«Կարեւոր հանդիպում» Ջանեթ Յելենի հետ՝ Կիեւում
Նախօրեին Կիեւում ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենի հետ հանդիպմանը Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ամերիկյան կողմին հորդորել է ուժեղացնել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները, հաղորդում է «Ինտերֆաքս-Ուկրաինա»-ն։
«Կարեւոր հանդիպում Միացյալ Նահանգների ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենի հետ: ԱՄՆ-ն այս պատերազմի առաջին իսկ օրից մեզ ուժեղ աջակցություն է ցուցաբերում ոչ միայն զենքով, այլեւ՝ ֆինանսական ճակատում: Մենք շատ ենք գնահատում դա»,- բանակցությունների արդյունքներով գրել է Զելենսկին Telegram ալիքում։
Ուկրաինայի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ «զրուցակիցները քննարկել են ռուսաստանյան ագրեսիայի հետեւանքով ուկրաինական ավերված ենթակառուցվածքների վերականգնման հարցը։ Ընդգծվել է համապատասխան ծրագրերի իրականացմանը մասնավոր հատվածի ներգրավման արդիականությունը»։
Զելենսկին նաեւ նշել է փետրվարի 24-ին ԱՄՆ վարչակազմի որոշումը՝ 2023 թվականին Ուկրաինային որպես բյուջետային աջակցություն $9,9 միլիարդ հատկացնելու մասին։ Նրա խոսքով` այդ միջոցները չափազանց կարեւոր են, քանի որ թույլ են տալիս ծածկել պետական բյուջեի չապահովված մասը եւ աջակցել բնակչության այն շերտերին, որոնք դրա կարիքն ամենաշատն ունեն։
ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարության հաղորդմամբ՝ Միացյալ Նահանգներն Ուկրաինային են փոխանցել այդ բյուջետային օգնության առաջին մասնաբաժինը՝ $1,2 միլիարդի չափով:
Իսկ Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիգալի հետ համատեղ ճեպազրույցում Ջանեթ Յելենն ասել է, որ լայնածավալ պատերազմի սկզբից ի վեր ԱՄՆ օգնությունն Ուկրաինային անվտանգության, տնտեսության, հումանիտար եւ սոցիալական աջակցության ոլորտներում կազմել է մոտ $50 միլիարդ։
Միաժամանակ, ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, վկայակոչելով Reuters գործակալությունը, Ջանեթ Յելենը Կիեւ կատարած այցի ժամանակ նշել է լուրջ խոչընդոտների մասին՝ կապված ռուսաստանյան սառեցված խոշոր ակտիվների բռնագրավման հետ։
«Մենք ոչ մեծ մասշտաբներով դուրս ենք բերել ակտիվներ, բայց, իհարկե, իրավական դժվարություններ կան դրանից ավելին անելու համար»,- ասել է նա:
Ինչպես նշում է գործակալությունը, ԱՄՆ իշխանությունները նախկինում բռնագրավել են ռուսաստանյան այն ակտիվները, որոնք, ըստ ամերիկյան կողմի, կապված են հանցավոր գործունեության հետ։ Այնուամենայնիվ, դժվարություններ կան ՌԴ Կենտրոնական բանկի՝ պատժամիջոցների պատճառով սառեցված միջոցների եւ ռուսաստանյան այլ խոշոր ակտիվների բռնագրավման հետ կապված:

На встрече с министром финансов США Джанет Йеллен, состоявшейся накануне в Киеве, президент Украины Владимир Зеленский призвал американскую сторону продолжить усиливать санкции против России, передает «Интерфакс - Украина».«Важная встреча с министром финансов Соединенных Штатов Америки Джанет Йеллен. США сильно поддерживают нас с первых дней этой войны не только оружием, но и на финансовом фронте. Мы очень ценим это»,- написал Зеленский в Телеграм-канале по итогам переговоров.Как сообщает пресс-служба украинского лидера, «собеседники обсудили вопросы восстановления украинской инфраструктуры, разрушенной в результате российской агрессии. Подчеркивалась актуальность привлечения частного сектора к реализации соответствующих проектов».Зеленский также отметил анонсированное 24 февраля решение администрации США выделить Украине $9,9 млрд в 2023 году как прямую бюджетную поддержку. По его словам, эти средства крайне важны, поскольку позволяют покрыть необеспеченную часть госбюджета и поддержать слои населения, которые нуждаются в этом больше всего.По сообщению Министерства финансов США, первый транш прямой бюджетной помощи в размере $1,2 млрд уже переведен Украине.А на совместном брифинге с премьер-министром Украины Денисом Шмыгалем Джанет Йеллен сообщила, что с начала полномасштабной войны помощь США Украине в сфере безопасности, экономики, гуманитарной и социальной поддержки составила около $50 млрд. 24.02.2023 | 10:14 «Большая семерка» в этом году выделит Украине финансовую помощь $39 млрд Одновременно, как передает ТАСС со ссылкой на Reuters, Джанет Йеллен во время поездки в Киев отметила о серьезных препятствиях для конфискации крупных замороженных российских активов.«Мы в небольших масштабах изымали активы, но, конечно, есть юридические трудности в том, чтобы делать больше, чем это»,- отметила она.Как отмечает агентство, власти США ранее конфисковали российские активы, которые, по версии американской стороны, связаны с преступной деятельностью. Однако сложности есть с конфискацией замороженных из-за санкций средств ЦБ РФ и других крупных российских активов. Tweet Просмотры 5620