Բրիտանական HSBC բանկը պայմանավորվել է գնել փլուզված ամերիկյան Silicon Valley Bank-ի «դուստր» կառույցը Մեծ Բրիտանիայում։ Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին Twitter-ում հայտնել է երկրի գանձապետարանի կանցլեր (ֆինանսների նախարար) Ջերեմի Հանթը։«Այս առավոտ կառավարությունը եւ Անգլիայի Բանկը նպաստել են Silicon Valley Bank UK-ի մասնավոր վաճառքին HSBC-ին: Ավանդները կպաշտպանվեն առանց հարկատուների աջակցության անհրաժեշտության»,- գրել է Հանթը:HSBC UK բանկը կգնի SVB UK-ը ընդամենը 1 ֆունտ ստեռլինգով ($1,2), հետեւում է HSBC-ի հաղորդագրությունից։ Գնումը զգալի ռազմավարական նշանակություն ունի բանկի՝ Մեծ Բրիտանիայում բիզնեսի համար, նշել է HSBC-ի գլխավոր տնօրեն Նոել Քուինը. նրա խոսքը մեջբերված է հաղորդագրության մեջ:Գործարքը կուժեղացնի բանկի ներկայությունը կոմերցիոն բանկինգի հատվածում եւ կավելացնի նորարար ու արագ զարգացող ընկերություններին սպասարկելու նրա կարողությունը, ներառյալ՝ տեխնոլոգիաների եւ առողջապահության ոլորտներում, ասել է Քուինը: Մարտի 10-ի դրությամբ՝ SVB UK-ն ուներ շուրջ 5,5 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգի ($6.66 միլիարդ) ընդհանուր փոխառություններ եւ մոտ 6,7 միլիարդ ֆունտ ($8.11 միլիարդ) ընդհանուր գումարի ավանդներ, հաղորդել Է HSBC-ն: 12.03.2023 | 12:25 Ամերիկյան բանկի սնանկացումն իրարանցում է առաջացրել, այդ թվում՝ Սիլիկոնյան հովտում SVB UK-ի վաճառքի շուրջ բանակցությունները տեղի են ունեցել կիրակի ուշ երեկոյան, որոնց մասնակցել են նաեւ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակը եւ HSBC-ի գլխավոր տնօրեն Քուինը, գրում է Financial Times-ը։ Նշվում է, որ Սունակը Լոնդոնում չէր, նա այցով մեկնել էր ԱՄՆ եւ բանակցություններ է վարել ինքնաթիռից։ Բացի այդ, բանակցություններում ներգրավվել են նաեւ ֆինանսական հատվածի համար պատասխանատու Էնդրյու Գրիֆիթին, Անգլիայի Բանկի կառավարիչ Էնդրյու Բեյլիին եւ բրիտանական բանկային կարգավորիչի ղեկավար Սեմ Վուդսին, գրում է թերթը: Tweet Դիտում՝ 7975

Британский банк HSBC купит Silicon Valley Bank UK за 1 фунт
Британский банк HSBC договорился о покупке «дочки» рухнувшего американского банка Silicon Valley Bank в Великобритании.
Как передает российское издание Forbes, об этом сообщил канцлер казначейства (министр финансов) страны Джереми Хант в Twitter.
«Этим утром правительство и Банк Англии поспособствовали частной продаже Silicon Valley Bank UK банку HSBC. Вклады будут защищены без необходимости помощи налогоплательщиков»,- написал Хант.
HSBC UK Bank купит SVB UK всего за 1 фунт стерлингов ($1,2), следует из сообщения HSBC. Эта покупка имеет значительный стратегический смысл для бизнеса банка в Великобритании, заявил гендиректор HSBC Ноэл Куинн, его слова приводятся в сообщении.
Сделка усилит присутствие банка в секторе коммерческого банкинга и увеличит его возможности по обслуживанию инновационных и быстро растущих компаний, в том числе в области технологий и здравоохранения, отметил Куинн. По состоянию на 10 марта, у SVB UK были займы на общую сумму примерно 5,5 млрд фунтов ($6.66 млрд) и вклады на общую сумму около 6,7 млрд фунтов ($8.11 млрд), сообщил HSBC.
Переговоры о продаже SVB UK прошли в ночь на понедельник, в них участвовали среди прочих премьер-министр Великобритании Риши Сунак и гендиректор HSBC Куин, написала Financial Times. Сунак при этом находился не в Лондоне: он отправился с визитом в США и вел переговоры из самолета. Кроме того, к переговорам привлекли отвечающего за финансовый сектор Эндрю Гриффита, управляющего Банком Англии Эндрю Бэйли и руководителя британского банковского регулятора Сэма Вудса, сообщила газета.