2008-2009թթ. ՀՀ բանկերը ՓՄՁ վարկավորման համար ներգրավել են $140 մլն-ի վարկեր
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2008-2009 թվականների ընթացքում ՀՀ բանկերը Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրությունների /ՓՄՁ/ վարկավորման համար ներգրավել են $140 մլն. վարկեր` ի լրումն սեփական միջոցների:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ-ը, այդ մասին այսօր հայտարարել է ԱՄՆ Զարգացման միջազգային գործակալության (USAID) Ֆինանսական հատվածի ամրապնդման ծրագրի (FSDP) ֆինանսական միջնորդության թիմի ղեկավար Էդգար Կարապետյանը` հանդես գալով “ՓՄՁ ֆինանսավորման ներկա իրավիճակը, Հայաստանի ծրագրերն ու հնարավորությունները” կլոր սեղանում:
Ինչպես նշել է Էդգար Կարապետյանը, փոքր եւ միջին բիեզնեսը կարեւոր դեր ունի ՀՀ տնտեսության մեջ, նպաստում է դրա զարգացմանն ու զբաղվածության մակարդակի բարձրացմանը, ինչպես նաեւ ապահովում է պետբյուջեի մուտքերի զգալի մասը: Նրա խոսքերով, 2008 թվականին Հայաստանում գործում էր շուրջ 130 հազ. փոքր եւ միջին ձեռնարկություն, ինչն ապահովում էր ՀՆԱ 42%-ը:
Էդգար Կարապետյանի կարծիքով, ՓՄՁ ֆինանսավորման մատչելիության ճանապարհին կան մի շարք խնդիրներ, որոնց թվում` փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության գործունեության ռիսկերի բարձր մակարդակը:

В 2008-2009гг. армянские банки привлекли для кредитования МСБ кредитов на сумму $140 млн.
Ереван /Медиамакс/. Для кредитования  малого и среднего бизнеса (МСБ) коммерческие  банки  Армении в 2008-2009гг. привлекли финансовых ресурсов на $140 млн. в дополнение своих собственных средств.
Как сообщает Медиамакс, об этом заявил сегодня руководитель команды финансового посредничества Программы усиления финансового сектора Агентства международного развития США (FSDP USAID) Эдгар Карапетян, выступая на круглом столе «Современное состояние финансирования МСБ, программы и возможности Армении».
Как отметил Эдгар Карапетян, малый и средний бизнес играет важную роль в экономике Армении, содействует ее развитию и увеличению уровня занятости, а также обеспечивает значительную часть поступлений в госбюджет. По его словам, в 2008 году в Армении действовало около 130 тыс. малых и средних предприятий, что обеспечивает 42% от ВВП.
При этом, по мнению Карапетяна, существует ряд проблем на пути к доступности финансирования МСБ,  среди которых высокий уровень рисков деятельности малого и среднего предпринимательства.