ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը նախօրեին հեռախոսազրույց է ունեցել Կալիֆոռնիայի նահանգապետ Գեւին Նյուսոմի հետ, որի ընթացքում քննարկել է սնանկացած Silicon Valley Bank-ի (SVB) շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորման ուղիները։Այս մասին բանակցությունների արդյունքներով հայտարարել է Սպիտակ տունը։ «Նախագահը եւ նահանգապետը քննարկել են Silicon Valley Bank-ի հետ կապված իրավիճակը եւ դրա կարգավորմանն ուղղված ջանքերը»,- ասված է գրավոր հայտարարության մեջ։*** Անգլիայի Բանկը մտադիր է դիմել դատարան՝ ամերիկյան Silicon Valley Bank-ի բրիտանական «դուստր» կառույցում սնանկության գործընթաց սկսելու խնդրանքով․ բանկը մասնագիտացած է եղել ստարտափների եւ վենչուրային հիմնադրամների հետ աշխատանքի ուղղությամբ։ Այս մասին ասված է Անգլիայի Բանկի կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։Բանկի բրիտանական մասնաճյուղի ավանդատուները, ովքեր իրավունք ունեն ստանալ վճարումները, կկարողանան կարճ ժամկետում ստանալ միջոցները․ 85 000 ֆունտ ստեռլինգ (մոտ $102 290)` ապահովագրական սահմանաչափի սահմաններում, կամ 170 000 ֆունտ ստեռլինգ ($204 580)՝ համատեղ հաշիվների համար, հայտնել է Անգլիայի Բանկը: Բրիտանական բանկի մյուս ակտիվներն ու պարտավորությունները կտնօրինեն կառավարիչները, հասույթը կբաշխվի վարկատուների միջեւ։ SVB-ի «դուստրը» սահմանափակ ներկայություն է ունեցել Մեծ Բրիտանիայում, ուստի այն չի կատարել երկրի ֆինանսական համակարգին աջակցելու կարեւոր գործառույթներ, ընդգծել է Անգլիայի Բանկը։*** Ամերիկացի գործարար Իլոն Մասկը հայտարարել է, որ «բաց է» սնանկացած Silicon Valley Bank-ը գնելու գաղափարի համար: Այս մասին նա գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում։«Ես բաց եմ այդ գաղափարի համար»,- պատասխանել է Մասկը սինգապուրցի գործարարներից մեկի թվիթին, ով կարծիք է հայտնել, որ Twitter-ը պետք է գնի SVB-ն եւ ստեղծի թվային բանկ: 11.03.2023 | 16:34 ԱՄՆ-ում փակվել է 2008-ի ֆինանսական ճգնաժամից հետո ամենախոշոր բանկը Axios տեղեկատվական պորտալի գնահատմամբ՝ բանկի սնանկացումը «կործանարար ազդեցություն է ունեցել [ԱՄՆ] տեխնոլոգիական ոլորտի վրա, եւ շատ ստարտափներ փորձում են նվազագույնի հասցնել կատարվածի հետեւանքները»։ Silicon Valley Bank-ը ոչ միայն կանխիկ գումար էր ընդունում ստարտափներից, այլեւ առաջարկում էր նրանց վենչուրային եւ այլ փոխառություններ, ինչպես նաեւ տրամադրում էր բանկային եւ վարկային ծառայություններ վենչուրային ընկերություններին: Պորտալի տվյալներով՝ բանկի սնանկացումը «իրարանցում է առաջացրել Սիլիկոնյան հովտում»։ Tweet Դիտում՝ 6677

Президент США Джо Байден обсудил накануне по телефону с губернатором штата Калифорния Гэвином Ньюсомом пути разрешения ситуации вокруг обанкротившегося Silicon Valley Bank-а (SVB).Об этом сообщил Белый дом по итогам переговоров. «Президент и губернатор обсудили ситуацию с банком в Silicon Valley и усилия по ее разрешению»,- отмечается в распространенном письменном сообщении.***Банк Англии намерен обратиться в суд с просьбой ввести процедуру банкротства в британской «дочке» американского банка Silicon Valley Bank, который специализировался на работе со стартапами и венчурными фондами. Об этом говорится в сообщении на сайте Банка Англии.Вкладчики британского подразделения банка, которые имеют право на получение выплат, в кратчайшие сроки смогут получить деньги в пределах страховых лимитов в 85 000 фунтов стерлингов (примерно $102 290) либо 170 000 фунтов ($204 580) для совместных счетов, отметил Банк Англии. Другими активами и обязательствами британского банка будут распоряжаться управляющие, вырученные средства распределят между кредиторами. У «дочки» SVB было ограниченное присутствие в Великобритании, поэтому она не выполняла важных функций по поддержке финансовой системы страны, подчеркнул Банк Англии.***Американский бизнесмен Илон Маск заявил, что «открыт для идеи» покупки признанного банкротом банка Silicon Valley Bank. Об этом он написал в своем аккаунте в Twitter.«Я открыт для этой идеи»,- ответил Маск на твит сингапурского бизнесмена, который выразил мнение, что Twitter должен купить SVB и создать digital-банк. 11.03.2023 | 16:34 В США закрылся самый крупный банк со времен финансового кризиса 2008 года По оценкам информационного портала Axios, банкротство банка «оказало разрушительное воздействие на технологическую отрасль [США], в связи с чем многие стартапы пытаются свести к минимуму последствия» произошедшего. Silicon Valley не только принимал наличные деньги стартапов, но и предлагал им венчурные и другие займы, а также предоставлял банковские и кредитные услуги венчурным компаниям. По мнению портала, банкротство банка «привело в замешательство Кремниевую долину». Tweet Просмотры 6652