ԿԲ խորհուրդն իջեցրեց տոկոսադրույքը` սահմանելով այն 5.00%
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ ԿԲ խորհուրդն այսօր որոշեց իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով` սահմանելով այն 5.00%:
2009 թ. օգոստոսին հուլիսի նկատմամբ արձանագրվել է 0.4% գնանկում, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճի ցուցանիշը կազմել է 3.5%, ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնեցի ԿԲ մամլո ծառայությունում:
ԿԲ խորհուրդը փաստեց, որ համաշխարհային տնտեսության բարելավման նշանները շարունակել են արտահայտվել նաեւ ընթացիկ ժամանակահատվածում` զուգակցվելով հումքային եւ որոշ պարենային ապրանքների միջազգային գների աստիճանական աճով: Այս պայմաններում, չնայած համախառն պահանջարկի  անկման շարունակվող միտումներին, ներքին շուկաներում գնանկումային ճնշումներ չեն դրսեւորվել:
Հաշվի առնելով ՀՆԱ անկման շարունակվող միտումները եւ հիմք ընդունելով  նպատակային միջակայքում գնաճի պահպանման գնահատականները` ԿԲ Խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում նվազեցնել տոկոսադրույքները, ինչը համահունչ է ֆինանսական շուկաներում ձեւավորված միտումներին եւ չվտանգելով գների կայունությունը, առավելագույնս նպաստում է տնտեսության ակտիվացմանը:

ЦБ Армении снизил ставку рефинансирования до 5%
Ереван /Медиамакс/. Совет Центрального банка Армении принял сегодня решение о снижении ставки рефинансирования на 0,25 процентных пункта - до 5%.
Как сообщили сегодня Медиамакс в пресс-службе Центробанка, в августе по сравнению с июлем была зафиксирована дефляция в размере 0,4%, а инфляция в годовом разрезе составила 3,5%.
Совет ЦБ Армении отметил, что в текущем периоде по-прежнему отражались признаки улучшения мировой экономики, параллельно отмечался постепенный рост мировых цен на сырье и некоторые продовольственные товары. В этих условиях, несмотря на продолжающуюся тенденцию снижения валового спроса, на внутренних рынках инфляционные давления зафиксированы не были.
Принимая во внимание продолжающуюся тенденцию сокращения ВВП, и основываясь на оценках сохранения инфляции в целевом промежутке, Совет ЦБ Армении считает целесообразным сокращением ставок, что созвучно тенденциям на финансовом рынке и, не угрожая стабильности цен, содействует активизации экономики.