Մինչեւ 2013թ. Հայաստանը մտադիր է ընդգրկվել երկրների քսանյակում բիզնես վարելու հեշտության ցուցանիշով
Երեւան/Մեդիամաքս/. Մինչեւ 2013թ. Հայաստանը մտադիր է ընդգրկվել երկրների քսանյակում բիզնես վարելու հեշտության ցուցանիշով, հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը:
Այսօր Երեւանում կայացած «Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները Հայաստանում» ֆորումում Ներսես Երիցյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականության ծրագիրը` նշելով, որ կառավարությունը բաց է երկխոսության համար եւ պատրաստ է ցուցաբերել ճկունություն` ելնելով տնտեսության այս կամ այն հատվածի կարիքներից: Այս համատեքստում էկոնոմիկայի նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանը, փոխակերպելով իր գործարար միջավայրը, ավելի շատ կողմնորոշվում է ոչ թե այլ երկրների փորձի, այլ` սեփական առանձնահատկությունների եւ սխալների վրա:
Մեդիամաքս-ի թղթակցի հետ խոսելով առաջնահերթ ուղղությունների մասին, որոնք հիմք կծառայեն Հայաստանում բիզնես վարելու պայմանների պարզեցման համար, Ներսես Երիցյանն ասել է, որ հիմնական շեշտը կդրվի ձեռնարկությունների հաշվետվությունների բեռի թեթեւացման եւ շինարարության համար թույլտվությունների տրամադրման վրա:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու ՀՀ կառավարությունը չի ցանկանում հետեւել Վրաստանի օրինակին բիզնես վարելու պայմանների պարզեցման ոլորտում, Ներսես Երիցյանն ասել է, որ «կան ներդրումներ, որոնց համար անհրաժեշտ է լավագույն կարգավորում, այլ ոչ թե ամբողջական ազատականացում»:
Նրա խոսքերով, ՀՀ կառավարության խնդիրն է ներգրավել այնպիսի ներդրումներ, որոնք կնպաստեն երկրի տնտեսության որակյալ փոխակերպմանը, հատկապես` խոշոր անդրազգային կորպորացիաների ներգրավմանն ու Հայաստանում ծնվող գաղափարների իրագործման համար ներդրումների ապահովմանը: «Բիզնես վարելու պայմանների բարելավումը դեռեւս չի նշանակում այդ ներդրումների ներգրավում կամ տնտեսության որակյալ փոխակերպման խնդրի լուծում»,- ասել է նախարարը:

До 2013 года Армения намерена войти в первую двадцатку стран по легкости ведения бизнеса
Ереван/Медиамакс/. До 2013 года Армения намерена войти в первую двадцатку стран по легкости ведения бизнеса, заявил министр экономики Армении Нерсес Ерицян.
Выступая сегодня в Ереване на форуме «Прямые иностранные инвестиции в Армении», Нерсес Ерицян представил программу экономической политики правительства Армении, отметив, что правительство открыто для диалога и готово проявлять гибкость, исходя из нужд того или иного сектора экономики. В данном контексте министр экономики подчеркнул, что Армения, реформируя свою бизнес-среду, больше ориентируется не на опыт других стран, а на собственные особенности и свои же ошибки.
Говоря в беседе с корреспондентом Медиамакс о приоритетных направлениях, которые  будут взяты за основу при облегчении условий ведения бизнеса в Армении, Нерсес Ерицян сказал, что основной акцент будет ставиться на облегчении груза отчетностей предприятий и выдачи разрешений на строительство.
Отвечая на вопрос, почему правительство Армении не хочет последовать примеру Грузии в области облегчения условий ведения бизнеса, Нерсес Ерицян сказал, что «есть инвестиции, для которых необходимо лучшее регулирование, а не полная либерализация».
По его словам, задача правительства Армении заключается в том, чтобы привлечь такие инвестиции, которые поспособствуют качественной трансформации экономики страны, а именно – привлечению в Армению крупных транснациональных корпораций и обеспечению инвестиций в реализацию идей, которые рождаются в Армении. “Улучшение условий ведения бизнеса еще не означает привлечения этих инвестиций или же решения задачи качественной транформации экономики”,- сказал министр.