Ամերիաբանկը ՎԶԵԲ-ի եւ ՄՖԿ-ի կողմից արժանացել է չորս հեղինակավոր մրցանակի
Ամերիաբանկն արժանացել է միջազգային ֆինանսական հաստատությունների չորս հեղինակավոր մրցանակի առեւտրի ֆինանսավորման ոլորտում:
Բանկից հայտնել են, որ առեւտրի խթանման ծրագրի վերջին մրցանակաբաշխության ժամանակ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկն (ՎԶԵԲ) Ամերիաբանկին շնորհել է «Արտահանման ոլորտում տարվա գործարք 2023», «Վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում տարվա գործարք 2023» մրցանակները եւ պարգեւատրել Հայաստանում կլիմայի փոփոխության կանխարգելման ու անցումային պլանավորման ծրագիրն ավարտելու առթիվ:
Մրցանակաբաշխության թիմը կարեւորել է «կանաչ տեխնոլոգիաների ոլորտում առեւտուրը խթանելու եւ դեպի կանաչ տնտեսություն անցմանը շարունակական աջակցություն ցուցաբերելու գործում Ամերիաբանկի ակնառու ներդրումը»:
Ավելի վաղ Ամերիաբանկն արժանացել էր Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) «Առեւտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի շրջանակում Կովկասյան տարածաշրջանում ակնառու թողարկող բանկ» մրցանակին Բարսելոնայում կայացած Համաշխարհային առեւտրային գործընկերների ժողովում, որը միավորել էր միջազգային առեւտրի ֆինանսավորման ոլորտի ավելի քան 300 ներկայացուցչի։
«Այս մրցանակները վկայում են միջազգային առեւտրի ֆինանսավորման մեջ մեր ներգրավվածության աճի մասին, ընդգծում միջազգային ֆինանսական հաստատությունների եւ գործընկեր բանկերի աջակցությամբ կանաչ ֆինանսավորման նախաձեռնություններ իրականացնելու գործում մեր գործընկերային կապերի ընդլայնումը: Մենք կշարունակենք մեր ներդրումն ունենալ Հայաստանի ռեսուրսաարդյունավետ եւ էկոլոգիապես կայուն ապագայի կառուցման գործում եւ երախտապարտ ենք մեր գործընկերներին այս ճանապարհին մեզ աջակցելու համար»,- նշել է Ամերիաբանկի Առեւտրի ֆինանսավորման կենտրոնի ղեկավար Սուրեն Քոչարյանը:
Նշվում է, որ Ամերիաբանկն առաջին հայկական բանկն է, որը 2013թ.-ին ստացել է հաստատող բանկի կարգավիճակ ՎԶԵԲ-ի Առեւտրի խթանման ծրագրի շրջանակում: 2022թ-ից Ամերիաբանկն առաջին եւ միակ հայկական բանկն է, որն ունի հաստատող բանկի կարգավիճակ նաեւ ՄՖԿ-ի Առեւտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի շրջանակում:

Америабанк удостоился четырех престижных наград от ЕБРР и МФК
Америабанк удостоился четырех престижных наград от международных финансовых организаций в знак признания достижений в области торгового финансирования.
По сообщению банка, на недавней церемонии награждения в рамках Программы содействия торговле Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) вручил Америабанку награды «Сделка года 2023 – Экспорт», «Сделка года 2023 – Зеленая торговля в сфере возобновляемой энергетики» и отметил завершение Программы планирования климатических практик и переходного периода в Армении.
Награждающая команда отметила «выдающийся вклад Америабанка в содействие торговле в сфере зеленых технологий и последовательное содействие в переходе на зеленую экономику».
Ранее в мае Америабанк получил награду «Выдающийся банк-эмитент в рамках Глобальной программы торгового финансирования. Почетное упоминание. Кавказ» на встрече глобальных торговых партнеров в Барселоне, организованной Международной финансовой корпорацией (МФК) в рамках Глобальной программы торгового финансирования (GTFP). В мероприятии принимали участие более 300 представителей сферы международного торгового финансирования.
«Эти награды свидетельствуют о нашем растущем участии в операциях по международному торговому финансированию и о расширении наших партнерских связей в реализации инициатив по зеленому финансированию при поддержке международных финансовых организаций и банков-партнеров. Мы намерены продолжать активно вносить свой вклад в ресурсоэффективное и экологически устойчивое будущее Армении и благодарны нашим партнерам за содействие на этом пути», - отметил руководитель Центра торгового финансирования Америабанка Сурен Кочарян.
Отмечается, что Америабанк стал первым армянским банком, получившим статус подтверждающего банка в рамках Программы содействия торговле (TFP) ЕБРР в 2013 г. С 2022 г. Америабанк является первым и единственным армянским банком, имеющим статус подтверждающего банка в рамках Глобальной программы торгового финансирования МФК.