Ներկայիս կառավարության ամենավատ փոփոխություններն են ինֆլյացիան եւ հարկային բեռի ավելացումը. սոցհարցման արդյունքներ
25.10.2010 | 12:58 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ինֆլյացիան եւ հարկային բեռի ավելացումը ամենավատ փոփոխություններն են, որոնք տեղի են ունեցել ՀՀ ներկայիս կառավարության գործունեության ընթացքում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդպես է կարծում ՀՀ կառավարության պատվերով այս տարվա սեպտեմբերին «Այ-Փի-Էս-Սի» քաղաքական եւ սոցիոլոգիական խորհրդատվությունների ինստիտուտի կողմից 1619 հարցվածների միջեւ (որից 571` Երեւանում, 1048` մարզերում) անցկացված հարցման մասնակիցների 39,8%-ը:
Ամենավատ փոփոխությունների մեջ երկրորդ եւ երրորդ տեղում են գործազրկությունը (8.8%) եւ անօրինությունը, կոռուպցիան ու մենաշնորհները (7.6%): Այլ բացասական փոփոխությունների թվում են կենսամակարդակի վատթարացումը, կրթական համակարգի բարեփոխումները (մասնավորապես, օտարալեզու դպրոցների բացումը եւ բուհերում անվճար տեղերի կրճատումը), իշխանությունների կողմից խոստումները չկատարելը, մարդու իրավունքների սահմանափակումները եւ ոչ գրագետ արտաքին քաղաքականությունը:
Միաժամանակ, ՀՀ ներկայիս կառավարության օրոք արձանագրված արտաքին քաղաքականությունը հիմնական դրական առաջընթացների ցանկում գտնվում է երկրորդ տեղում. ՀՀ արտաքին քաղաքականությունը խրախուսել է հարցվածների 7.4%-ը: Նույնքան հարցվածներ որպես վերջին 2,5 տարիների դրական առաջընթաց նշել են օրենքի գերակայության դեպքերի հաճախակիացումը եւ կաշառակերության կրճատումը: Գլխավոր դրական առաջընթացը համարվում է բնակարանների, դպրոցների եւ մանկապարտեզների շինարարությունը:

Худшими переменами при нынешнем правительстве Армении являются инфляция и увеличение налогой нагрузки – данные соцопроса
25.10.2010 | 12:58 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван/Медиамакс/. Инфляция и увеличение налоговой нагрузки являются худшими переменами, произошедшими при нынешнем правительстве Армении.
Как сообщает Медиамакс, так считают 39,8% респондентов социологического исследования, проведенного по заказу правительства Армении институтом политических и социологических консультаций “Ай-Пи-Эс-Си” в сентябре текущего года среди 1619 респондентов (571 из которых – в Ереване, а 1048 – в регионах республики).
На втором и третьем месте среди худших перемен при нынешнем правительстве Армении названы безработица (8,8%) и беззаконие, коррупция и монополии (7,6%). Среди прочих перемен в плохую сторону отмечаются ухудшение уровня жизни, реформы системы образования (в частности, открытие иноязывных школ и сокращение бесплатных мест в вузах), неисполнение властями обещаний, ограничение прав человека и неграмотная внешняя политика.
При этом внешняя политика находится на втором месте в списке главных положительных сдвигов, зафиксированных при нынешнем правительстве: внешнюю политику Армении поддержали 7.4% респондентов. Столько же опрошенных в качестве положительного сдвига за последние 2.5 года отметили учащение случаев преобладания закона и сокращение взяточничества. Главным же положительным сдвигом при нынешнем правительстве считается строительство жилья, школ и детских садов (16.2%).