“Արարատբանկը” Հայաստանում լավագույններից մեկն է, կարծում է ԿԲ նախագահը
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում բանկի բաժնետերերի տարեկան ժողովում հայտարարել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Նրա խոսքերով, ռիսկերի ճիշտ գնահատման եւ արդյունավետ կորպորատիվ կառավարման շնորհիվ կարճ ժամանակահատվածում բանկին հաջողվել է շուկայում առաջատարի դիրք զբաղեցնել: Արթուր Ջավադյանը նկատել է, որ այսօր “Արարատբանկն” ըստ ստանդարտ վարկերի տրամադրման ցուցանիշի զբաղեցնում է առաջին տեղը, եւ դրանց ծավալը բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելում կազմում է 98%: “Հնարավոր է, դեռ էլի որոշ բաներ կան անելու կապիտալի եւ հաշիվների մասով, սակայն բանկի աճի տեմպը վստահություն է ներշնչում”,- ասել է Արթուր Ջավադյանը:
Ներկայացնելով 2009թ. ծրագրերը` “Արարատբանկի” գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանը նշել է, որ բանկը նախատեսում է ուժեղացնել ռիսկերի գնահատման մենեջմենթը: Նա ընդգծել է, որ այսօր ռիսկերի արդյունավետ գնահատումն ու կառավարումը առեւտրային բանկերի համար ամենաարդիական խնդիրն է:

«Араратбанк» один из лучших в Армении, считает председатель ЦБ
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване на годовом собрании акционеров банка заявил председатель Центрального банка (ЦБ) Армении Артур Джавадян.
По его словам, благодаря правильной оценке рисков и эффективному корпоративному управлению, за короткий срок банку удалось занять лидирующие позиции на рынке. Артур Джавадян заметил, что сегодня «Араратбанк» занимает первое место по предоставлению стандартных кредитов, и их объем в общем кредитном портфеле банка составляет 98%. «Возможно, есть еще что сделать по капиталу и счетам, однако темпы роста банка внушают доверие», - сказал Артур Джавадян.
Представляя планы на 2009 год, исполнительный директор «Араратбанка» Ашот Осипян отметил, что банк планирует усилить свой риск-менеджмент. Он подчеркнул, что на сегодня эффективная оценка и управление рисками является наиболее актуальной задачей для коммерческих банков.