Գնաճի զսպման համար պետք է թեթեւացվի հարկային բեռը, կարծում է ԿԲ նախկին ղեկավարը
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ նախկին ղեկավար Բագրատ Ասատրյանը կարծում է, որ գնաճի զսպման համար պետք է թեթեւացվի հարկային բեռը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Բագրատ Ասատրյանն այսօր ասել է, որ ԿԲ-ի մոնետար գործիքները բավարար չեն գնաճի դեմ պայքարելու համար, եւ այդ պատճառով այն զսպելու համար ԿԲ-ն ազգային արժույթին թույլ չի տալիս արժեզրկվել իր արտաքին պահուստների հաշվին:
«Միայն 2010թ. ԿԲ-ն դրամի փոխարժեքի պահպանման նպատակով արտաքին պահուստներից ծախսել է $ 150 մլն, ինչը դեմ է օրենքին: Հայկական դրամը նախորդ տարի դոլարի եւ եվրոյի նկատմամբ ամրապնդվել է միջինը 10%-ով»,- ասել է Բագրատ Ասատրյանը:
ԿԲ նախկին ղեկավարն ասել է նաեւ, որ «Հայաստանի բնակչությունը վաղուց ռուսական գազ է գնում շուկայական գնով, որը հազար խոր. մետրի դիմաց կազմում է շուրջ $ 350»:
Մեկնաբանելով «Գազպրոմի» ղեկավարի հայտարարությունն այն մասին, որ ապագայում Ռուսաստանը Հայաստանին գազ է վաճառելու շուկայական գնով, Բագրատ Ասատրյանն ասել է, որ «ՀայՌուսգազարդի» կողմից հազար խոր. մետր գազը $ 190-ով գնելու հանգամանքը ոչ մի կերպ չի ազդում այն գնի վրա, որը Հայաստանի բնակիչները վճարում են գազի սպառման դիմաց:
Արեւելաեվրոպական երկրներում գազի գնման եւ վերջնական գնի միջեւ տարբերությունը շատ փոքր է, մինչդեռ Հայաստանում գազը վաճառվում է գրեթե երկու անգամ թանկ, քան գնվում է, ասել է Բագրատ Ասատրյանը:

Для сдерживания инфляции в Армении должна быть снижена налоговая нагрузка, считает экс-глава ЦБ
Ереван/Медиамакс/. Экс-председатель Центрального банка (ЦБ) Армении Баграт Асатрян считает, что для сдерживания инфляции в стране должна быть снижена налоговая нагрузка.
Как сообщает Медиамакс, Баграт Асатрян сказал сегодня, что монетарных инструментов ЦБ недостаточно для борьбы с инфляцией, и поэтому для ее сдерживания ЦБ не дает национальной валюте девальвироваться за счет своих внешних резервов.
«Только в 2010 году ЦБ израсходовал из внешних резервов $150 млн на поддержание курса драма, что является противозаконным. Армянская валюта в прошлом году укпрепилась по отношению к доллару и евро в среднем на 10%», - сказал Баграт Асатрян.
Экс-глава ЦБ сказал также, что «население Армении давно покупает российский газ по рыночной цене, которая составляет около $350 за тыс. куб. метров».
Комментируя заявления главы «Газпрома» о том, что в будущем Россия будет продавать Армении газ по рыночным ценам, Баграт Асатрян сказал, что факт закупки «АрмРосгазпромом» газа за $190 за тысячу кубометров никак не влияет на ту цену, которую платят жители Армении за потребление газа.
В восточноевропейский странах разница между закупочной и конечной ценой является совсем небольшой, в то время как в Армении газ продается почти вдвое дороже закупочной цены, сказал Баграт Асатрян.