Մինչեւ տարեվերջ Եվրոպայում նոր վճարային համակարգ կգործարկվի
Եվրոպական 16 առաջատար ֆինանսական հաստատություններ, որոնց թվում են ֆրանսիական BNP Paribas, Societe Generale եւ գերմանական Deutsche Bank բանկերը, դարձել են բելգիական EPI (European Payments Initiative) ընկերության բաժնետերեր, որը մտադիր է նոր վճարային համակարգ գործարկել մինչեւ 2023 թվականի ավարտը։
Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով EPI-ի հաղորդագրությունը։
«Մենք մտադիր ենք ներդնել նորարարական լուծում Եվրոպայի համար, որը հիմնված կլինի ակնթարթային վճարումների նոր միասնական սխեմայի վրա»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի տարածքում առաջին հաճախորդները համակարգից կկարողանան օգտվել «արդեն 2023 թվականի վերջին», իսկ 2024 թվականի սկզբին ակնկալվում է նրա ընդլայնումը Բելգիայի տարածքում։
Նոր համակարգը թույլ կտա վճարումներ կատարել ինչպես ֆիզիկական անձանց, այնպես էլ ֆիզիկական անձանց եւ կազմակերպությունների միջեւ։ Հետագայում դրա ֆունկցիոնալությունը նախատեսվում է համալրել առցանց խանութներում, բջջային հավելվածներում եւ մանրածախ կետերում կատարվող վճարումներով։ Համակարգը թույլ կտա նաեւ կատարել միանվագ եւ բաժանորդագրային վճարումներ։

До конца 2023 года в Европе запустят новую платежную систему
16 ведущих финансовых организаций Европы, среди которых французские банки BNP Paribas, Societe Generale и германский Deutsche Bank, вошли в состав акционеров бельгийской компании EPI (European Payments Initiative), которая до конца 2023 года намерена запустить новую платежную систему.
Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на сообщение EPI.
«Мы намерены реализовать инновационное решение для Европы, которое будет основываться на новой единой схеме мгновенных платежей», - говорится в сообщении.
Отмечается, что первые клиенты на территории Франции и Германии смогут воспользоваться системой «уже в конце 2023 года», а в начале 2024 года предполагается ее масштабирование на территорию Бельгии.
Новая система позволит осуществлять как платежи между физическими лицами, так и между физическими лицами и организациями. В будущем ее функционал планируется дополнить за счет оплаты в интернет-магазинах, мобильных приложениях и на торговых точках. Система позволит осуществлять также разовые транзакции, платежи по подписке.