ՀԲՄ ղեկավարը չի ակնկալում փոխարժեքի կտրուկ տատանումներ
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանի բանկերի միության /ՀԲՄ/ նախագահ Արարատ Ղուկասյանը կարծում է, որ այս տարի փոխարժեքի կտրուկ տատանումներ չեն ակնկալվում, եւ 1 ԱՄՆ դոլարի դիմաց դրամի փոխարժեքը կտատանվի 380-400 դրամի սահմաններում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում Արարատ Ղուկասյանը կարծիք է հայտնել, որ ազգային արժույթի վերջին արժեզրկումը պայմանավորված էր դրամային իրացվելիության լրացուցիչ ազդեցությունը կլանելու տնտեսության անկարողությամբ:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք արժեզրկումը բանկերի սպեկուլյատիվ գործողությունների արդյունքը չէր, Արարատ Ղուկասյանն ասել է. «Պետք է հասկանալ, որ ազգային արժույթի արժեզրկումը չի բխում բանկերի շահերից, նրանք շահագրգռված են փոխարժեքի կայունությամբ»:
Արարատ Ղուկասյանի խոսքերով, արժեզրկումն ու ինֆլյացիան ընդլայնողական դրամավարկային քաղաքականության բնական բաղադրիչներն են, առանց որոնց անհնար է ապահովել տնտեսության հետճգնաժամային վերականգնումը:
ՀԲՄ ղեկավարը ողջունել է դոլարիզացման կրճատմանն ուղղված ԿԲ քայլերը` նշելով, որ հայաստանյան բանկերում արտարժույթով վարկերի ու ավանդների ներկայիս տոկոսադրույքները չեն համապատասխանում միջազգային տոկոսադրույքներին:

Глава СБА не ожидает резких колебаний курса
Ереван/Медиамакс/. Председатель Союза банков Армении (СБА) Арарат Гукасян считает, что резких колебаний валютного курса в этом году не ожидается, и курс будет находиться в пределах 380-400 драмов за 1 доллар США.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня на пресс-конференции в Ереване, Арарат Гукасян  выразил мнение, что последняя девальвация национальной валюты была обусловлена неспособностью экономики поглотить дополнительные вливания драмовой ликвидности.
Отвечая на вопрос - не является ли девальвация результатом спекулятивных действий банков, Арарат Гукасян сказал: «Следует понимать, что девальвация национальной валюты не исходит из интересов банков, они заинтересованы в стабильности курса».
По словам Арарата Гукасяна, девальвация и инфляция - естественные составляющие расширительной денежно-кредитной политики, без которых невозможно обеспечить посткризисное восстановление экономики.
Глава СБА приветствовал шаги ЦБ по сокращению долларизации, отметив, что сегодняшние ставки по кредитам и депозитам в иностранной валюте в армянских банках не соответствуют международным ставкам.