Fitch-ը վերահաստատել է Հայաստանի վարկանիշը
Fitch Ratings-ը վերահաստատել է Հայաստանի արտարժույթով երկարաժամկետ վարկանիշը «BB-» մակարդակում՝ «Կայուն» կանխատեսմամբ:
«BB-» վարկանիշը արտացոլում է հուսալի մակրոտնտեսական քաղաքականությունը եւ տնտեսության ուժեղ աճը: Միեւնույն ժամանակ Fitch-ի փորձագետները նշում են թույլ կողմերը՝ տնտեսության փոքր չափը, բյուջետային բարձր դեֆիցիտը, ֆինանսական ոլորտի բարձր (թեեւ նվազող) դոլարիզացիան եւ աշխարհաքաղաքական ռիսկերը:
Fitch Ratings-ը նշում է, որ 2025 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՆԱ-ի իրական աճը Հայաստանում կազմել է տարեկան 5,2%, ինչը պայմանավորված է ֆինանսական ծառայությունների եւ շինարարության ոլորտների ցուցանիշներով՝ պետական կապիտալ ներդրումների շնորհիվ: Միեւնույն ժամանակ արտադրության եւ հանքարդյունաբերության ոլորտների ցուցանիշները տարվա սկզբից նվազել են:
2022-2024 թվականներին Հայաստանում միջին տարեկան աճը կազմել է 8,9%, սակայն Fitch-ի փորձագետները կանխատեսում են աճի դանդաղում՝ մինչեւ 5% 2025 թվականին եւ 4,7% 2026-2027 թվականների համար:
«Ամուլսարի ոսկե հանքը, որը, հավանաբար, կսկսի գործել 2025 թվականի չորրորդ եռամսյակում, կխթանի աճը միջնաժամկետ հեռանկարում»,- նշված է զեկույցում:
Fitch Ratings-ը նշում է, որ Հայաստանից 2024 թվականի մեծ ծավալի վերաարտահանումը (հիմնականում ոսկի եւ գունավոր մետաղներ Ռուսաստանից ԱՄԷ) նվազել է՝ 2025 թվականի հունվար-ապրիլին արտահանումը եւ ներմուծումը նվազել են համապատասխանաբար 60%-ով եւ 50%-ով տարեկան կտրվածքով:
«Խոշոր կապիտալ ծախսերը եւ պաշտպանական ներմուծման կարիքները կավելացնեն առեւտրային դեֆիցիտը, թեեւ 2026 թվականից Ամուլսարի ոսկու արտահանումը մասամբ կփոխհատուցի դա»,- նշված է զեկույցում:
Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանում դոլարիզացիան մնում է բարձր (ավանդների 47,6%-ը եւ վարկերի 32%-ը 2025 թվականի մայիսին):
«2025 թվականի հունիսին Հայաստանի կառավարությունը հայտնեց պետական հեղաշրջում կազմակերպելու դավադրության բացահայտման մասին՝ ձերբակալելով եկեղեցական բարձրաստիճան ներկայացուցիչների եւ ազդեցիկ բիզնեսմենի, որի էլեկտրաէներգիա բաշխող ընկերությունն այնուհետեւ ազգայնացվեց: Fitch-ի գնահատմամբ, կառավարության կայունությունը վտանգված չէ:
2025 թվականի մարտին Ադրբեջանը եւ Հայաստանը հայտնել են խաղաղ համաձայնագրի ձեռքբերման մասին, թեեւ դրա բովանդակությունը եւ ստորագրման ժամկետները անորոշ են մնում: Fitch-ի գնահատմամբ, ռազմական հակամարտության վերսկսումն այս պահին քիչ հավանական է»,- նշված է զեկույցում:

Fitch подтвердило рейтинг Армении
Агентство Fitch Ratings подтвердило долгосрочный рейтинг дефолта эмитента Армении в иностранной валюте на уровне «BB-» с прогнозом «Стабильный».
Рейтинг «BB-» отражает надежную макроэкономическую политику и сильный рост экономики, которые способствуют увеличению дохода на душу населения. В то же время эксперты Fitch отмечают слабые стороны: небольшой размер экономики, высокий бюджетный дефицит, высокая (хотя и снижающаяся) долларизация финансового сектора и геополитические риски.
Fitch Ratings отмечает, что реальный рост ВВП в первом квартале 2025 года составил 5,2% в годовом исчислении, что было обусловлено показателями в сфере финансовых услуг и строительства благодаря государственным капиталовложениям. В то же время, показатели сфер производства и горнодобывающей промышленности сократились с начала года.
Среднегодовой рост в 2022-2024 годах в Армении составлял 8,9%, но эксперты Fitch ожидают замедления роста до 5% в 2025 году и 4,7% в 2026-2027 годах.
«Золотой рудник Амулсар, который, вероятно, начнет работу в четвертом квартале 2025 года, будет стимулировать рост в среднесрочной перспективе», - говорится в отчете.
Fitch Ratings отмечает, что большой объем реэкспорта из Армении в 2024 году (в основном золота и драгоценных металлов из России в ОАЭ) снизился: экспорт и импорт сократились на 60% и 50% соответственно в годовом исчислении в январе-апреле 2025 года.
«Крупные капитальные расходы и потребности в оборонном импорте увеличат торговый дефицит, хотя экспорт золота из Амулсара с 2026 года частично компенсирует это», - говорится в отчете.
Согласно отчету, долларизация в Армении остается высокой (47,6% депозитов и 32% кредитов в мае 2025 года).
«В июне 2025 года правительство Армении сообщило о раскрытии заговора с целью совершения государственного переворота, арестовав высокопоставленных представителей духовенства и влиятельного бизнесмена, чья компания по распределению электроэнергии была впоследствии национализирована. По мнению Fitch, стабильность правительства не находится под угрозой.
В марте 2025 года Азербайджан и Армения сообщили о достижении мирного соглашения, хотя содержание и сроки подписания договора остаются неясными. По оценке Fitch, возобновление военного конфликта в настоящее время маловероятно», - говорится в отчете.