ArcaQR՝ վճարումներ անմիջապես բանկային հաշվից
«Արմենիան Քարդ» ՓԲԸ-ն ներկայացնում է ArcaQR համակարգը՝ վճարումներ QR-ով, որոնք կատարվում են մեկ սկանով՝ անմիջապես բանկային հաշվից։
Սեպտեմբերի 30-ին պաշտոնապես մեկնարկում է ArcaQR-ը` դարձնելով ամենօրյա վճարումները պարզ ու հարմար բոլորի համար։
ArcaQR համակարգին մասնակից բանկերի օգտատերերը կկարողանան մուտք գործել բանկի մոբայլ հավելված, սկանավորել QR-ը եւ կատարել վճարումը ցանկացած բանկային հաշվից։
«ArcaQR-ը մեր հերթական քայլն է՝ զարգացնելու անկանխիկ վճարումների մշակույթը Հայաստանում։ Մենք համոզված ենք, որ QR վճարումները կդառնան առօրյայի մի մասը՝ առաջարկելով սպառողներին հարմարավետություն, բիզնեսներին պարզ ու մատչելի վճարումների հնարավորություն, իսկ գործընկեր բանկերին՝ մոբայլ հավելվածի օգտագործման հաճախականության ավելացում»,- ասել է «Արմենիան Քարդ» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Վարդան Խաչատրյանը։
Evocabank-ի Վարչության նախագահի տեղակալ Տաթեւիկ Խաչատրյանի խոսքով՝ որպես թվային բանկ՝ Evocabank-ի համար շատ կարեւոր է միանալ ArcaQR համակարգին, քանի որ վճարումների ոլորտի զարգացումը իրենց ռազմավարական ուղղություններից մեկն է. «Մենք վստահ ենք, որ ArcaQR-ի կիրառմամբ վճարումները կդառնան ավելի հարմար, արագ եւ ապահով»։
«Ուրախ ենք միանալ ArcaQR նախաձեռնությանը, որի մեկնարկը կարեւոր քայլ է ոչ միայն հաճախորդների սպասարկման մակարդակի բարձրացման, այլեւ` ամբողջ համակարգի համաչափ եւ կայուն զարգացման ուղղությամբ։ Ամերիաբանկը հետեւողականորեն ներդնում է նորարար լուծումներ՝ նպաստելով անկանխիկ վճարումների զարգացմանը եւ հաճախորդների համար առավել հարմարավետ գործիքների կիրառմանը։ Լիահույս ենք, որ միասնական QR վճարումները կնպաստեն թվային վճարումների ավելի լայն տարածմանը եւ մեր հաճախորդների փորձառության բարելավմանը»,- նշել է Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի գծով տնօրեն Արման Բարսեղյանը:
Կոնվերս Բանկի մանրածախ դեպարտամենտի տնօրեն Արամ Բալոյանն ասել է, որ իրենց բանկը կարեւորում է բանկային հաշվի ծառայության եւ Converse Mobile հավելվածի` որպես հիմնական թվային ուղու զարգացումը.
«Այս տեսանկյունից չափազանց կարեւոր է շուկայում վճարային գործիքների եւ ենթակառուցվածքների ընդլայնումը եւ զարգացումը, ազգային վճարային համակարգերի շուրջօրյա սերվիսների ձեւավորումը։ Մենք հանձնառու ենք այս նպատակների իրագործմանը եւ առաջիններից ենք միանում նոր ArcaQR համակարգին։ Բանկը, իր ռազմավարության շրջանակում, շարունակելու է իր ծառայություններն ընդլայնել՝ ներդնելով վճարային այլընտրանքային գործիքներ»։
«ArcaQR վճարային գործիքի ավելացումը, կարծում եմ, մեծ ձեռքբերում է ընդհանուր համակարգի համար։ Որքան հասանելի լինեն Arca ազգային վճարային համակարգի ծրագրերը հաճախորդների համար, այդքան ակնհայտ կլինի համակարգի կայունությունը, համակարգի հանդեպ վստահությունը։ Ուրախ եմ, որ ԱրարատԲանկը միացել է այս ծրագրին, եւ իր մասնակցությամբ աջակցում է ծրագրի կայացմանն ու զարգացմանը»,- նշել է ԱրարատԲանկի վարչության նախագահ, գործադիր տնօրեն Մհեր Անանյանը։
Հայէկոնոմբանկի գործադիր տնօրենի տեղակալ Վահե Ղազարյանի խոսքով՝ Հայէկոնոմբանկի համար ArcaQR համակարգին միանալը կարեւոր քայլ է հաճախորդներին առավել պարզ, հարմար եւ ժամանակակից վճարային լուծումներ առաջարկելու առումով։
«Հայէկոնոմբանկի զարգացման ռազմավարության հիմքում ընկած են նորարարական ծառայությունները, որոնք նպաստում են ոչ միայն հաճախորդների փորձի բարելավմանն, այլեւ՝ անկանխիկ վճարումների մշակույթի զարգացմանը։ Կարծում եմ՝ ArcaQR համակարգը մեր հաճախորդների անկանխիկ գործարքների համար կապահովի արագություն, հարմարավետություն եւ անվտանգություն թվային միջավայրում»,- ասել է Վահե Ղազարյանը:
«ArcaQR համակարգի ստեղծումը նշանակալից քայլ է՝ ապահովելու վճարային ենթակառուցվածքների անընդհատությունը, անվտանգությունը եւ անխափան աշխատանքը: Արդշինբանկը շատ է կարեւորում ArcaQR hամակարգի մեկնարկը եւ ուրախ է հանդես գալ որպես համակարգի մասնակից՝ առաջարկելով այլընտրանքային եւ անվտանգ վճարային լուծումներ՝ անկանխիկ վճարումների մշակույթը խթանելու, հաճախորդների ամենօրյա բանկային կարիքները բավարարելու, նրանց փորձառության եւ սպասարկման որակը բարձրացնելու համար», - նշել է Արդշինբանկ ՓԲԸ վարչության անդամ, ՓՄՁ բիզնեսի տնօրեն Միհրան Մուրադյանը:

ArcaQR: Платежи напрямую со счёта
ЗАО «Армениан Кард» представляет ArcaQR - единую систему QR-платежей, позволяющую осуществлять оплату одним сканированием - напрямую со счёта в банке.
Официальный запуск ArcaQR состоится 30 сентября, сделав повседневные платежи простыми, быстрыми и удобными для всех пользователей.
Клиенты банков, подключённых к системе ArcaQR, смогут войти в мобильное приложение своего банка, отсканировать QR-код и произвести оплату с любого банковского счёта.
Вардан Хачатрян, Генеральный директор ЗАО «Армениан Кард», отметил:
«ArcaQR - это очередной шаг на пути развития культуры безналичных платежей в Армении. Мы уверены, что QR-платежи станут частью повседневной жизни, обеспечивая удобство для потребителей, простоту и доступность для бизнеса и рост вовлеченности пользователей в мобильные приложения для партнёрских банков».
Татевик Хачатрян, заместитель председателя правления Evocabank, подчеркнула:
«Для цифрового банка, как Evocabank, участие в системе ArcaQR имеет стратегическое значение. Развитие платежной экосистемы - одно из наших приоритетных направлений. Мы уверены, что с внедрением ArcaQR платежи станут ещё более удобными, быстрыми и безопасными».
Арман Барсегян, директор по розничному бизнесу Ameriabank, добавил:
«Мы рады присоединиться к инициативе ArcaQR, запуск которой является важным шагом не только в повышении уровня обслуживания клиентов, но и в обеспечении сбалансированного и устойчивого развития всей системы. Ameriabank последовательно внедряет инновационные решения, способствующие развитию безналичных платежей и повышению удобства для клиентов. Мы уверены, что единая система QR-платежей поспособствует дальнейшему распространению цифровых платежей и улучшению клиентского опыта».
Арам Балоян, директор департамента розничного бизнеса Converse Bank, отметил:
«Converse Bank придаёт большое значение развитию услуг по банковским счетам и мобильного приложения Converse Mobile как основного цифрового канала. В этом контексте особенно важно расширение и совершенствование инструментов и инфраструктуры платежей, а также создание круглосуточных сервисов в рамках национальных платёжных систем. Мы гордимся тем, что одними из первых присоединились к новой системе ArcaQR и продолжим расширять наши цифровые услуги, внедряя альтернативные платёжные инструменты».
Мгер Ананян, председатель правления и генеральный директор AraratBank, сказал:
«Добавление платёжного инструмента ArcaQR - значительное достижение для всей системы. Чем доступнее программы национальной платёжной системы Arca становятся для клиентов, тем выше стабильность системы и доверие к ней. Мы рады, что AraratBank участвует в этом проекте, поддерживая его реализацию и развитие».
Ваэ Газарян, заместитель генерального директора Армэкономбанка, отметил:
«Для Армэкономбанка присоединение к системе ArcaQR - важный шаг на пути к предоставлению клиентам более простых, удобных и современных платёжных решений. В основе стратегии банка лежат инновационные подходы, которые не только улучшают клиентский опыт, но и способствуют развитию культуры безналичных платежей. Уверен, что система ArcaQR обеспечит нашим клиентам скорость, удобство и безопасность цифровых операций».
Миран Мурадян, член правления и директор по работе с МСП Ардшинбанка, заключил:
«Создание системы ArcaQR - значительный шаг для обеспечения непрерывности, безопасности и надёжности платёжной инфраструктуры. Ардшинбанк высоко оценивает запуск системы и рад быть её участником, предлагая альтернативные и безопасные платёжные решения, направленные на развитие безналичной культуры, удовлетворение ежедневных банковских потребностей клиентов и повышение качества обслуживания».