«Քո կողքին». IDBank-ի աջակցության նոր ծրագիրը՝ ուղղված բռնի տեղահանված արցախցիներին
IDBank-ը մեկնարկում է սոցիալական աջակցության երկարաժամկետ ծրագիր, որում այս անգամ ներառվել է Արցախից բռնի տեղահանված 42 բազմազավակ ընտանիքից շուրջ 150 անչափահաս երեխա։
Բանկից հայտնել են, որ մինչեւ տարեվերջ ծրագրի շահառու յուրաքանչյուր երեխայի համար IDBank-ն ամեն ամիս կհատկացնի 40․000 դրամի չափով idplus նվեր-քարտեր, որոնցով ընտանիքները հնարավորություն կունենան գնումներ կատարել բոլոր այն վաճառակետերում, որտեղ կա Իդրամով վճարման հնարավորություն, իսկ դա ենթադրում է ամբողջ Հայաստանով մեկ շուրջ 21 000 վաճառակետ։
IDBank-ի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Տաթեւիկ Վարդեւանյանը, կարեւորելով կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի շարքում արցախցիներին ուղղված միջոցառումները, նշել է՝ «Քո կողքին» ծրագիրը նախորդներից առանձնանում է նրանով, որ լինելու է շարունակական ու երկարատեւ։
«2020թ․ պատերազմից հետո IDBank եւ Իդրամ ընկերություններն Արցախում ապրող մեր հայրենակիցների կյանքի պայմանների բարելավմանն ու կրթությանն ուղղված մի շարք ծրագրեր են իրականացրել։ Ցավոք, այսօրվա ծանր իրականությունում, երբ Արցախը կորսված է, մենք մեկնարկում ենք «Քո կողքին» ծրագիրը, որն ունի բացառապես սոցիալական ուղղվածություն եւ միտված է կյանքի բարդ պայմաններում հայտնված մեր հայրենակիցների բազմաթիվ հոգսերի թեկուզ շատ փոքր մասը թեթեւացնելուն», - ասել է Տաթեւիկ Վարդեւանյանը։
Նշվում է, որ ծրագրում կներառվեն այն ընտանիքները, որոնք ունեն երեք եւ ավելի երեխա, սոցիալապես խիստ անապահով են, ընտանիքներից շատերն էլ զոհեր ունեն։
«Շահառուների ցանկը ձեւավորվել է ըստ մեր ընկերությունների խմբի աշխատակիցների ներկայացրած տվյալների, որոնք մանրամասն ուսումնասիրվելուց հետո հաստատվել ու անցել են ծրագրի վերջնական փուլ։ Մեզ համար կարեւոր է այս փուլում եւս, երբ աջակցության հիմնական ծրագրերը ավարտվել են, լինել բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների կողքին», - ասել է Տաթեւիկ Վարդեւանյանը։

«Мы рядом»: новая программа поддержки IDBank для вынужденных переселенцев из Арцаха
IDBank начинает долгосрочную программу социальной поддержки для вынужденных переселенцев из Арцаха. На этот раз в программу включены около 150 несовершеннолетних детей из 42 многодетных семей.
По сообщению банка, до конца года IDBank будет ежемесячно выделять каждому ребенку-бенефициару программы подарочные карты idplus на сумму 40 000 драм, с помощью которых семьи смогут совершать покупки во всех торговых точках с возможностью оплаты через Idram, доступный в 21 000 пунктах продажи по всей Армении.
Руководитель отдела по коммуникациям IDBank-а Татевик Вардеванян, подчеркивая важность программ корпоративной социальной ответственности, направленных жителям Арцаха, отмечает, что программа «Мы рядом» отличается от предыдущих тем, что она будет долгосрочной и продолжительной.
«После войны 2020 года IDBank и Idram реализовали ряд программ, направленных на образование, а также улучшение условий жизни наших арцахских соотечественников. К сожалению, в сегодняшней суровой реальности, когда Арцах потерян, мы запускаем программу «Мы рядом», которая имеет исключительно социальную направленность и призвана облегчить хотя бы малую часть огромных забот наших соотечественников, находящихся в сложных жизненных условиях», - говорит Татевик Вардеванян.
Отмечается, что в программу включены семьи, имеющие три и более детей. Было учтено также социальное состояние семей, а также были включены семьи, которые потеряли кормильцев.
«Список бенефициаров был сформирован по данным, предоставленным сотрудниками группы компаний. Все данные были детально изучены и только после этого утверждены. На данном этапе, когда основные программы поддержки больше не действуют, для нас особенно важно быть рядом с нашими соотечественниками», - добавляет Татевик Вардеванян.