Թվային դոլար. մտավախությունները շատ են, ապագան՝ անորոշ
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունն աշխատանքային նոր խումբ կստեղծի, որը կուսումնասիրի թվային դոլարի հնարավոր գործարկման հետ կապված հարցերը։
Ինչպես հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը, խմբում կներառվեն ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության, Դաշնային պահուստային համակարգի (FRS), Ազգային անվտանգության խորհրդի եւ այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։
Առաջիկա ամիսներին խումբը կսկսի կանոնավոր քննարկումներ կենտրոնական բանկի թվային արժույթի (Central Bank Digital Currency - CBDC) եւ վճարային այլ նորարարությունների վերաբերյալ, հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների փոխնախարար Նելլի Լիանգը (Nellie Liang) Վաշինգտոնում Atlantic Council վերլուծական կենտրոնի կողմից կազմակերպված միջոցառման ժամանակ:
Սակայն, ըստ նրա, այս հայտարարությունը չպետք է ընդունվի որպես ազդանշան առ այն, որ ԱՄՆ ներկայիս նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը լիովին ընդունել է թվային դոլարի հայեցակարգը, քանի որ իշխանությունները դեռ համոզված չեն՝ արդյոք CBDC-ի թողարկումը կհամապատասխանի ԱՄՆ ազգային շահերին:
Աշխատանքային խմբի քննարկումներն, ամենայն հավանականությամբ, կկենտրոնանան այն հարցերի վրա, թե արդյոք թվային դոլարը կօգնի պահպանել ԱՄՆ-ի համաշխարհային ֆինանսական առաջնորդությունը, արդյոք այն կծառայի ազգային անվտանգության շահերին եւ արդյոք այն կարող է պահպանել գաղտնիությունը՝ միաժամանակ կանխելով դրա օգտագործումը ֆինանսական անօրինական գործարքներում:
Ներկայում FRS-ն աշխատում է ԱՄՆ-ում բանկերի համար իրական ժամանակում վճարումների համակարգի ներդրման ուղղությամբ: Լիանգը նշել է, որ միջբանկային վճարումների այս բարելավված համակարգը կարող է համահարթել CBDC-ների գրավչությունը:
Նա նաեւ հիշեցրել է քաղաքական գործիչների մտավախություններն այն մասին, որ CBDC-ի լայն հասանելիությունը կարող է սպառնալ ավանդական բանկային համակարգի կայունությանը: Նրա խոսքով՝ թվային դոլարի զանգվածային տարածումը կարող է «ապակայունացնել մասնավոր հատվածի վարկավորումը սթրեսային ժամանակահատվածներում»:
Միաժամանակ, անկախ նրանից՝ կընդունի Միացյալ Նահանգները  CBDC-ը, թե ոչ, Բայդենի վարչակազմը մտադիր է մասնակցել բազմաթիվ թվային արժույթների ծավալման միջազգային քննարկմանը։ Փոխնախարարի խոսքով՝ աշխատանքային նոր խումբն այս հարցի շուրջ կհամագործակցի այլ երկրների կառավարությունների եւ միջազգային կառույցների հետ։
«Մենք շահագրգռված ենք, որպեսզի CBDC-ներն անվտանգ եւ արդյունավետ կերպով ինտեգրվեն առկա ֆինանսական ենթակառուցվածքին եւ պահպանեն ֆինանսական կայունությունն ու միջազգային ֆինանսական համակարգի ամբողջականությունը»,- ասել է Լիանգը:

Цифровой доллар: много опасений и неясное будущее
Министерство финансов США создаст новую рабочую группу для рассмотрения вопросов, связанных с возможным запуском цифрового доллара.
Как передает RBC со ссылкой на Bloomberg, в группу войдут представители Министерства финансов США, Федеральной резервной системы (ФРС), Совета национальной безопасности и других ведомств.
В ближайшие месяцы группа начнет регулярные обсуждения цифровой валюты центрального банка (Central Bank Digital Currency - CBDC) и других платежных инноваций, заявила заместитель министра финансов США Нелли Лян, выступая на мероприятии, организованном аналитическим центром Atlantic Council в Вашингтоне.
Однако, по ее словам, это объявление не следует воспринимать как сигнал о том, что администрация нынешнего президента США Джо Байдена полностью приняла концепцию цифрового доллара, поскольку власти еще не уверены, будет ли выпуск CBDC соответствовать национальным интересам США.
Дискуссии рабочей группы, скорее всего, будут сосредоточены на том, поможет ли цифровой доллар сохранить мировое финансовое лидерство США, будет ли он отвечать интересам национальной безопасности и сможет ли поддерживать конфиденциальность, предотвращая при этом его использование в незаконных финансовых операциях.
В настоящее время ФРС работает над внедрением системы платежей в режиме реального времени для банков в США. Лян отметила, что эта усовершенствованная система межбанковских платежей может нивелировать привлекательность CBDC.
Она также напомнила про опасения политиков, что широкая доступность CBDC может поставить под угрозу стабильность традиционной банковской системы. По ее словам, массовое распространение цифрового доллара может «дестабилизировать кредитование частного сектора в стрессовые периоды».
В то же время независимо от того, примут ли США CBDC, администрация Байдена намерена участвовать в международном обсуждении развертывания многочисленных цифровых валют. По словам замминистра, новая рабочая группа будет взаимодействовать с правительствами других стран и международными агентствами по этому вопросу.
«Мы заинтересованы в том, чтобы CBDC безопасно и эффективно совмещались с существующей финансовой инфраструктурой, чтобы они поддерживали финансовую стабильность и целостность международной финансовой системы»,- сказала Лян.