Frank RG․ Հայաստանը եւս դառնում է ՌԴ մեծահարուստների փողերի ձգողության կենտրոն
ՌԴ բանկերում եւ ներդրումային ընկերություններում՝ ավանդներում եւ ներդրումային գործիքներում տեղաբաշխված ունեւոր հաճախորդների միջոցները ($1 միլիոն եւ ավելի կապիտալ ունեցող) 2022 թվականին նվազել են միանգամից 21,5%-ով՝ մինչեւ 10,9 տրիլիոն ռուբլի։
Այս մասին ասված է Frank RG խորհրդատվական ընկերության՝ Ռուսաստանում 2022 թվականին Private banking-ի ոլորտի ճգնաժամին նվիրված ուսումնասիրության մեջ։
Նշվում է, որ եթե ավանդները կորցրել են 17%, ապա ներդրումները՝ ավելի քան մեկ քառորդ։ Այն ունեւոր մարդկանց թիվը, ովքեր պատրաստ են Ռուսաստանում $1 միլիոնից ավելի իրացվելի միջոցներ պահել, մեկ տարվա ընթացքում 46,2 հազար առավելագույն ցուցանիշից նվազել է մինչեւ 37,8 հազար։
Ռուսաստանցիները 2022 թվականին օտարերկրյա բանկերի հաշիվներում 6,6 տրիլիոն ռուբլի են տեղադրել։ Ընդ որում, այդ միջոցների կեսից ավելին դուրս են բերել հենց ունեւոր քաղաքացիները։
Ռուսական փողերի ձգողության գլխավոր կենտրոն է դառնում Արաբական Միացյալ Էմիրությունները (ԱՄԷ)։ Frank RG-ի վերլուծաբանների կողմից իրականացված հաճախորդների հարցման արդյունքներից հետեւում է, որ ունեւոր հաճախորդների 15,7%-ն արդեն օգտագործում է այս իրավասությունը, եւս 16,1%-ը նախատեսում է դա անել: Եվրամիության երկրներն ու Շվեյցարիան հեռանում են ասպարեզից։

Frank RG։ Армения также становится центром притяжения денег состоятельных россиян
Средства состоятельных клиентов (с капиталом от $1 млн), размещенные во вкладах и инвестиционных инструментах в российских банках и инвесткомпаниях, сократились за 2022 год сразу на 21,5% - до 10,9 трлн рублей.
Об этом говорится в исследовании консалтинговой компании Frank RG «Private banking в России 2022 - Кризис жанра, поиски себя».
Отмечается, что если вклады потеряли 17%, то инвестиции - более чем четверть. Количество состоятельных людей, готовых держать более $1 млн ликвидных средств в России, сократилось за год с пикового значения в 46,2 тысяч человек - до 37,8 тысяч.
Россияне разместили на счетах в иностранных банках в 2022 году 6,6 трлн рублей. Причем больше половины этих средств выводили как раз состоятельные граждане.
Главным центром притяжения российских денег становится ОАЭ. Из результатов анкетирования клиентов, проведенного аналитиками Frank RG, следует, что 15,7% состоятельных клиентов уже используют эту юрисдикцию и еще 16,1% планирует это делать. С радаров уходят страны Евросоюза и Швейцария.