Հայաստանում կմեկնարկի առաջին զբոսաշրջային գնացքը
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն (ՀԿԵ), համագործակցելով չեխական զբոսաշրջային օպերատոր Gepard Express-ի հետ, գործարկում է Հայաստանի համար նոր ծառայություն՝ զբոսաշրջային գնացք:
ՀԿԵ-ից հայտնել են, որ առաջին զբոսաշրջային գնացքը կմեկնարկի հունիսի 28-ին՝ 9-օրյա երթուղով, որը կանցնի Հայաստանի եւ Վրաստանի քաղաքներով։ Գնացքով կճանապարհորդեն շուրջ 300 հիմնականում եվրոպացի զբոսաշրջիկներ, ովքեր կայցելեն Սեւան, Երեւան, Գյումրի, ինչպես նաեւ Թբիլիսի, Քութայիսի եւ Բաթումի։
Ծրագիրն իր տեսակի մեջ առաջինն է երկրում եւ նպատակ ունի զարգացնել երկաթուղային զբոսաշրջությունը տարածաշրջանում։
Ուղեւորության ընթացքում զբոսաշրջիկները կապահովվեն բարձր հարմարավետությամբ՝ տեղակայվելով ՀԿԵ ընկերության վագոններում, որոնք կլինեն հյուրանոցային սենյակներ։ Այս ընթացքում հյուրերը կկարողանան լիարժեք ծանոթանալ Հայաստանի եւ Վրաստանի մշակույթին, պատմությանը, բնությանը եւ տեսարժան վայրերին։
«Երկաթուղային զբոսաշրջությունը աշխարհում լայնորեն կիրառվում է, բայց Հայաստանում այն դեռ նորություն է։ Այս նախաձեռնությամբ մենք նպատակ ունենք ընդլայնել մեր ծառայությունների շրջանակը եւ նոր լիցք հաղորդել տարածաշրջանային զբոսաշրջությանը։ Վստահ ենք, որ բարձրորակ ծառայությունները կգնահատվեն մեր հյուրերի կողմից, իսկ երկաթուղային զբոսաշրջությունը կդառնա Հայաստանում զարգացող եւ կայուն ուղղություն»,- ասել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը:

Первый туристический поезд в Армении
Компания «Южно-Кавказская железная дорога» совместно с чешским туристическим оператором Gepard Express предоставляют новую для Армении услугу туристического поезда.
ЮКЖД сообщает, что первый поезд отправится в 9-дневный рейс 28 июня и будет курсировать по Армении и Грузии. 300 преимущественно европейских туристов побывают на Севане, в Ереване и в Гюмри, в Тбилиси, Кутаиси и Батуми. Проект является первым в своем роде в стране и направлен на развитие железнодорожного туризма в регионе.
В течение всей поездки туристам будет обеспечено комфортное проживание в купейных вагонах собственности ЮКЖД, так и в гостиничных номерах. За это время гости смогут полноценно ознакомиться с культурой, историей, природой и достопримечательностями Армении и Грузии.
«Железнодорожный туризм – довольно популярное занятие, но не в Армении. Это нововведение призвано разнообразить спектр услуг, предоставляемых нашей компанией, и является своеобразным новшеством для всего нашего региона. Надеемся, что наши гости оценят качество предоставляемых услуг, и железнодорожный туризм станет для Армении обычным явлениям. ЮКЖД намерено и в дальнейшем развивать подобный вид перевозок», - сказал Генеральный директор ЮКЖД Алексей Мельников.