IDBank-ի եւ Իդրամի աջակցությամբ մեկնարկել է «Սիմֆոնիկ անտառ» նախագիծը
Հոկտեմբերի 23-ին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը յուրօրինակ համերգային ծրագրով է մեկնարկել «Սիմֆոնիկ անտառ» նախագիծը։ Այս նախագծի շրջանակում, որպես հավերժ կյանքի խորհրդանիշ, Հայաստանում շուտով կտնկվի «Սիմֆոնիկ անտառ»։ Այս նախագծով նաեւ նվագախումբը կտոնի իր հոբելյանական 20-րդ համերգաշրջանը:
«Սիմֆոնիկ անտառ» համերգի գլխավոր աջակիցն IDBank-ն է, որն Իդրամ ընկերության հետ համատեղ իրականացվող «Մի դրամի ուժը» նախագծով միացել է նաեւ անտառի ստեղծմանը։ Նախաձեռնության շրջանակում առաջիկայում կտնկվի 20 000 ծառ։ Ծառերից առնվազն 6250-ը կտնկվի «Մի դրամի ուժի» շնորհիվ։
««Սիմֆոնիկ անտառի» ամենամեծ յուրահատկությունն այն է, որ լինելու է բեմում ելույթ ունեցող նվագախմբի դասավորությամբ: Եթե վերեւից նայենք անտառին, այն կունենա Սիմֆոնիկ նվագախմբի կառուցվածքին բնորոշ տեսք»,- նշել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի տնօրեն Սարգիս Բալբաբյանը:
««Մի դրամի ուժը» ծրագիրն ու «Սիմֆոնիկ անտառը» շատ նման են իրենց ասելիքով․ այս երկու գաղափարի հիմքում միասնության կարեւորությունն է: Փոքրիկ ջանքերը համատեղվելով՝ մեծ ուժ են դառնում ու բերում փոփոխություն յուրաքանչյուրիս կյանքում»,- ասել է Իդրամի եւ IDBank-ի հաղորդակցության եւ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթեւիկ Վարդեւանյանը՝ ընդգծելով, որ եթե «Մի դրամի ուժ»-ի դեպքում այդ փոփոխությունները բերում են երկրի համար կարեւոր բազմաթիվ ծրագրեր կյանքի կոչող, աննշան թվացող մեկ դրամները, ապա «Սիմֆոնիկ անտառի» պարագայում այդ փոփոխությունը բերում է ամեն գնված տոմս, որն ապագա «Սիմֆոնիկ անտառում դառնալու է առնվազն մեկ ծառ․ «Վստահ եմ, որ տարիներ անց մենք կունենանք արդեն սաղարթախիտ անտառ եւ միգուցե այնտեղ վայելենք սիմֆոնիկ երաժշտություն»:
«Շատ կարեւոր համագործակցություն է, որովհետեւ երաժշտությունը անչափ կարեւոր է մարդու հոգու համար, իսկ բնությունը շատ կարեւոր է մարդու ապրելու համար»,- նշել է «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ-ի հիմնադիր տնօրեն Անտրէ Գումուշճեանը:
«Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ-ի եւ «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության համագործակցությամբ Հայաստանում մինչ օրս ավելի քան 30 000 ծառ է տնկվել։

При поддержке IDBank и Idram стартовал проект «Симфонический лес»
23 октября Государственный симфонический оркестр Армении запустил проект «Симфонический лес» с уникальной концертной программой. В рамках этого проекта в Армении вскоре будет посажен «Симфонический лес» - как символ вечной жизни. Этой инициативой оркестр также отмечает свой юбилейный 20-й концертный сезон.
Главный партнер концерта «Симфонический лес» - IDBank, который совместно с Idram присоединился к созданию леса в рамках проекта «Сила одного драма». В ближайшее время будет посажено 20 000 деревьев, из которых не менее 6 250 - благодаря проекту «Сила одного драма».
«Самое большое своеобразие «Симфонического леса» в том, что его посадка будет соответствовать расположению оркестра на сцене. Если посмотреть на лес сверху, он будет напоминать структуру симфонического оркестра», - отметил директор Государственного симфонического оркестра Армении Саргис Балбабян.
«Проекты «Сила одного драма» и «Симфонический лес» очень похожи по своему посланию: в основе обоих лежит идея единства. Малые усилия, объединяясь, становятся великой силой и приносят изменения в жизнь каждого из нас», - сказала руководитель отдела коммуникаций и программ корпоративной социальной ответственности Idram и IDBank Татевик Вардеванян, подчеркнув, что если в проекте «Сила одного драма» эти изменения происходят благодаря, казалось бы, незначительным взносам в один драм, которые воплощают в жизнь важные для страны инициативы, то в случае «Симфонического леса» каждое купленное билет превращается как минимум в одно дерево: «Уверена, что через несколько лет у нас будет густой лес, где, возможно, мы сможем наслаждаться симфонической музыкой».
«Это очень важное сотрудничество, потому что музыка чрезвычайно важна для человеческой души, а природа - для человеческой жизни», - отметил основатель и директор общественной организации «Мой лес Армения» Андре Гумушджян.
Благодаря сотрудничеству между «Мой лес Армения» и инициативой «Сила одного драма» в Армении уже посажено более 30 000 деревьев.