Խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավարը 2009թ. չորրորդ եռամսյակում կանխատեսում է ՀՀ տնտեսության աճ
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում այսպիսի կարծիք է հայտնել ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքերով, նման կանխատեսման առիթ է տալիս այն հանգամանքը, որ ճգնաժամի ազդեցությունը ՀՀ տնտեսության վրա մեկ եռամսյակով ետ էր մնացել համաշխարհային միտումներից, իսկ դա նշանակում է, որ ճգնաժամի հաղթահարումը եւս տեղի կունենա ավելի ուշ, քան ամբողջ աշխարհում, ուր դրական բեկում է սպասվում արդեն 2009թ. երրորդ եռամսյակում:
Խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավարը բարձր է գնահատել ճգնաժամի հաղթահարմանն ուղղված` ՀՀ կառավարության քայլերը, հատուկ նշելով ոսկերչական բիզնեսին հարկային արտոնություների տրամադրումը, շինարարության խթանումը եւ գյուղատնտեսությանը երաշխիքների տրամադրումը: Նա նշել է, որ գյուղատնտեսությունը ռիսկային ոլորտ է ֆինասնավորման համար, այդ իսկ պատճառով պետության կողմից հատուկ ուշադրության կարիք ունի:
Գագիկ Մինասյանն ընդգծել է, որ Ռուսաստանի կողմից 500 մլն դոլարի կայունացնող վարկի տրամադրման մասին համաձայնագիրը մոտ ժամանակներս կվավերացվի ՀՀ խորհրդարանի կողմից: Նա ընդգծել է, որ միջոցները հիմնականում ուղղվելու են բյուջետային ծախսերին, ինչպես նաեւ փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրությանն օժանդակելուն:

Глава парламентской комиссии прогнозирует рост армянской экономики в четвертом квартале 2009 года
Как сообщает Медиамакс, такое мнение выразил сегодня на пресс-конференции в Ереване председатель комиссии по финансово-бюджетным и экономическим вопросам парламента Армении Гагик Минасян.
По его словам, подобные выводы ему позволяет сделать тот факт, что влияние кризиса на экономику Армении отстало от мировых тенденций на один квартал, а значит - преодоление кризиса также произойдет позже, чем в целом по миру, где позитивный перелом ожидается уже в третьем квартале 2009 года.
Глава парламентской комиссии высоко оценил шаги армянского правительства по преодолению последствий кризиса, особо отметив предоставление налоговых льгот ювелирному бизнесу, стимулирование строительства и выделение гарантий сельскому хозяйству. Он заметил, что сельское хозяйство является рискованной сферой для финансирования, поэтому нуждается в особом внимании со стороны государства.
Гагик Минасян подчеркнул, что соглашение о предоставлении Россией стабилизационного кредита на сумму в 500 млн. будет ратифицировано парламентом Армении в ближайшее время. Он подчеркнул, что средства пойдут в основном на бюджетные расходы, а также на содействие малому и среднему предпринимательству.