Թուղթ, ֆաքս, էլեկտրոնային փոստ՝ SWIFT համակարգի փոխարեն
Բանկերն իրավունք ունեն օգտագործել ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանակման՝ SWIFT-ին այլընտրանք հանդիսացող եղանակները, եթե վարկային հաստատությունը չի գտնվում ԵՄ արգելափակող պատժամիջոցների տակ։
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Եվրամիության պարզաբանումներում։ Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ վճարման հանձնարարականներ ստանալու այլընտրանքային կապուղիներ կարող են հանդիսանալ «ֆինանսական հաղորդագրությունների փոխանակման ոչ մասնագիտացված  ծառայությունները»՝ թուղթը, ֆաքսը, էլեկտրոնային փոստը եւ այլն։
Պատժամիջոցների ցանկում չներառված բանկերը նախկինի պես կարող են գործարքներ իրականացնել եվրոպական վարկային հաստատությունների հետ պատժամիջոցների չենթարկված առեւտրի համար (այսինքն՝ երբ սահմանափակումները չեն տարածվում արտահանման կամ ներմուծման վրա), պարզաբանվում է փաստաթղթում։
Այս պարզաբանումը կարող է վերաբերել «Ռոսսելխոզբանկ»-ին, որն անջատված է SWIFT-ից, սակայն չի գտնվում ԵՄ արգելափակող պատժամիջոցների տակ։ SWIFT-ը դադարեցրել է «Ռոսսելխոզբանկ»-ի սպասարկումը 2022 թվականի հունիսի 14-ից։
RBC-ն գրում է, որ դեռեւս 2023 թվականի հունվարին վարկային հաստատության կայքում նշված էր, որ բանկը նախկինի պես «ծառայություններ է մատուցում տարբեր արժույթներով դրամական փոխանցումներ կատարելու համար ինչպես ՌԴ տարածքում, այնպես էլ արտերկիր», քանի որ «արտասահմանյան հիմնական արժույթներով ուղղակի թղթակցային հարաբերություններ է հաստատել օտարերկրյա առաջատար բանկերի հետ»: Մարտի սկզբին այդ տեղեկատվությունն արդեն հեռացվել էր կայքից։
Ընդհանուր առմամբ, SWIFT-ից անջատված է ռուսաստանյան տասը բանկ։ Բացի «Ռոսսելխոզբանկ»-ից, դրանք են՝ Սբերբանկը, ՎՏԲ-ն, «Oткрытие» բանկը, Նովիկոմբանկը, Պրոմսվյազբանկը, «Ռոսիա»-ն, Սովկոմբանկը, ВЭБ.РФ պետական կորպորացիան եւ Մոսկվայի վարկային բանկը (МКБ): Դրանք բոլորը գտնվում են ԵՄ արգելափակող պատժամիջոցների տակ։
Վերջերս պատժամիջոցներ են սահմանվել նաեւ Տինկոֆ Բանկի, Ռոսբանկի եւ Ալֆա-բանկի դեմ, իսկ անցած տարեվերջին ԵՄ պատժամիջոցների տակ էին հայտնվել Տարածաշրջանների զարգացման համառուսաստանյան բանկը (Всероссийский банк развития регионов) եւ Հեռավորարեւելյան բանկը (Дальневосточный банк)։ Այս վարկային հաստատություններն առանձին որոշմամբ չէին անջատվել SWIFT-ից, սակայն պատժամիջոցների արգելափակող բնույթը, որը ԵՄ-ում գտնվող կոնտրագենտներին արգելում է համագործակցել դրանց հետ, թույլ չի տալիս այս բանկերին օգտվել համակարգից։

Бумага, факс, электронная почта - вместо системы SWIFT
Банки имеют право использовать альтернативные SWIFT способы для обмена финансовыми сообщениями, если кредитная организация не находится под блокирующими санкциями ЕС.
Как передает RBC, об этом говорится в разъяснениях Евросоюза. В сообщении сказано, что такими альтернативными каналами для получения платежных поручений могут быть «неспециализированные службы обмена финансовыми сообщениями»: бумага, факс, электронная почта и т.п.
Банки, не попавшие в санкционный список, могут по-прежнему проводить транзакции с европейскими кредитными организациями для неподсанкционной торговли (то есть не затронутой ограничениями на экспорт или импорт), уточняется в документе.
Это разъяснение может касаться Россельхозбанка, который отключен от SWIFT, но при этом не находится под блокирующими санкциями Евросоюза. SWIFT прекратила обслуживание Россельхозбанка с 14 июня 2022 года.
RBC пишет, что еще в январе 2023 года на сайте кредитной организации было указано, что банк по-прежнему «предоставляет услугу по осуществлению переводов денежных средств в различных валютах как на территории Российской Федерации, так и за рубеж», поскольку установил «прямые корреспондентские отношения с ведущими зарубежными банками в основных иностранных валютах». К началу марта эта информация уже была удалена.
Всего от SWIFT отключены десять российских банков. Кроме Россельхозбанка, это Сбербанк, ВТБ, «Открытие», Новикомбанк, Промсвязьбанк, «Россия», Совкомбанк, госкорпорация ВЭБ.РФ и «Московский кредитный банк» (МКБ). Все они находятся под блокирующими санкциями ЕС.
Санкции недавно также были введены против Тинькофф Банка, Росбанка и Альфа-банка, а в конце прошлого года под санкции ЕС попали Всероссийский банк развития регионов (ВБРР) и Дальневосточный банк. Эти кредитные организации не были отключены от SWIFT отдельным решением, но блокирующий характер санкций, запрещающий контрагентам в ЕС сотрудничать с ними, не позволяет им пользоваться системой.