ԿԲ խորհուրդը անփոփոխ թողեց տոկոսադրույքը` 7.25%
Երեւան/Մեդիամաքս/. Օգոստոսի 10-ին կայացած նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` 7.25%:
2010 թ. հուլիսին նախորդ ամսվա նկատմամբ արձանագրվել է 0.8% գնանկում, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճի ցուցանիշը նախորդ ամսվա նույն ցուցանիշի նկատմամբ աճել է 2.0 տոկոսային կետով` կազմելով 7.8%, Մեդիամաքս-ին հայտնեցին ԿԲ մամուլի ծառայությունում:
ԿԲ Խորհուրդը փաստեց, որ արտաքին եւ ներքին մակրոտնտեսական միջավայրի զարգացումները համահունչ են երրորդ եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականության ծրագրով նախանշված ուղղություններին: Միջազգային ֆինանսական շուկաներում եվրոյի փոխարժեքի արժեւորման եւ առանձին ապրանքային շուկաներին` մասնավորապես ցորենի, ներհատուկ խնդիրների սրման պայմաններում արտաքին գնաճային ճնշումները որոշակիորեն աճում են:
Միաժամանակ, ներքին պահանջարկով պայմանավորված գնաճային ճնշումների բացակայության եւ տարեսկզբին դրամավարկային պայմանների խստացման արդյունքում ներքին գնաճային միջավայրը շարունակում է մեղմվել: Այս պայմաններում սպասվում է որ, դրամավարկային ծրագրին համահունչ, երրորդ եռամսյակում գյուղատնտեսական ապրանքների գների վարքագծով պայմանավորված 12-ամսյա գնաճի արագացումից հետո, այն աստիճանաբար կնվազի` կանխատեսվող 1 տարվա հորիզոնի վերջում ձեւավորվելով նպատակային միջակայքի վերին սահմանին մոտ:
Նկարագրված տնտեսական զարգացումների պայմաններում, հաշվի առնելով դեռեւս պահպանվող անորոշությունները` կապված վերոնշյալ արտաքին գործոններին ներքին գների արձագանքման, ինչպես նաեւ գյուղատնտեսական ապրանքների գների փոփոխման հետագա ընթացքի հետ` Խորհուրդն առավել նպատակահարմար է գտնում դեռեւս ձեռնպահ մնալ դրամավարկային պայմանների խստացումից: Միաժամանակ, նախանշված ռիսկերի դրսեւորումից կախված, Խորհուրդը չի բացառում հետագայում տոկոսադրույքների ճշգրտումը:

ЦБ Армении оставил неизменной ставку рефинансирования: 7,25%
Ереван/Медиамакс/. Совет Центрального банка (ЦБ) Армении на заседании 10-го августа принял решение оставить ставку рефинансирования на уровне 7,25%.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе ЦБ, в июле текущего года по сравнению с июнем была зафиксирована дефляция в размере 0,8%, вследствие чего показатель 12-месячной инфляции составил 7,8%, увеличившись по сравнению с аналогичным показателем предыдущего месяца на 2 процентных пункта.
Совет ЦБ констатировал, что развития внешней и внутренней макроэкономической среды созвучны с направлениями, отмеченными в программе денежно-кредитной политики на третий квартал. В результате укрепления евро на мировом финансовом рынке и обострения специфических проблем на отдельных товарных рынках, в частности зерна, наблюдается определенныый рост внешних инфляционных давлений.
С учетом все еще сохраняющихся неопределенностей, связанных с реагированием внутренних цен на внешние факторы, а также дальнейшим ходом изменения цен на сельскохозяйственные товары, Совет ЦБ считает целесообразным воздержаться от ужесточения денежно-кредитной политики. При этом, в зависимости от проявления обозначенных рисков, Совет не исключает уточнения ставок в дальнейшем.