Ֆինանսների նախարարությունը եւ Համաշխարհային բանկը վարկային պայմանագիր են կնքել
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը եւ Համաշխարհային բանկը /ՀԲ/ համաձայնագիր են ստորագրել համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքները մեղմելու վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, փաստաթղթի ստորագրման արարողության ավարտին ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը հայտարարել է, որ համաձայնագրի շրջանակներում ՀԲ-ը Հայաստանին կտրամադրի $85 մլն-ի վարկ չորս ծրագրերի իրագործման նպատակով, որոնք կօգնեն մեղմել համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները: Նրա խոսքերով, համաձայնագիրը նախատեսում է նաեւ Համաշխարհային տնտեսական հիմնադրամի (GEF, ՀԲ-ի կառույց) կողմից $1,5 մլն դրամաշնորհի տրամադրում Հայաստանում երկրաջերմային էնեգետիկայի զարգացման համար:
ՀԲ-ի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը նշել է, որ այդ միջոցները Հայաստանին արագ կերպով են տրամադրվելու ` կազմակերպության հետ սերտ համագործակցության շնորհիվ: Նա հույս է հայտնել, որ այդ ծրագրերի իրագործումը թույլ կտա առաջիկա ամիսների ընթացքում ստեղծել նոր աշխատատեղեր եւ բարելավել բնակչության կենսապայմանները:
Երեք ծրագրերի կատտարմանն ուղղված վարկը տրամադրվելու է Զարգացման միջազգային ասոցիացիայի (IDA, ՀԲ կառույց) կողմից 20 տարի ժամկետով, 10 տարի արտոնյալ ժամանակահատվածով: Համաձայնագրի շրջանակներում կյանքի կկոչվեն կենսականորեն կարեւոր ավտոմայրուղիների վերանորոգման ($25 մլն), Սոցիալական ներդրումային հիմնադրամի լրացուցիչ ֆինանսավորման ($8 մլն) եւ Փոքր ու միջին ֆերմերային տնտեսությունների զարգացման ծրագրի ($2 մլն) նախագծերը: Չորրորդ ծրագիրը գնահատվում է $50 մլն, այս գումարն ուղղվելու է Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության ծրագրի ֆինանսավորմանը: Այս նախագիծը Հայաստանում առաջին անգամ ֆինանսավորվում է Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի (IBRD, ՀԲ կառույց) կողմից: Վարկը տրամադրվել է 26,5 տարով, 5 տարի արտոնյալ ժամանակահատվածով:
1992 թվականից ի վեր ՀԲ-ը Հայաստանին հատկացրել է $1,162 մլրդ-ի վարկ: Այսօր իրագործման փուլում են գտնվում ՀԲ-ի $94 մլն-ի 16 ծրագրեր:

Минфин Армении и ВБ подписали кредитное соглашение
Ереван /Медиамакс/. Министерство финансов Армении и Всемирный банк (ВБ) подписали соглашение о смягчении последствий глобального кризиса.
Как сообщает Медиамакс, по окончании церемонии подписания документа министр финансов Армении Тигран Давтян заявил, что в рамках соглашения ВБ предоставит кредит Армении в размере $85 млн. на реализацию четырех проектов, которые помогут смягчить последствия мирового экономического кризиса. По его словам, соглашение предусматривает также предоставление Глобальным экологическим фондом (GEF, структура ВБ) гранта на сумму в $1,5 млн. на развитие геотермальной энергетики в Армении.
Руководитель ереванского офиса ВБ Аристомене Варудакис, в свою очередь, отметил, что данные средства были предоставлены Армении в оперативном порядке благодаря тесному сотрудничеству с организацией. Он выразил надежду, что реализация данных проектов позволит в ближайшие месяцы создать новые рабочие места и улучшить жизненный уровень населения республики.
Кредит на три проекта будет предоставлен на условиях Международной ассоциации развития (IDA, структура ВБ) сроком на 20 лет с льготным периодом в 10 лет. В рамках соглашения будут выполнены проект ремонта жизненно важных автомагистралей ($25 млн.), дополнительное финансирование Социального инвестиционного фонда ($8 млн.) и дополнительное финансирование Программы развития малых и средних фермерских хозяйств ($2 млн.). Четвертый проект оценивается в $50 млн., эти деньги будут направлены на финансирование Программы малого и среднего предпринимательства. Данный проект впервые финансируется в Армении Международным банком реконструкции и развития (IBRD, структура ВБ). Кредит предоставлен сроком на 26,5 лет с льготным периодом в 5 лет.
С 1992 года ВБ предоставил Армении кредитов на $1,162 млрд. Сегодня на стадии реализации находятся 16 программ ВБ объемом в $94 млн.