополнить инструментарий правительства в условиях высокой инфляции.
Новые поправки предусматривают расчет и установление максимальной цены на товары первой необходимости со стороны Комиссии по защите экономической конкуренции, цена на которые выросла на 30 и более % в течение 30 дней.