Հայաստանն ու Իրանը նախնական հուշագիր են ստորագրել
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանն ու Իրանը այսօր Երեւանում նախնական հուշագիր են ստորագրել երկու երկրների միջեւ ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցության հաստատման վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ գործակալությունը, փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը եւ Իրանի ճանապարհների ու հաղորդակցության նախարար Համիդ Բեհբահանին:
Ինչպես ասել է Գուրգեն Սարգսյանը, նախնական հուշագրի ստորագրումը նախատեսում է համատեղ աշխատանքային խմբի ստեղծում, որը զբաղվելու է անհրաժեշտ նախնական աշխատանքներով: Նախարարը տեղեկացրել է, որ հուշագրի վերջնական ստորագրումը ակնկալվում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Իրան կատարելիք աշտոնական այցի ընթացքում, որը նախատեսված է այս տարվա ապրիլին:
Համիդ Բեհբահանին նշել է, որ երկաթուղու երկարությունը կազմելու է շուրջ 480 կմ, որից 60 կմ-ը անցնելու է Իրանի տարածքով, իսկ 420-ը` Հայաստանի: Նախարարի խոսքերով, երկաթուղու հիմնավորման եւ նախագծման նախնական աշխատանքները կտեւեն 1-1,5 տարի, իսկ շինարարությունը` 3-4 տարի:
Գուրգեն Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում Հայաստան է ժամանելու Զարգացման ասիական բանկի /ԶԱԲ/ պատվիրակությունը, որի հետ քննարկվելու են նախագծի ֆինանսավորման հարցերը:
“ԶԱԲ-ից բացի, նախագծում ակնկալում ենք նաեւ Համաշխարհային բանկի, ինչպես նաեւ Իրանի ու Ռուսաստանի կառավարությունների մասնակցությունը”,- ասել է Գուրգեն Սարգսյանը:

Армения и Иран подписали предварительный меморандум
Ереван /Медиамакс/. Армения и Иран подписали сегодня в Ереване предварительный меморандум об установлении прямого железнодорожного сообщения между двумя странами.
Как сообщает агентство Медиамакс, документ подписали министр транспорта и связи Армении Гурген Саргсян и министр дорог и коммуникаций Ирана Гамид Бехбаани.
Как сказал Гурген Саргсян, подписание предварительного меморандума подразумевает создание совместной рабочей группы, которая займется необходимыми подготовительными работами. Министр сообщил, что в окончательное подписание меморандума ожидается в ходе официального визита в Иран президента Армении Сержа Саргсяна, намеченного на апрель текущего года.
Гамид Бехбаани отметил, что длина железнодорожной линии составит около 480 км, 60 км из которых будут проходить по территории Ирана, а 420 км - по территории Армении. По словам министра, предварительные работы по обоснованию и проектированию железнодорожной линии займут от 1-1,5 года, а строительство – от 3 до 4 лет.
Гурген Саргсян сообщил, что в ближайшее время Армению посетит делегация Азиатского банка развития (АБР), с которой будут обсуждаться вопросы финансирования проекта.
«Помимо АБР, мы ожидаем участия в проекте Всемирного банка, а также правительств Ирана и России», - сказал Гурген Саргсян.