MSCI World Financials եւ MSCI EM Financials ինդեքսներում ընդգրկված համաշխարհային բանկերի եւ ֆինանսական ընկերությունների միագումար շուկայական արժեքը մարտի 10-ից ի վեր, երբ փլուզվեց ամերիկյան Silicon Valley Bank-ը (SVB), նվազել է $465 միլիարդով: Այս մասին հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը: Առաջին ինդեքսը հետեւում է զարգացած 23 երկրում ֆինանսական հատվածի խոշոր եւ միջին ընկերությունների բաժնետոմսերին, երկրորդը՝ զարգացող 24 երկրում:Առավել շատ են տուժել ԱՄՆ տարածաշրջանային ոչ մեծ բանկերի գնանշումները: Երկուշաբթի օրը Կալիֆոռնիայի First Republic Bank-ի բաժնետոմսերն էժանացան 61,8%-ով, Արիզոնայի Western Alliance Bancorp-ի բաժնետոմսերը՝ 47,1%-ով, իսկ Օհայոյի KeyCorp-ի բաժնետոմսերը` 27,3%-ով: Ներդրողները մտավախություն ունեն, որ փոքր բանկերի հաշվեկշիռներն ընթացիկ պայմաններում կարող են անկայուն լինել, գրում է Financial Times-ը։SVB-ի փլուզումից հետո այս մտավախությունները տարածվեցին ինչպես Եվրոպայում, այնպես էլ Ասիայում, նշում է Bloomberg-ը։ Շվեյցարական Credit Suisse Group-ի արժեթղթերը երկուշաբթի օրը մի պահ ընկել էին 15%-ով՝ հասնելով ռեկորդային ցածր մակարդակի (առուվաճառքի ավարտին անկումը կրճատվեց մինչեւ 4,5%)։ 14.03.2023 | 09:34 Բայդեն․ Փակված բանկերի ավանդատուները պաշտպանված կլինեն, ներդրողները՝ ոչ Credit Suisse Group-ի Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի ներդրումների գծով գլխավոր տնօրեն Ջոն Վուդսի կարծիքով՝ SVB-ի փլուզումից հետո «ֆինանսական շուկաները չափազանց զգույշ են քայլում»: «Մենք իսկապես պետք է հստակ իմանանք՝ դա ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ համաշխարհային շուկայի վրա»,- նշել է նա՝ ենթադրելով, որ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը բանկային ոլորտում ցնցումների պատճառով կհետաձգի տոկոսադրույքների բարձրացումը: Tweet Դիտում՝ 6695

После краха SVB стоимость банков и финансовых компаний в мире упала на $465 млрд
Совокупная рыночная стоимость мировых банков и финансовых компаний, включенных в индексы MSCI World Financials и MSCI EM Financials снизилась на $465 млрд с 10 марта, когда рухнул американский Silicon Valley Bank (SVB).
Об этом передает российское издание Forbes со ссылкой на агентство Bloomberg. Первый индекс отслеживает акции крупных и средних компаний финансового сектора в 23-х развитых странах, второй - в 24-х развивающихся.
В числе наиболее пострадавших оказались котировки небольших региональных банков США. Акции калифорнийского First Republic Bank в понедельник упали на 61,8%, аризонского Western Alliance Bancorp - на 47,1%, а KeyCorp из Огайо - на 27,3%. Инвесторы опасаются, что балансы небольших банков могут оказаться неустойчивыми в текущих условиях, пишет Financial Times.
Подобные опасения после краха SVB распространились и в Европе, и Азии отмечает Bloomberg. Бумаги швейцарской Credit Suisse Group в понедельник в моменте падали на 15% до рекордно низкого уровня (к закрытию торгов падение сократилось до 4,5%).
По мнению главного инвестиционного директора Credit Suisse Group по Азиатско-Тихоокеанскому региону Джона Вудса, после краха SVB «финансовые рынки ходят по цыпочках».
«Нам действительно нужно точно знать, какое влияние это может оказать на глобальный рынок»,- отметил он, предположив, что Федеральная резервная система отложит повышение ставок из-за потрясений в банковской системе.