ՄՖԿ-ն “Հայէկոնոմբանկին” հատկացրել է $5 մլն
Երեւան /Մեդիամաքս/. Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան /ՄՖԿ/ արտաքին առեւտրի ֆինանսավորման նպատակով “Հայէկոնոմբանկին” $5 մլն-ի վարկ է տրամադրել:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին այսօր Երեւանում հայտարարել է “Հայէկոնոմբանկի” վարչության նախագահ Դավիթ Սուքիասյանը՝ հանդես գալով ՄՖԿ-ի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Ներսես Կարամանուկյանի, Հայաստանում Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի /ՎԶԵԲ/ ներկայացուցիչ Մայքլ Վայնշթեյնի եւ ՀՀ Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ փոխնախագահ Վաչե Գաբրիելյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Դավիթ Սուքիասյանն ասել է, որ վարկը նախատեսում է ոչ միայն ակրեդիտիվների թողարկում, այլեւ կանխիկ վարկերի տրամադրում արտահանում եւ ներկրում իրականացնող հայաստանյան ընկերությունների գործարքների ֆինանսավորման նպատակով:
Դավիթ Սուքիասյանը նաեւ հայտնել է “Հայէկոնոմբանկի” կողմից $15 մլն-ի սինդիկացված վարկի, որը տրամադրվել էր բանկին 2007թ. դեկտեմբերի 14-ին ՎԶԵԲ-ի հետ ստորագրված պայմանագրի համաձայն, առաջին տրանշի մարման ժամկետը մեկ տարով երկարաձգելու մասին: “Պայմանագրով նախատեսվում էր, որ ընթացիկ տարվա հունվարի 20-ին “Հայէկոնոմբանկը” պետք է մարի $5 մլն-ի չափով առաջին տրանշը, սակայն, հաշվի առնելով ծրագրի իրականացման հաջող ընթացքը, “Հայէկոնոմբանկի” ու ՎԶԵԲ-ի փոխադարձ համաձայնությամբ տրանշի մարման ժամկետը հետաձգվել է մինչեւ 2010թ. հունվարի 18-ը”,- ասել է Դավիթ Սուքիասյանը:
ՎԶԵԲ-ից բացի, սինդիկատի մասնակիցներն են գերմանական Commerzbank AG, Bank Austria Creditanstalt AG, Raiffeisen Zentralbank Osterreich AG, State Bank of India, Land Bank of Taiwan եւ FBN Bank (UK) Limited բանկերը: Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցիչ Մայքլ Վայնշթեյնի խոսքերով, վարկի մարման ժամկետի երկարաձգման վերաբերյալ վերոնշյալ բանկերի համաձայնությունը վկայում է “Հայէկոնոմբանկի” նկատմամբ նրանց վստահության մասին՝ որպես հուսալի գործընկերոջ:
Մայքլ Վայնշթեյնը նշել է, որ, գնահատելով բանկի ներդրումը միջազգային առեւտրի խթանման գործում, ՎԶԵԲ-ը “Հայէկոնոմբանկը” ճանաչել է 2008 թվականի Հայաստանի ամենաակտիվ թողարկող բանկ:
ՄՖԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Ներսես Կարամանուկյանը նշել է, որ կորպորացիան “Հայէկոնոմբանկին” օժանդակություն կառաջարկի, ինչպես նաեւ նշել բանկում մասնաբաժին ձեռք բերելու ՄՖԿ-ի պատրաստակամությունը է լրացուցիչ թողարկման մասին որոշում կայացնելու պարագայում:
ՀՀ ԿԲ փոխնախագահ Վաչե Գաբրիելյանն ընդգծել է միջազգային կառույցների հետ համագործակցության հարցում “Հայէկոնոմբանկի” ակտիվությունը՝ նշելով նաեւ փոքր եւ միջին բիզնեսի վարկավորման ոլորտում բանկի արհեստավարժությունը:
“Հայէկոնոմբանկի” շահույթը 2008թ. երեք անգամ կրճատվել է
“Հայէկոնոմբանկի” զուտ շահույթը 2008 թվականին կազմել է 460 մլն դրամ՝ 2007թ. համեմատ կրճատվելով 1,34 մլրդ դրամով, այսօր Երեւանում հայտնել է բանկի վարչության նախագահ Դավիթ Սուքիասյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, նա բացատրել է շահույթի կրճատումը ծախսերի աճով` պայմանավորված ներգրավվող միջոցների թանկացումով, ինչպես նաեւ բանկի իրացվելիության մակարդակի բարձրացմամբ 80-ից մինչեւ 100 տոկոս, “քանի որ, հաշվի առնելով համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը, հնարավոր են դրսից ներգրավվող միջոցների ուշացումներ”:
“Բանկը լավ է կառավարում իր իրացվելիությունը եւ խնդրահարույց վարկեր չունի”,- ասել է Դավիթ Սուքիասյանը:
Նրա խոսքերով, 2008թ. առաջին կիսամյակից սկսած, երբ բանկի ակտիվները կրճատվեցին 20-25 տոկոսով, բանկը ցուցաբերում է բոլոր ցուցանիշների 30-35- տոկոսանոց աճ:
“Չնայած նրան, որ 2008թ. առաջին եռամսյակում ֆիզիկական անձանց ավանդները կրճատվել էին, ողջ տարվա արդյունքներով դրանք ավելացան 50%-ով”,- ասել է Դավիթ Սուքիասյանը:

МФК предоставила «Армэкономбанку» $5 млн
Ереван /Медиамакс/. Международная финансовая корпорация (МФК) предоставила «Армэкономбанку» кредит в размере $5 млн на финансирование внешней торговли.
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом сегодня в Ереване заявил председатель правления «Армэкономбанка» Давид Сукиасян, выступая на совместной пресс-конференции с главой ереванского офиса МФК Нерсесом Караманукяном, представителем Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) в Армении Майклом Вайнштейном и заместителем председателя Центрального банка (ЦБ) Армении Ваче Габриеляном.
Давид Сукиасян отметил, что кредит предусматривает не только выпуск аккредитивов, но также предоставление наличных кредитов для финансирования сделок армянских компаний по импорту и экспорту.
Давид Сукиасян также сообщил о продлении на год срока погашения «Армэкономбанком» первого транша синдицированного кредита в размере $15 млн, предоставленного банку согласно договору, подписанному с ЕБРР 14 декабря 2007 года. «Договором предусматривалось, что 20 января текущего года «Армэкономбанк» должен погасить первый транш в размере $5 млн, однако, учитывая успешный ход реализации программы, по взаимному согласию «Армэкономбанка» и ЕБРР срок погашения транша продлен до 18 января 2010 года», - сказал Давид Сукиасян.
Помимо ЕБРР участниками синдиката являются немецкий Commerzbank AG, Bank Austria Creditanstalt AG, Raiffeisen Zentralbank Osterreich AG, State Bank of India, Land Bank of Taiwan и FBN Bank (UK) Limited. По словам представителя ЕБРР в Армении Майкла Вайнштейна, согласие вышеназванных банков о продлении сроков погашения кредита свидетельствует об их доверии к «Армэкономбанку» как к надежному партнеру.
Майкл Вайнштейн отметил, что, ценя деятельность банка в области стимулирования международной торговли, ЕБРР признал «Армэкономбанк» самым активным банком-эмитентом Армении 2008 года.
Глава ереванского офиса МФК Нерсес Караманукян заявил, что корпорация продолжит содействовать «Армэкономбанку», а также отметил готовность МФК приобрести долевое участие в банке в случае, если банк примет решение о дополнительной эмиссии.
Заместитель председателя ЦБ Армении Ваче Габриелян подчеркнул активность «Армэкономбанка» в сотрудничестве с международными структурами,  отметив также профессионализм банка в сфере кредитования малого и среднего бизнеса.
Чистая прибыль «Армэкономбанка» в 2008 сократилась в 3 раза
Чистая прибыль «Армэкономбанка» в 2008 составила 460 млн драмов, сократившись по сравнению с 2007 годом на 1,34 млрд драмов, сообщил сегодня в Ереване председатель правления банка Давид Сукиасян.
Как сообщает агентство Медиамакс, он объяснил сокращение прибыли ростом расходов в связи с подорожанием привлекаемых средств, а также повышением уровня ликвидности банка с 80-ти до 100%в, «поскольку ввиду мирового финансового кризиса возможны задержки с поступлением средств, привлекаемых извне».
«Банк хорошо управляет своей ликвидностью и не имеет проблемных кредитов», - сказал Давид Сукиасян.
По его словам, начиная с первого квартала 2008 года, когда активы банка сократились на 20-25%, банк демонстрирует 30-35%-ный рост по всем показателям.
«Вклады физических лиц, сократившиеся в первом квартале 2008-го года, по итогам всего года увеличились на 50%», - сказал Давид Сукиасян.